top of page

2021'de Kimsenin Satın Alamadığı 5 Harika Araba

Hayranlık ve tutkuyla izlediğimiz spor araba modelleri 2021 yılında da hayallerimizi süslemeye devam edecek gibi gözüküyor. Fiyatları ve üretim sayıları, bu performans ve estetiği bir araya getiren hız canavarlarını daha da ulaşılmaz bir hedef haline getirmeye devam ediyor. Yine de araç tutkunları olarak onları uzaktan, takıntılı bir gizli aşk gibi takip etmeyi bırakmıyoruz. Zaten izleyip, sahip olamadan takdir etmenin keyfi de ayrı... Gelin 2021 yılında hiçbirimizin satın alamadığı 5 harika araba modeline birlikte hayran kalalım.


İmkansızı İstemek: Pagani Zonda HP Barchetta

Bu üstü açık spor araba için imkansızı istemenin tanımı diyebilir miyiz? Zira araç Pagani tarafından dünya genelinde yalnızca 3-4 adet üretildi. Araçlardan birinin sahibinin şirketin kurucusu Horacio Pagani olduğu da hesaba katıldığında Zonda HP Barchetta’ya ulaşmak daha da zorlaşıyor.


İtalyanca “Küçük Tekne” anlamına gelen ve en nadir küçük spor araba modelleri arasında yer alan araç, her detayı titizlikle tasarlanmış bir sanat eserini andırıyor. Ultra hafif karbon fiber gövde ve küçük ön camıyla hızı farklı bir boyuta taşıyor. 718 beygir gücündeki V12 motor, aracın 0-100 km/s hıza 3,4 saniyede ulaşmasını sağlarken, saatte maksimum 355 km hıza ulaşabiliyor. Son derece nadir olarak karşılaşılan araç, en son 15,6 milyon dolara alıcı buldu.


Bilim Kurgu Filmlerindeki Gibi: Aston Martin Valhalla

Lüks spor araba markaları günümüzde araçlarda daha fazla teknolojik yeniliğe yer vermeyi tercih ediyor. Bunlardan biri var ki araba tutkunlarının adeta bir bilim kurgu filminde hissetmesini sağlıyor. Aston Martin’in en pahalı spor otomobil modelleri arasında ilk sıralarda yer alan Valhalla, keskin geçişli tasarım detaylarıyla bir ikon haline gelmeyi başardı bile. 1.3 milyon dolar gibi bir fiyatla zenginlerin ulaşabileceği bir noktada olmasına rağmen, şirket araçtan ortalama 500 adet üretmeyi planlıyor. Bu durum bir Aston Martin Valhalla’ya sahip olmayı tahmin edilenden daha zor bir hale getiriyor.


Teknolojik detayların yanı sıra performans konusunda da otomobil tutkunlarını hayal kırıklığına uğratmayan Valhalla, 3 litrelik V6 motora sahip hibrit bir model. Diğer performans verileri henüz açıklanmayan ve Redbull Racing işbirliğiyle tasarlanan modelin 2024 yılında üretimine başlanması planlanıyor. Aktif şekilde kullanılabilen prototip Valhalla son model spor arabalar kimse tarafından satın alınamayacakmış gibi gözüküyor.


Hız Rekortmeni: Bugatti Chiron Super Sport 300+

Rekor hız engelini aşan ilk otomobil olarak tarihe adını yazdıran Chiron Super Sport 300+, spor araba modelleri isimleri arasında en iyi hikayeye sahip örneklerden biri. 300+, aracın aştığı hız rekorunun göstergesi olarak modelde yer alıyor. Yıllar geçmesine rağmen cüretkar bir şekilde bu ünvanı koruyan Chiron Super Sport 300+, 1577 beygir gücündeki dört turboşarjlı 8L W16 motoruyla 483 km/s hıza ulaşabiliyor.


5.7 milyon dolar civarındaki satış fiyatı göz önünde bulundurulduğunda adını tarihe yazdıran tek kapı spor araba, ne yazık ki tutkunlarının ruhsatlarına yazdıramadıkları bir model olmayı sürdürüyor. Gerçi böylesi hızlı bir aracı, şehrin trafikğinde düşük hızlarda sürmek ona saygısızlık olacaktır. Belki de hiç sahip olamamak daha iyi…


Dünyanın En Pahalı Siyahı: Bugatti La Voiture Noire

En pahalı siyah spor araba modelleri arasında açık ara birinci olan Bugatti La Voiture Noire, “Siyah Araba” anlamına geliyor. Spor araba markaları arasında en tanınan isimlerden olan Bugatti, La Voiture Noire’de tamamen elle şekillendirilmiş bir karbon fiber kabuk kullanıyor. Görkemli isimler yerine basit ama akılda kalıcı ve cesur bir şekilde adlandırılan model, otomobil tutkunlarının en gözde tercihleri arasında yer alıyor.


1500 beygir gücündeki 8.10L W16 motor 2,4 saniye gibi kısa bir sürede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. 18.7 milyon dolarlık satış fiyatı, potansiyel alıcı sayısını inanılmaz boyutta düşürüyor.


Yarışların İkonik İsmi: 1963 Ferrari 250 GTO

her geçen gün artmaya devam etse de bazı modeller ikon olmayı başarıyor. 1963 Ferrari 250 GTO, Tour de France ve Le Mans yarışlarının her ikisini de kazanan unutulmaz bir figür. En ikonik tek kapılı araba modelleri listesinin liderlerinden olan araca Ralph Lauren ve Nick Mason gibi isimler sahiplik yapıyor.


Günümüzde hız konusunda pek çok spor araç modelinin gerisinde kalsa da, 1963 Ferrari 250 GTO tamı tamına 70 milyon dolarlık fiyatıyla açık ara dünyanın ulaşılması en zor arabası olmayı başarıyor.


bottom of page