top of page

6 Adımda Araç Kış Bakımı

Kış mevsiminin soğuk ve dondurucu günleri geldi çattı! Sıfırın altına inen sıcaklıklar, kar ve buz gibi zorlu durumlara karşı araçlarınızın rutin bakımını yaptırmanız şart. Kış mevsimiyle birlikte aracınızın performansını etkileyecek bir dizi faktör de kendini göstermeye başlar. Eğer gerekli önlemleri vaktinde almazsanız aracınızın onarım ve bakım maliyeti de katlanarak artabilir. Peki, aracınızı kışa nasıl hazırlamalı, hangi önlemleri almalısınız? Siz de en sert hava koşullarında bile aracınızı güvende tutmanın yollarını öğrenerek sürüş performansınızı artırabilirsiniz. Peki, arabanın kışlık bakımık nelerdir? İşte, cevap niteliğindeki 6 adım…


Kış Lastiğinizi Takın

Mevsime göre lastik kullanımı, araç periyodik bakım aşamasının en önemli kısmını oluşturur. Kış mevsimine girmeden önce lastik değişimi yapmak hem aracınızın motor performansı hem de sürüş kalitesi açısından fark yaratır. Özellikle kaygan zemin koşullarında yüksek yol tutuşu sağlayan kış lastikleriyle aracınızı ve can güvenliğinizi güvence altına alabilirsiniz.


Farların Performansından Emin Olun

Kış aylarının yağmurlu, karlı ve sisli hava koşullarında farlarınızın düzgün çalıştığına emin olun. Böylece aracınızla seyir halindeyken görüş mesafesi nedeniyle yaşanacak riskleri minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Ayrıca sinyal ve stop lambalarını da kontrol ederek yol güvenliğinizi şansa bırakmayın. Olası arıza durumlarında aracınızda yedek ampul bulundurmayı da unutmayın.


Silecek Lastiklerini Kontrol Edin

Lastikleri aşınmış silecekler, yağışlı mevsimlerde seyir halindeki bir araçta ciddi sorunlar yaratabilir. Yeteri kadar iyi çalışmayan, aşınmış sileceklerle görüş açınız azalır ve yolculuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle silecek lastiklerini düzenli olarak kontrol edin ve aşınmış lastikleri yenisi ile değiştirmeyi ihmal etmeyin.


Antifriz Kullanın

Dondurucu soğuklarda araç motorlarının en büyük dostu olan antifriz ile motor performansını artırabilirsiniz. Soğuk havada motorun donmasını önleyen antifriz, soğutma kanallarını temiz tutarak motorun kullanım ömrüne katkı sağlar. Uzmanlar, kışın araç bakımın için -20 ila 25 dereceye kadar dayanıklı antifriz kullanılmasını tavsiye eder.


Akü Durumunu Gözlemleyin

Akünün araç seyir halindeyken bitmesi sizi trafikte oldukça zor durumda bırakabilir. Özellikle kış aylarında aracın elektrik ihtiyacı daha fazla olacağı için tatsız sürprizlerle karşılaşmamak adına her zaman akünüzün yeterli seviyede olduğundan emin olun.


Fren Kontrolünü Unutmayın

Fren ve debriyaj balatalarının düzgün çalışması kaygan zeminde istenmeyen kazaları önlemek için son derece önemli. Ömrü dolmuş baskı balatalar, zamanla motor performansını da olumsuz etkiler. Aşınmış baskı balataları mutlaka yenisi ile değiştirmelisiniz. Böylece kış aylarında sürüş güvenliğinizi artırabilirsiniz.


Auto King Yeni Yıl Kampanyası ile Aracınıza Bakım Yaptırın

Araçların periyodik bakımına ek olarak düzenli temizliği de şart. Yepyeni bir yılın soğuk ilk aylarına dostlarımızla mutlu bir şekilde adım atarken araçlarınızı da unutmadık: Onların da bir Doost’a ihtiyacı olduğunu düşünerek Auto King ile el sıkıştık; ve sadece Doost'lara özel indirimli oto bakım ürünleri sunuyoruz.

Birbirinden keyifli seyahatlere birlikte çıktığınız dostunuza özel yeni yıl oto bakım hediye seçenekleri içinde neler mi var? Auto King mini onarım kış paketleri ve araba temizlik ürünleri arasında demir tozu jant temizleme, jant parlatma bakım ürünleri, araç yıkama şampuanı seti, klima temizleme spreyi, araç yıkama eldiveni, temizleyici kil hamuru, çizik giderici en iyi pasta cila seçenekleri gibi detaylı oto temizlik malzemeleri yer alıyor. Siz de yeni yıla girerken seçili Auto King oto temizlik ürünleri ile dostlarınızı sevindirebilir, %15 indirimden anında faydalanabilirsiniz.


bottom of page