top of page

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Olur?

Çok yakın bir tarihe kadar arabanızın anahtarlarını nereye koyduğunuzu unutmak – ya da daha kötüsü, kaybetmek, o kadar da korkunç bir senaryo değildi. Ancak araba teknolojisi tam gaz ilerlerken kayıp bir anahtarın yerine yenisini koymak pek de kolay değil. Kullandığınız modele ve yıla bağlı olarak, kaybolan veya çalınan anahtarın değiştirilmesi birkaç adım ve birkaç yüz TL gerektirebilir. Hele ekstra araba anahtarı almadıysanız, hemen alın ve güvenli bir yerde saklayın. İş işten çoktan geçtiyse ya da işinizi sağlama almak niyetindeyseniz, sizin için yazdığımız önerilere kulak verebilirsiniz.


Araba Anahtarlarını Kaybettim, Ne Yapmalıyım?


Arabanızın anahtarlarını kaybetmenin ne kadar sinir bozucu olacağından bahsetmemize gerek yok sanıyoruz. Tam da bir yere gitmeye niyetlenmişken aracınızı kullanamamak ve resmen kapıda kalmak! Tabi yedek anahtarınız varsa ya da en azından aracınız diğer potansiyel giriş yöntemlerine izin veriyorsa işiniz kolay olacaktır. Fakat bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen yedeğiniz de alternatifiniz de yok. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Bu durum çoğu insanın başına gelir ve elbette bir çözümü vardır.

Yine de, “arabanın anahtarlarını kaybettim” demek bir şey, “arabanın anahtarlarını kaybettim ve yedeğim yok” demek başka bir şey. Mesela anahtarı aracın içinde ya da evde unutmak gibi durumlarda, en azından içeri girdiğinizde arabanızı çalıştırmak için kullanabileceğiniz bir anahtarınız var demektir. Tek yapmanız gereken araba anahtarcısı bulmak olur –ki, o da kapıları hemen açacaktır. Ancak, anahtarınızı kaybettiyseniz ve yedeğiniz yoksa aracınızdan mahrum kaldınız demektir.


Arabanın Yedek Anahtarı Yoksa…


Paniklemenin hiçbir faydası yok, sakin kalmalı ve mantıklı hareket etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kaybolan araba anahtarının türünün anlamak olmalı. Bir zamanlar anahtarlar kapılarını açtıkları araba modeline özel olarak üretilirdi; bir başka deyişle, her model için evrensellerdi. Ancak bugünlerde, sayısız teknolojik gelişme sağ olsun, işler bundan biraz daha karmaşık. Artık sahip olduğunuz anahtarın türüne dikkat etmeli ve böylece size özel bir anahtar almanız gerektiğini bilmelisiniz.


Transponder Anahtar


Modern bir arabanız varsa, anahtarsız giriş için uzaktan kumandayla birleştirilmiş ve programlanmış transponder anahtarına sahip olma olasılığınız yüksektir. 90'ların sonlarından sonra üretilen arabaların çoğu, transponder anahtarlara sahiptir. Geleneksel bir anahtardan farklı olarak araba ile anahtar özel bir eşleşme ile programlanmışlardır. Bu teknoloji aslında arabaları hiç olmadığı kadar güvenli hale getirir. Tabi aynı sebepten, kapıda kalma probleminize çözüm bulmayı zorlaştırır.


Anahtarsız Giriş Sağlayan Uzaktan Kumanda


Anahtarsız giriş sağlayan uzaktan kumandalı anahtarlar bazı arabalarda transponder anahtarla eşleştirilir. Fakat geçtiğimiz birkaç yıl içinde, yeni araba modellerinde transponder anahtarlar uzaktan kumandalı anahtarlara evrildi. Bu tür anahtarlar, aracınızla sürekli iletişim halinde olur ve esasen arabanızı sizin için çok daha erişilebilir hale getirir. Ancak yokluklarında, çözüm üretmek çok daha zordur ve anahtar değiştirme işlemi geleneksel anahtarlarda olduğu kadar ucuz değildir.


Geleneksel Araba Anahtarları


Ah, geleneksel araba anahtarları sadıktır! Değiştirilmeleri veya çoğaltılmaları nispeten kolaydır. Evet, arabanız için fazla güvenlik sağlamazlar, ancak anahtarınızı kaybederseniz ve yedeğiniz de yoksa, sahip olabileceğiniz en iyi anahtar türü de bunlardır. Bu geleneksel anahtarların yeniden yapılması nispeten kolaydır. Çünkü, arabanın dahili elektronik sistemi ile anahtarı eşleştirmeniz gerekmez.


Araba Anahtarı Kopyalama Ne Kadar Sürer?


Anahtarın türüne ve transponder sisteminin karmaşıklığına bağlı olarak 10 ila 30 dakika sürer. Çilingirinizde araba yedek anahtar serisinin olmadığı nadir durumlarda, sizin için sipariş verebileceklerinden ve mümkün olan en kısa sürede yedek bir set sağlanabileceklerinden emin olabilirsiniz.


Araba Anahtarları Kaybolursa Ne Yapmalıyım?

Otomobilin Mesut Abisi bu soruya sizin için cevap veriyor. Doost’un olduğu bir dünyada kapıda kaldınız diye moral bozmaya gerek yok! Doost hizmetinin kalitesini kanıtlayan gizli kamera çekimi sayesinde mübala etmediğimize birince elden tanıklık edebilirsiniz.Tek yapmanız gereken telefonunuza Doost uygulamasını indirmek ve oto çilingir talebinde bulunmak, hepsi bu. Doost’un uzman ekibi en fazla 30 dakika içinde bulunduğunuz konuma gelerek sorunuzu olduğunuz yerde çözecektir. Eğer işler düşündüğünüzden biraz daha karmaşıksa, sizi en yakın anlaşmalı oto servislerimizden birine götürerek arabanızın kapılarının açıldığından emin olacaktır.

bottom of page