top of page

Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları ve Anlamları

Otomobil panellerinde yer alan araç ikaz lambaları, pek çok sürücünün aklında soru işaretleri oluşmasına neden olabiliyor. Oysa ki aracın gösterge panelindeki işaretler, güvenli bir sürüş deneyimi için yakından tanınmalısı ve dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri. Haydi gelin, en sık karşılaşılan araba ikaz lambaları anlamları hakkında önemli detayları birlikte inceleyelim, bundan sonra yanan hiçbir ikaz sizi şüpheye düşürmesin.


Akü İkaz Lambası

En sık karşılaşılan araba gösterge işaretleri arasında yer alan akü ikaz lambası, akünün boşaldığını veya bozulduğunu ifade eder. Bu gösterge, tüm araç modellerinde + ve - kutupların yer aldığı dikdörtgen bir akü sembolüyle ifade edilir. Sürüş sırasında bu ikazla karşılaşmanız halinde aracınızın gereksiz enerji tüketen tüm ekipmanlarını kapatarak en kısa sürede servise gitmeniz gerekir.


Hararet Uyarısı

Motorun aşırı ısınmasıyla veya soğutma suyunun azalmasıyla yanan hararet ikaz lambası, kritik bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu uyarının alınması halinde aracınızı kenara çekerek motorun bir süre soğumasını beklemeniz gerekir. Bu süreçte motor soğutma suyunun seviyesi kontrol edilmelidir. Uyarının devam etmesi halinde servise başvurulmalıdır.


Motor Yağ Basıncı Uyarısı

Araba gösterge paneli üzerinde klasik bir yağdanlık olarak gösterilen bu uyarı, motor yağınızla ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Motor yağ basıncının düşmesiyle ortaya çıkan motor yağ basıncı uyarısı, dikkat edilmesi gereken araba gösterge paneli işaretleri arasında yer alır. Sürücüler, bu ikaz ışığıyla karşılaştıklarında genelde, “Motor arıza işaretleri yanıyor.” tepkisini gösterir.

Emniyet Kemeri Uyarısı

Sürücüler tarafından genellikle dikkate alınmayan emniyet kemeri uyarısı, hava yastıklarının açılmasını engellediği için araba göstergeleri arasında oldukça önemlidir. Bu ikaz ışığının yanması, genellikle emniyet kemerleri takılı olmadığında gerçekleşir.


Yakıt Uyarısı

Araçtaki benzin miktarının kritik seviyede olduğunu ifade eden yakıt uyarısı, yolda kalmamak için dikkat edilmesi gereken bir uyarıdır. Bu ikaz ışığı ortalama olarak araç deposunda 7 litre benzin kaldığında yanar.


Egzoz Emisyon Uyarısı

Araba arıza lambaları arasında sıkça karşılaşılan egzoz emisyon uyarısı, egzoz sisteminde veya motorda bir sorun olduğunu gösterir. Saptaması oldukça güç bir sorun olabileceğinden, sorunla ilgili profesyonel bir destek almanız gerekir.


Lastik Basıncı Uyarısı

Sarı ünlem işareti araba modellerinde lastik basıncının azalmasıyla ilgilidir. Bazı araç modellerinde bu araba ikaz ışıkları üçgen içinde ünlem aracılığıyla da gösterilir. Daha güvenli bir sürüş deneyimi için tekerleklerin uygun basınç seviyesinde olması gerekir.


ABS Uyarısı

Direkt olarak ABS harfleriyle arasında bulunan ABS ikaz lambası, aracın ABS fren sisteminin çalışmadığını ifade eder. Bu ikaz ışığı yansa da, otomobillerin normal fren sistemleri bu durumdan etkilenmez.


Hava Yastığı Uyarısı

Araç sahipleri tarafından sıkça karşılaşılan hava yastığı uyarısı, araçtaki hava yastığı sisteminin çalışmadığı anlamına gelir. Hava yastığı ikaz lambaları yandığı takdirde olası bir kaza durumunda aracın hava yastıkları açılmaz. Bu sebeple güvenlik açısından dikkat edilmeli ve servise gidilmelidir.


Kızdırma Bujisi Uyarısı

Dizel araçlarda kontak açıldığında normal olarak yanan bu ikazın kalıcı olması, dizel araçla ilgili ısıtma bujisinde problem olduğunu gösterir. Bu uyarının dikkate alınmaması, “Dizel motor arıza lambası neden yanar?” sorusuyla birlikte daha büyük motor problemlerini beraberinde getirebilir.


Araç gösterge paneli işaretleri ve anlamları konusunda bilgi sahibi olmak, sürücülere daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşatır. Sürücüler, araç ikaz lambaları hakkında farklı soruları merak eder. “Araç arıza lambası yanarsa muayeneden geçer mi?” gibi sorular, bu konuda sürücülerin endişelerini dile getirir. Kırmızı motor arıza lambası gibi kritik sorunlar, araçların muayeneden geçmesine engel olabilir. Bu sebeple sürücüler, motor arıza lambası söndürme gibi işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmek ister. Buna benzer durumlarda yapılması gereken, en kısa sürede profesyonel bir servis desteği almaktır. Aracınızla ilgili tüm sorunlarınızda Doost’u tercih ederek servis bakım ve onarım ihtiyaçlarınızı etkili bir şekilde karşılayabilirsiniz.bottom of page