top of page

Arabayla Tatile Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi ile ilgili kısıtlamalar hala yürürlükteyken, pek çok gezgin olası yaz tatiline nasıl güvenle gideceğini merak ediyor olabilir. Gerçek şu ki, şahsi araçla seyahat hala daha en mantıklı seçenek. Üstelik en unutulmaz tatillerden bazıları kendilerini daha gidiş yolundan belli eder. Siz de tatil yolculuğunuzun doğru nedenlerden ötürü unutulmaz olduğundan emin olmalısınız.

İster birkaç saatlik yola çıkıyor olun isterseniz de güneye göç edercesine uzun bir sürüşe, arabayla uzun yolculukta tartışmaları azaltacak ve sizi güvende tutacak bu ipuçlarıyla senelerce hatırlayacağınız bir yolculuk deneyimleyebilirsiniz.


Bakım Rutinleri


Aracınızın ihtiyaçları mevsimden mevsime farklılık gösterir. Yaz mevsimi ve özellikle güvenli tatil yolculuğu için seyahatinizden birkaç hafta önce check-up yaptırmak iyi bir fikirdir.

Lastiklerinizi kontrol edin. Lastiklerinizin yan duvarlarında herhangi bir şişkinlik var mı, diş derinliği ve tabii ki hava basıncı ne durumda, kontrol edin ve yedeklerinizi unutmayın. Akünüzün şarjının tam olduğundan emin olun. Fren balatalarının aşınmadığından veya değiştirilmesi gerekmediğinden emin olmak için uzun araba yolculuğu öncesinde frenlerinizi kontrol ettirin. Uzun yolculuklar öncesinde motor yağını, sileceklerin su seviyesini ve havalandırma sistemini de mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Zorunlu trafik sigortasını yaptırdığınızdan ve sürüş belgesi, araç muayene belgesi, ehliyet ve ruhsat gibi zorunlu belgelerin yanınızda olduğundan emin olun.


Yolcularınızla Plan Yapın

Belki de bir yolculuktaki en büyük tuzak, rota veya yol üstünde görülecek yerler değil de diğer insanlardır. En yakın dostlar bile uzun ve sancılı bir yolculuğun sonunda düşman kesilebilirler, bu yüzden yola çıkmadan önce aynı sayfada olmak çok önemlidir. Uzun yolda araba sürmek sinirleri gerebilir, bu nedenle yolculuğunuz hakkında ekipçe önceden bir anlaşmaya varın. Olabildiğince hızlı bir şekilde tatil yerine mi varmak istiyorsunuz yoksa yeni yerleri keşfederek mi ilerleyeceksiniz? Arabayı kim, ne zaman kullanacak? Kafanızdaki soruları netleştirin ve yola öyle çıkın.


Bütçe Üzerinde Anlaşın


Yolcular olarak birlikte seyahat için bir bütçe belirlemeniz gerekir. Mesela, öğle yemeği için ev yapımı sandviçlere mi sadık kalacaksınız yoksa yerel gözlemecilere mi gideceksiniz? Benzin ve mola alışverişi nasıl bölünecek? Beklentilerin ne olduğunu önceden bilmek iyidir, böylece yolculuk sırasında karara varmaya çalışmanın gerginliğinden kaçınabilirsiniz.


Playlist’leriniz Hazır Olsun


Sürüş sırasında sürekli müzik ayarlamaya çalışmak sadece tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda ritme dalarak ilerlediğiniz o rahatlatıcı sürüş keyfini gerçekten öldürebilir. Üstelik güneye indikçe XM radyo için internet, GPS ve hatta uydu sinyalinin bulunmadığı birçok alanla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda, önceden indirilmiş uzun yolda dinlenecek şarkılar listesine sahip olmak sizi garip bir sessizlik içinde yol almaktan kurtaracaktır. Sizi tatil havasına sokacak, teninize değen güneş gibi içinizi yazın sıcaklığıyla dolduracak listeler seçin. Tatili başlatan yol şarkılarını indirmeye, tam da böylesi yolculuklar için hazırladığımız playlistimiz ile başlayabilirsiniz.


Güneye inerken, yüzünüze vuran yaz meltemine eşlik edecek yaz yolculuklarının tüm hitleri bu listede! Dinlemek için tıklayın.


Birkaç Podcast De Seçin

Uzun yolda araba sürmek genelde keyiflidir yine de gidilen mesafeye göre durum değişebilir. Öyle ki en sevdiğiniz şarkılar bile bir süre sonra eskiyebilir. Monotonluğu kırmak ve dikkatinizi canlı tutmak için podcast dinlemeyi deneyebilirsiniz. Yeni şeyler öğrenebilir ya da sürükleyici bir suç gerilim hikayesine kulak verebilirsiniz. Podcast dünyasında herkes için bir şeyler var. Nereden başlayacağını bilmeyenler, Doost sizi de düşündü. Arabada dinlemelik podcast önerilerimiz için sizi şöyle alalım.


Yola Erken Çıkın Ve Güneşi Kaçırmayın


Trafiği yenmek istiyorsanız mümkün olduğunca erken yola çıkın, bu güne sabah 4-5 gibi başlamak anlamına gelse bile. Bu saatte yola çıkmak, yolculuğunuza bir saat kadar kala güneşin doğmaya başlayacağı anlamına gelir ki bu tercih, gün doğumunun sansasyonel manzaralarını yakalamanızı da sağlar. Üstelik yolların işe gitmeye çalışan taşıtlarla meşgul olmasına imkan tanımadan şehirden çıkmış olursunuz. Ayrıca uykulu sürücüler nedeniyle gece sürüşü, yolculuk için açık ara en tehlikeli zamandır. Yazlık yerlerde ise alacakaranlıkta kendini yola atmaya bayılan hayvanlar olma ihtimali yüksektir. Beklenmedik bir şekilde vahşi yaşamla karşılaşmak istemezsiniz.


Doğru Benzin İstasyonunu Bulmak


Bezin istasyonları uzun yolculukların belkemiğidir. Öyle ki hem sürücü hem de yolcularının en çok özen gösterdiği konu benzinlik seçimi olabilir. Tartışmaya açık olmaksızın ortak karar her zaman en kaliteli hizmet veren istasyona gitmektir. Zira benzinlikler sadece benzin alınacak yerler değildir. Tatil yollarının nihai mola mekanları olarak onlar, temiz bir tuvaletten çok daha fazlasını sunmalıdırlar. Gerektiğinde karnınızı doyurabilmeli, aracınızı yıkayabilmeli ve güler yüzlü hizmet alabilmelisiniz. Pek tabi bulunduğunuz rotaya en yakın benzinlik seçimini yapmaya çalışmak da cabası.


Sürücülerin yollardaki gerçek dostu biz olabiliriz. Fakat, yolculara gönüllerinden geçen o muhteşem istasyonu bulma olanağı tanıyan Benzinlitre’yi de unutmamak gerek. Yakınlarda benzin istasyonu var mı, açık benzin istasyonları nerede, en ucuz benzin, en temiz istasyonlar ve hatta en geniş market opsiyonları hangi benzinlikte var gibi tüm sorularınıza cevap veren uygulaması ile Benzinlitre; sürücülerin yollardaki en önemli dostlarından biri.Biz de Doost ruhunu içinde taşıyan Benzinlitre uygulamasının içinde neden yer almayalım ki dedik ve güçlerimizi birleştirdik. Artık bir sonraki mola istasyonunu seçerken Doost Yol Yardım Butonu da elinin altında olacak. Akünüz size hayal kırıklığı yaşattığında ya da lastikleriniz sizi yarı yolda bırakırsa Benzinlitre uygulamasında da bir Doost’un olduğunu unutma.


Bu ikili ile yola çıkarsanız, sizi kimse durduramaz!

bottom of page