top of page

Aracınız Yolda Kaldığında Ne Yapmanız Gerekir?

Araba arızaları, modern dünyada karşılaştığımız en yaygın sorunlardan biri. Ancak birçok insan, bu yüksek olasılıklı felaket senaryosu üzerine çok düşünmediği gibi pek de hazırlıklı değildir. Gerçek şu ki, arabalar her an bozulup bizi yarı yolda bırakma ihtimaline sahiptirler; araç arızaları hiçbir zaman geliyorum demez.


Her gün şehir sınırları içinde dolaşmamıza rağmen bazen iş ya da eğlence bize sınırları aştırabiliyor. En sinir bozucusu da medeniyetten uzakta bir yolculuğa çıktığınızda yanan araç arıza lambaları ile göz göze gelmek ya da kaputunuzun altından sızan dumanı görmek olsa gerek. Gerçi yolda kaldığınızda medeniyetin göbeğinde olup olmamanız pek de fark etmez. Arabanız bozulduğunda ve görünürde size yardım edecek yetkin birileri olmadığında ne yapacaksınız?


Araba Neden Yolda Kalır?


Yolda kalmanıza neden olacak bazı belli başlı sorun vardır. Motor arıza ışığı yanıyor, araba arıza lambaları tehlike çanlarını çalıyorsa ters giden bir şey var demektir. Patlak lastik ya da biten akü ya da benzin. Böylesi arızaları en yakın benzin istasyonunun ya da yoldan geçen bir yardımseverin yardımı ile atlatabilirsiniz belki. Peki ya, araba hararet yaparsa? Vites halatı kopması ile motordan gelen tak tak sesi gibi o çok popüler teknik problemlerden bahsetmiyoruz bile! Üstelik, arabanızın pes edeceği yolun, işlek bir cadde üzerine denk geleceğinin garantisini de kimse veremez.İşin özü, nerede ve ne zaman yolda kalacağınızı bilemezsiniz. Fakat önceden tedbir almayı bilmelisiniz. Bir arabanın düzgün çalışması için düzenli olarak araç bakımı yapılması gerekir. Keyifli bir seyahati ya da önemli bir destinasyonu yolda kalma sorunsalı ile yüzleştirmemek adına, aracınızın periyodik bakım programını takip ettiğinizden emin olmanız gerekir. Araç yağ kontrolleri, azalan sıvıların yenilenmesi veya motor bakımını zamanında yaptırmak, içiniz rahat bir şekilde yola çıkmanızı sağlar.


Araba Yolda Kalınca Ne Yapılır?


Arabanıza ne kadar güveniyor olursanız olun ani sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Potansiyel bir krizle başa çıkmanın yolu, ona hazırlıklı olmaktır. Aracınızla yolda kaldığınızda bazı temel kuralları izleyerek kısa zamanda kurtuluşunuza ulaşabilirsiniz.


Aracınızı yolun sağına çekin


Mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde otoyol banketine ya da emniyet şeridine çekin. Farlarınızı açık bırakmaya ve düz zeminde kalmaya özen gösterin. Aracınızı yolun sol kanadına çekmeniz gerekiyorsa, yoğun trafikten mümkün olduğunca uzakta olduğunuzdan emin olun. Yoldan ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın dörtlülerinizi yakmayı ihmal etmeyin. Yol çok karanlıksa, reflektör bile kullanabilirsiniz.Yoldan çekilmenizi engelleyen bir durum varsa da mutlaka tehlike ışıklarınızı açın ve diğer sürücülerin sizi fark etmesini sağlayın. Arabanızı güvenli bir yere itmeye çalışmak en iyisidir. Ancak bunu yapamıyorsanız ve aracınıza arkadan çarpılabileceğini düşündüğünüz bir yoldaysanız, aracınızı terk etmeniz akıllıca olacaktır.


Konumunuzun öğrenin


Nerede olduğunuzdan emin olun ve en yakın çıkış yolunu bulmaya çalışın. Etrafınızda servis istasyonları, restoranlar, alışveriş merkezleri ve iş kompleksleri gibi önemli noktalar varsa not edin. Sizi buraya yönlendiren son çıkışın adını veya bulunduğunuz yere yakın herhangi bir noktayı hatırlıyor musunuz? Yardım isterken bu ufak detayların farkında olmak faydalı olacaktır.


Arızanın nedenini bulun


Kendinizi ve aracınızı güvene aldıktan sonra probleminin ne olduğunu çözün; bu sayede, nasıl bir çözüm üreteceğinizi de kestirmiş olursunuz. Eğer durumu değerlendirmek için aracınızdan inmeniz gerekiyorsa dışarıdaki trafiğe dikkat edin. Özellikle karanlık ya da kötü hava koşullarının olduğu bir durumun içindeyseniz, araç kontrolünüzü tamamen güvenli bir yere geçmeden yapmayın. Sadece arabanızı değil kendinizi de görünür hale getirmeniz gerektiğini unutmayın. Boynunuza renkli bir atkı takarak ya da eğer aracınızda varsa, üzerinize ikaz yeleği giyerek bunu kolayca sağlayabilirsiniz.


Acil yol yardım çağırınAracınız beklenmedik bir şekilde arızalandığında, sizi yola en kısa zamanda geri döndürecek destek, acil yol yardımından gelecektir. Çoğu otomobil sigortası şirketi, doğrudan yol yardımı sağlamak veya müşteri adına hizmetler düzenlemek için mevcut bir işletme ağıyla ortaklık yapar. Fakat, araç sigortası poliçenize yol yardımı eklememiş olabilir ya da yolda kaldığınız o panik anında nelerin dahil olduğunu hatırlamayabilirsiniz.


Zaten yol yardım paketleri her hizmet özelinde farklılaşır. Bu nedenle kapsamları da farklıdır. Üstelik, sunulan hizmetler her arıza ve kaza için bir defaya mahsus olmak üzere verilir ve aynı problem için ikinci bir hizmet sağlanmaz. Çoğu zaman beklediğiniz servisten kesin bilgiler alamayabilir, dilediğiniz kişilere ulaşamayabilir ve belki de hiç bilmediğiniz bir yerde, nerede olduklarını dahi kestiremediğiniz yol yardımı tarafından daha kötü bir bilinmezliğe sürüklenebilirsiniz.


Yol Yardımı İçin Doost’a Güvenin!


Sağlam bir yol yardım servisiniz yoksa saatlerce yolda kalabilirsiniz! Abartıyor olmak isterdik, ancak ne yazık ki kasko hizmetleri ve prosedürlerle uğraşmak; üstüne üstlük net cevaplar alamamak, yolda kaldığınız süreyi çileye dönüştürebilir. Aslında ihtiyacınız olan tek şey, size yardım eli uzatacak gerçek bir dosttur!


Aracınızın yolda kalmasına neden olacak her türlü arıza durumunda, 900’den fazla servis aracından oluşan profesyonel hizmet ağı ile Doost, ne olursa olsun sizi tekrar yola çıkarabilir. Kasko ya da herhangi bir üyelik gerektirmeyen Doost ile ihtiyacınız olan hizmet neyse onun için ödeme yaparsınız. Kurtarıcı ekibi 7/24 hizmetinizde, en geç 45 dakika içindeyse yanınızdadır. Yerinde onarım veya en yakın anlaşmalı servise çekim hizmeti ile yolunuza devam etmenizi sağlayan Doost uygulamasının başlıca hizmetleri arasında oto çekici ve kurtarıcı, patlak lastik değişimi, akü şarj, oto çilingir, yakıt sorunu ve aklınıza gelecek her türlü arıza durumunda hizmeti bulunmaktadır.


Doost’unuza yapacağınız yardım çağırısından önce uygulamanın akıllı fiyatlandırma sistemiyle ne kadar ödeyeceğinizi önceden görebilir; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirirsiniz.


Araç ve sürücü takip sistemi ile yardımınıza gelecek ekibi canlı olarak uygulama üzerinden takip edebilir, sürücünün plakasına, adına ve numarasına ulaşabilirsiniz. Doost’un bu şeffaf yaklaşımı sayesinde daha fazla sürprizle karşılaşmaz, ne olacağını bilmeden yol kenarında beklediğiniz sıkıntılı bir deneyim yaşamazsınız. Dahası, hizmet süresince oluşabilecek hasarlara karşı aracınız Eureko Sigorta tarafından 500.000 TL'ye kadar güvence altına alınır.


Tek yapmanız gereken Doost uygulamasını telefonunuza indirmek. Ardından sorununuzu belirtip konumunuzu paylaşın. Seçtiğiniz hizmetin ödemesini kredi veya banka kartı ile güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Gerisi ufukta belirecek Doost’u telefonunuzun ekranından takip etmekten ibaret.
bottom of page