top of page

Bahar Araç Bakım İpuçları

Atasözünü haklı çıkarırcasına soğuk, kar, kış yapan Mart ayı hepimizi düşen cemrelerle ilgili şüpheye düşürdü. Biz ’87 kışını simüle ederken aslında bahar ekinoksu yaşandı ve bu da baharın ilk günüyle birlikte daha sıcak havaların geleceği anlamına geliyor.


Havalar hiç ısınmayacakmış gibi hissediyor olabilirsiniz. Fakat baharın tüm güzelliğiyle kendini göstermeye başladığı günler her an gelebilir ve o zaman, gözünüz gibi baktığınız aracınız için de bakım vakti gelmiş demektir. Zira, yıpratıcı kış şartlarından sonra aracınızın bakımını yapmak bahar yolculuklarını çok daha güvenli keyifli bir hale getirecektir. Gelin, birlikte arabalarda bahar bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara beraber göz atalım.


Kış Hasarlarını Kontrol Edin

Kış mevsimi, sizin için olduğu kadar arabanız için de oldukça zorlu geçiyor. Kötü hava ve yol şartları, başta çizikler ve deformasyonlar olmak üzere gözden kaçırabileceğiniz pek çok sorunun tespit edilmesi bahar bakımı sırasında tespit etmenizi sağlar. kolaylaşıyor. Önemsiz gibi görünen küçük çizikler, uzun vadede pas sorunlarıyla birlikte arabanın şasesi ve diğer parçaları üzerinde büyük hasarlara neden olur.


Araç motorunun kış boyunca maruz kaldığı etkenlere karşı temizlenmesi da oldukça faydalı. Ancak bunun için profesyonel motor yıkama hizmetlerinin tercih edilmesi büyük önem taşıyor. Bu yıkama işlemi, motor çevresindeki kalıntıların ve yabancı maddelerin temizlenmesi konusunda oldukça etkili.


Detaylı Temizliğe Girişin

Hemen her sürücü, araçlarının en çok kirlendiği mevsim sorulduğunda kış cevabını verir. Yağmuru çamuruyla kış gerçekten aracınızı pisletir. Hal böyle olunca, oto temizlik etkinlikleri için sıklıkla baharın ilk güneşli günleri tercih edilir; şöyle güzel bir bahar temizliği... Araçlarını ayrıntılı bir şekilde temizleyen sürücülerden olursanız, daha konforlu ve temiz yolculukların tadını çıkarırsınız. Araç içi temizliğini kendiniz gerçekleştirilebileceğiniz gibi araba iç dış yıkama gibi profesyonel hizmetleri de tercih edebilirsiniz.

Araç koltuk temizletme gibi kapsamlı temizlik hizmetlerini tercih etmek daha mantıklı olabilir. Profesyonel araç bakım işletmelerinde sağlanan ozon temizliği gibi hizmetlerden faydalanarak en zorlu kokuları ortadan kaldırabilir, aracınızın daha temiz ve hoş kokmasını sağlayabilir; corona virüsunun kendini inatla hissettirmeye devam ettiği şu günlerde, derinlemesine bir temizlikle aracınızla bahara harika bir giriş yapabilirsiniz.


Araç dezenfetke işlemleri ile ilgili derinlemesine bilgilenmek isteyenleri şu yazımıza alalım.


Periyodik Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Aracınızın periyodik bakımını yaptırmak yılın her mevsiminde önemli. Ancak bahara giriş yaparken gerçekleştirilen araç periyodik bakım işlemleri, bahar aylarında ihtiyaç duyulan düzenlemeleri kolaylaştırır. Kış mevsiminde kullandığınız motor yağının değişimi gibi ihtiyaçlar için bahar mevsiminin ilk günleri son derece idealdir. Periyodik bakımlar, kış mevsiminde yıpranan aracınızı daha iyi hale getirmeye de yardımcı olur.


Lastiklerinizi Değiştirin

Bahar ayına girerken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de araç lastikleri. Aracınız 4 mevsim özellikli bir lastiğe sahip olmadığı takdirde, kış lastiklerinin değiştirilmesi gerekiyor. Lastik bakımı ve değişimiyle daha iyi bir yol tutuşu, yakıt tasarrufu ve konfor özellikleri elde etmeniz mümkün. Ayrıca lastiklerinizin hava basıncının da kontrol edilerek düzenlenmesi, bahar mevsiminde keyifli bir sürüş deneyimi için oldukça önemli. Lastik kontrolü gerçekleştirirken lastik dişlerinizin yapısını da kontrol etmeyi unutmamakta fayda var.

"Lastiklerinizi Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?" yazımızı hemen okuyun.


Araç Klimanıza Bakım Yapın

Pek çok sürücü ihmal etse de klima bakımı, bahar aylarına girerken dikkat edilmesi gereken önemli detaylardan biri. Havalar ısınmaya başladığında serinletici bir yolculuk için araç klimasının kontrol edilmesi ve gerekli bakımının gerçekleştirilmesi şart. Çoğu zaman araç camlarını açmak yeterli olsa da araç klimaları çok daha konforlu bir yolculuk deneyimi sunmayı başardığı kesin. Sıcaklar aniden bastırmadan önce klimanızın gaz durumunu ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde bunaltıcı sıcaklarla boğuşarak araba sürmek zorunda kalabilirsiniz.


Yukarıda yer alan püf noktalarına dikkat ederek aracınızı bahara hazır hale getirmeniz oldukça kolay. Araç bahar temizliği için kendi hünerlerinizi kullanabilir veya profesyonel destek alabilirsiniz. Ancak aracınızın periyodik bakımları ve teknik kontrolleri için yalnızca uzman otomotiv teknisyenlerine başvurmanızı tavsiye ederiz.


Aracınıza hak ettiği bakımı gerçekleştirerek onu bahara hazır hale getirin. Unutmayın önümüz bahar, sonrası yaz; uzun ve keyifli yolculukların tadını doyasıya çıkarmak için cillop gibi bir araba şart.bottom of page