top of page

Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Yol İşareti

Trafik boyunca karşılaştığımız yol işaretleri, güvenli bir sürüşün temelini oluşturur. Her birimiz sürücü adayı olarak, ehliyet sınavı öncesindeki eğitimlerinde bu levhaları öğrensek de bazı levhaların anlamlarını unutabiliyoruz. Oysa bu mazeret kabul edecek bir durum değil. Zira, trafikteki olası tehlikeleri ve uyarıları içeren bu levhaların, güvenli bir sürüş için sürücüler tarafından yakından tanınması gerekiyor. Peki, sizin yol işaretleriyle aranız nasıl, onları yakından tanıyor musunuz? Gelin, bilmiyor olabileceğiniz 10 yol işaretini birlikte inceleyelim.


Daralan Kaplama Levhaları

Sağdan, soldan ve her iki taraftan olmak üzere 3 farklı türü bulunan daralan kaplama levhası, tehlikeli yol durumu hakkında sürücüleri uyarır. Devamlı veya geçici sebeplerden dolayı yolun 2 araçlık geçişe uygun olmadığını ifade eden bu levhalar, trafikte olarak kodlanıyor. Daralan kaplama levhaları kırmızı üçgen içinde siyah semboller şeklinde trafikte yer alıyor.


Yol Ver Levhası

Ana yol-tali ol kavşaklarında yer alan bu levha, tali yol yönünde kavşağa yaklaşan sürücüleri uyarmak için kullanılıyor. Bu levhayla karşılaşan sürücülerin, gerekmediği sürece bekleme yapmaksızın ana yol istikametinden gelen araçlara yol vermesi gerekiyor. Ters kırmızı üçgen içinde boş beyaz zemin olarak trafikte yer alan levha, TT-1 olarak kodlanıyor.


Kasisli Yol Levhası

Sürücüleri yoldaki fiziksel bozukluklara karşı uyaran kasisli yol tabelası, kırmızı üçgen içinde 2 siyah tümsek sembolüyle gösteriliyor. Bu levhanın yer aldığı bölgenin devamında sürücüler; kasis, çukur ve hendek gibi engebeli oluşumlara sahip bir yolla karşılaşabiliyor. Kasisli yol levhası, trafikte T-7 olarak kodlanıyor.


Gizli Buzlanma Levhası

Sürücülerin, özellikle kış aylarında, en çok dikkat etmesi gereken yol işaretlerinden biri olan gizli buzlanma levhası, kış aylarında sürücüleri buzlanma tehlikesine karşı korumak için kullanılıyor. Güneş almayan ve yan rüzgarların ulaştığı yol bölgelerinde yer alan levha, kırmızı üçgen içinde siyah kar tanesi sembolüyle gösteriliyor. Soğuk kış aylarında güvenli bir sürüş deneyimini destekleyen gizli buzlanma işareti, T-37 olarak kodlanıyor.


Düşük Banket Levhası

Trafikteki zemin uyarı levhalarından biri olan düşük banket levhası, kaplama ve banket arasındaki seviye farkını ifade etmek için kullanılıyor. Ayrıca yumuşak banket için de kullanılan bu levha, T-36 olarak kodlanıyor ve kırmızı üçgen içinde siyah araba sembolüyle gösteriliyor.


Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhaları

5 farklı türü bulunan ana yol tali yol kavşağı levhaları, geçiş üstünlüğünü belirtmek için kullanılıyor. Tali yol işareti; ana yolda ilerleyen sürücüleri, tali yol ayrımlarına karşı bilgilendiriyor. Bu tabelanın yer aldığı yollarda geçiş üstünlüğü, ana yoldaki sürücülerde bulunuyor. Kırmızı üçgen içinde siyah sembollerle gösterilen tali yol kavşağı levhaları T-22a, b, c, d ve e şeklinde kodlanıyor.


Kaygan Yol Levhası

Kaygan zeminli yollarda yer alan bu levha, sürücülerin ani fren ve manevralardan uzak durması gerektiğini ifade ediyor. Sürücülerin, bu levhanın yer aldığı yollarda yavaş ve temkinli bir şekilde yolculuklarına devam etmesi gerekiyor. T-8 olarak kodlanan levha, kırmızı üçgen içinde siyah sembolle ifade ediliyor.


Dönel Kavşak Levhası

Sürücülere ileride bir dönel kavşak bulunduğu konusunda bilgilendiren bu levha, hızın azaltılması ve dönel kavşakta yer alan araçlara yol önceliği tanınması konusunda sürücüleri uyarıyor. Kırmızı üçgen içinde siyah sembolle gösterilen dönel kavşak levhası, T-24 olarak kodlanıyor.


Gevşek Malzemeli Zemin Levhası


Gevşek malzemeli zemin levhası, yol boyunca araçların sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek taş sıçraması gibi durumların bulunduğunu ifade ediyor. Bu levhayla karşılaşmaları durumunda sürücülerin hızlarını azaltmaları ve takip mesafesini artırmaları gerekiyor. Kırmızı üçgen içinde siyah sembolle ifade edilen levha, T-9 olarak kodlanıyor.


Tehlikeli Viraj Levhaları

Yol boyunca tekli veya devamlı tehlikeli virajların bulunduğunu ifade eden bu levhalar, yaya işaretleri yardımıyla sürücüleri uyarır. Sağa ve sola olmak üzere tekli ve devamlılık gösteren virajlı yollar, kırmızı üçgen içinde siyah renkli yay sembolleriyle gösteriliyor. Tehlikeli viraj levhaları trafikte T-1a, T-1b, T-2a ve T-2b şeklinde kodlanıyor.


Yol işaretlerini yakından tanımak trafikte kendinizin, diğer sürücülerin ve yayaların güvenliği için oldukça önemli. Yol durumu ve tehlikeleri konusunda faydalı yönlendirmeler sunan bu levhalar, güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanıza yardımcı oluyor. Siz de trafik levhalarına dikkat ederek trafikteki farklı durumlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.


bottom of page