top of page

Bir Süper Kahraman Arabası Kaça Sigortalanır Dersiniz?

Süper kahraman arabası denilince akla gelen isim belli; Batmobile!


Bu eşsiz arabanın sahibi Batman; bundan tam 81 yıl önce, 1939’un mayıs ayında, Detective Comics #27'de ilk defa boy göstermişti. İlk gerçek Batmobil’in ortaya çıkmasına o zamanlar daha iki yıl vardı. Fakat ortaya çıktığı andan itibaren bu sınırları zorlayan araba, Kara Şövalye'nin en etkili silahlarından biri haline gelecekti.

Farklı sanatçıların arabanın nasıl olması gerektiğine dair farklı yorumları on yıllarca sürecek bir tasarım şölenine sebebiyet verdi. Batmobil yıllar içinde sık sık boyut, şekil ve özellik değiştirdi ancak hiçbir zaman modası geçmedi. Bu efsane arabanın tasarım öyküsü, Adam West’in 1966 tarihli Batman televizyon dizisinde izleyicinin aklını alan “Lincoln Futura”dan, Christopher Nolan’ın Kara Şövalye Yükseliyor’unda savaş tankına dönüşen “Tumbler”ına kadar uzanıyor. Şimdiyse kendisini Robert Pattinson’lı yeni Batman filminde asfaltı ağlatırken göreceğiz. Bu sefer, 60’lı yılların en güçlü modellerinden Dodge Charger’a selam çakan bir tasarımla karşımıza çıkacak.


Her Batman filmiyle yeni bir otomobil tasarımı görmenin de heyecanını yaşamak bir gelenek haline geldi desek abartmış olmayız. Zira modeli ne olursa olsun teknoloji harikası bu araba, Batman’ın imzası ve aslında en etkili silahı. Haliyle kötü adamlarla savaşırken, dikiz aynasının kırılmasından çok daha büyük hasarlar alıyor bu araba. Yine de biz, Bruce Wayne’in Batmobile’i sigortalattığına eminiz.


Pekala Bruce Wayne çok zengin, ama teknoloji harikası Batmobile için ödeyeceği meblaya gerçekten "elimin kiri" diyebilir mi?


Batman'ın Demografik Faktörleri


Kesin olan tek şey var, o da Bruce’un ortalama bir araba sahibinden çok ama çok daha yüksek bir sigorta primi ödediği. Ancak Batmobil'i sigortalamanın tam olarak ne kadara mal olacağını hesaplayabilmek için, Kara Şövalye hangi koşullar altında belirlememiz gerek.


Batman'in Batmobil'i "kişisel nedenlerle" kullandığını varsaymamız gerekecek. Komiser Gordon ile arkadaş olmasına rağmen, şehrin maaş bordrosunda yer almadığı için aracın mülkiyeti ve bakımı kişisel bir otomobil politikası kapsamına girecektir.


Dodge Charger

Batmobile'ın en son sürümü, kabul edilebilir brüt araç ağırlığı sınırlamaları dahilinde kamuya açık yollarda kullanılmak üzere tasarlanmış dört tekerlekli, özel bir yolcu otomobili gibi görünüyor. Nolan’ın tankından daha makul boyutlara sahip olduğu kesin. Bu yüzden aslında bir otomobil olarak sigortalı olmaya da hak kazanıyor.


Sigortalı Batman


Batman’in yaşına ilişkin farklı bakış açıları oldu. Kanıtlar, yaklaşan filmde otuzlarında olduğuna işaret ediyor - ki bu sigorta cephesinde onun için iyi bir haber. Çünkü genç sürücüler, daha az sürüş deneyimine sahip oldukları için daha yüksek bir risk olarak algılanırlar. Batman pek çok risk taşırken yaş konusunda yırtıyor denebilir.


Gotham City’nin Maliyeti


Yaşadığınız yerin otomobil sigortası oranınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sigortacıların Gotham’ın suç oranına bir kez baktıktan sonra oranın artacağına şüphe yok.

Zaten Gotham Şehri yaşamak için güvenli bir yer olsaydı, Batman'in yapacak hiçbir şeyi olmazdı. Yine de Joker, Penguen ve Çift-Yüz gibi bir sürü kötü şöhretli haine ev sahipliği yapan Gotham’da arabanızı sigortalatmamak için çıldırmış olmanız gerek.


Yılda yaklaşık 10.000 dolara mal olur!


Bu veriler doğrultusunda basit bir hesap yapmak için, Gotham City'nin yasal gerekliliklerinin Batman'ın belirli teminatları reddetmesine izin verdiğini varsaymamız gerekiyor.


The Simple Dollar tüm bu olasılıkları düşünmüş ve sigorta uzmanlarına da danışarak kötülerin korkulu rüyası Batman’e araba sigortası kaça patlıyor hesaplamış. Çıkan rakam şaşırtıcı olmayacak şekilde dudak uçuklatan cinsten. Buna göre eğer Batman kişisel otomobil sigortası elde edecek kadar şanslıysa, yılda 10.000 dolar civarında bir sigorta primi alabilir gibi gözüküyor. En azından, ilk multi-milyon dolarlık kazasını yapana kadar!bottom of page