top of page

BMW, Yeni Renk Değiştiren Boya Teknolojisini CES: E Ink'i Görücüye Çıkardı

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, pek çok alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de etkileyici yenilikleri beraberinde getiriyor. BMW’nin CES 2022’de görücüye çıkardığı E-Ink Teknolojisini kullanan araç boyası, bu yeniliklerin en harika örneklerinden biri. İlerleyen yıllarda hangi renk araç satın alacağı konusunda kararsız kalan sürücüleri mutlu edeceğini düşündüğümüz bu renk değiştiren boya teknolojisinin ayrıntılarını gelin beraber keşfedelim.


Nedir Bu E-Ink Teknolojisi?

E-Ink teknolojisi, günümüz e-kitap okuyucuları için çok daha yabancı olmayan bir teknoloji. Geleneksel ekranların aksine arka ışık kaynağına ihtiyaç duymadan, elektrik aracılığıyla pozisyon değiştiren pigmentler barındıran E-Ink, kağıt baskı görünümüne en çok yaklaşan teknolojilerden biri. Son derece ince formuyla “Elektronik Kağıt” olarak da adlandırılan bu teknoloji, geniş görüş açısı sağlaması ve güneş altında rahat bir şekilde okunabilmesi sayesinde geniş bir kullanım alanı sunmuştu.


Otomotiv sektöründe teknolojik gelişmeler genellikle araçların performansına odaklansa da, BMW, sürücülerin tasarım ihtiyaçlarını anlayarak E-Ink teknolojisini içeren bir konsepti hayata geçirdi. Bir aracı elektronik kitap okuyucu ekranlarıyla kaplamak kulağa tuhaf bir fikir gibi gelse de BMW estetik bir çalışmayla bu fikrin etkileyici yanlarını ortaya çıkarmayı başarıyor. İnce bir işçilikle aracın jantları da dahil olmak üzere hemen tüm bölümlerinde yer alan E-Ink panelleri, bütünleşmiş bir görünümle estetik bir tasarım ortaya çıkarıyor.


BMW IX Flow ve Renk Değiştiren Boya Teknolojisi

Otomobil tutkunlarını E-Ink teknolojisiyle özelleştirilmiş bir BMW IX modeliyle karşılayan BMW, CES 2022’ye etkileyici bir giriş yaptı. E-Ink teknolojisiyle donatılan ve belki de akışkan renklerinden dolayı IX Flow adı verilen konsept model, araba boya teknolojileri konusunda devrim yaratan görsel bir şölen sunuyor. Bu güne kadar e-kitap okuyucuları tarafından tadı çıkarılan elektronik panellerle baştan aşağı donatılan araç, renk ve tasarım değişimi konusunda sürücülere neredeyse sınırsız özelleştirme seçenekleri sunuyor. BMW’nin bu tanıtımı IX model bir araçta görücüye çıkarması da dikkat çeken ayrıntılardan biri. E-Ink araç boya teknolojisinin tanıtıldığı model, aynı zamandan BMW’nin en modern ve güçlü elektrikli araçlarından biri. Alman otomotiv üreticisi bu sayede, sadece mekanikte değil çağa uygun bir estetik algı yaratmada da boş olmadığını ilan ediyor adeta; ve yeni araba teknolojileri konusunda ince düşünülmüş bir tanıtım gerçekleştirmeyi başarıyor.

Fuardaki BMW temsilcileri, konseptin farklı avantajlarına da değiniyor. Bu avantajlar arasında en çok dikkat çekeni, renk değiştirme teknolojisine sahip araçların güneş ışınlarına karşı siyah ve beyaz renklere bürünebilmesi. Sürücüler, bu teknoloji sayesinde sıcak yaz aylarında araçlarının rengini beyaza çevirerek güneş ışınlarını uzak tutarken, kış aylarında siyah renkle güneş ışınlarından faydalanabiliyorlar. Hatırlatmakta fayda var ki BMW’nin kullandığı teknoloji henüz yalnızca siyah, beyaz ve gri renkleri destekliyor. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış renkli tasarımlar için bir süre daha beklememiz gerekebilir.


E-Ink Teknolojisini Kullanan Araçları Ne Zaman Göreceğiz?


CES fuarında tanıtılan konsept heyecan uyandırsa da, BMW yetkilileri renk değiştiren boya teknolojisinin şimdilik yalnızca konsept olarak kalacağını ifade ediyor. Nitekim bu otomobil teknolojisi, geniş kitlelere ulaşmak için henüz çok pahalı ve seri üretimi de oldukça zor. Yine de yakın bir gelecekte bu konseptin yaygın bir şekilde hayata geçirileceği düşünülüyor. Yine de aracınızın rengini özgür bir şekilde değiştirebilmek ve farklı tasarımları araç yüzeyinde dijital olarak uygulamak hayali çok yakın bir gelecekte gerçekleşebilir!


bottom of page