top of page

Bugüne Kadar Tasarlanmış En Garip Arabalar

Otomobil tasarımı şüphesiz ki dünyanın en zorlu işlerinden biri. Estetik ve tasarımın yanı sıra performans ve aerodinamiğin de öne çıkması gereken araba tasarımları, aslında ciddi bir zekanın ürünleri. Gelişen bilim de teknolojiyle de günümüzde, özgün ve ilgi çekici modelleri bir bir ortaya çıkıyor. Ancak bazı modeller var ki, hayal gücünün sınırlarını her daim zorlayan otomotiv dünyasını bile hayretler içinde bırakmayı başarıyor.


Bugüne kadar tasarlanmış en garip arabalarla aklınızı almaya geldik.


Namıdiğer Yumurta Otomobil: L’Oeuf Electrique:

Otomotiv tarihi bugüne kadar pek çok farklı tasarım gördü. Bunlar arasında en dikkat çekenlerin başında hiç şüphesiz, 1942 yılında tasarlanan L’Oeuf Electrique adlı tek kişilik elektrikli otomobi vardı. Fransız tasarımcı Paul Arzens’in imzasını taşıyan araç, tasarım formu nedeniyle “Elektrikli Yumurta” olarak da anıldı. Aracın en dikkat çeken özellikleri arasında; hareketi sağlayan elektrikli motoru, elle şekillendirilmiş alüminyum gövdesi ve dönemin yeni teknolojilerinden olan pleksiglas cam yer alıyordu. Tek kişilik bir kokpite ve geniş görüş açısına sahip olan araç tarihin en garip araç tasarımlarından biriydi.


Lüks ve İlginç: Stout Scarab

Lüks tanımının hakkını veren Stout Scarab, hava yolundan ilham alan tasarım hatlarının yanı sıra günümüzdeki değeri 90.000 dolar olan satış fiyatıyla da dikkat çekiyordu. 1936’da tasarlanan araç, dönemin uçaklarına benzer bir tasarıma sahipti. O dönemde insanların gökyüzünde görmeye alışık olduğu bir tasarıma yollarda tanık olması son derece ilginç olsa gerek.


Özgün, İlgi Çekici ve Estetik: Norman Timbs Special

Dünyanın en ilginç arabaları arasında yer alan Norman Timbs Special’ın, tuhaf olduğu kadar estetik olduğunu da kabul etmek gerek. Damla formundaki tasarımıyla dikkat çeken araç, 1948 yılında yarış mühendisi Norman Timbs tarafından tasarlandı. Bu eşsiz otomobile hayat veren şasi uçak boru malzemesiyle, gövdey ise alüminyumdan yapılmıştı. Kokpiti aracın ön kısmında yer alan Norman Timbs Special, dar oturma alanı sebebiyle yeteri kadar konforlu olmasa da insanı tek bakışta etkilemeyi kesinlikle başarıyor.


Uçuşa Geçmeye Hazırlanın: General Motors Firebird 1 XP-21

Döneminin en garip tasarımlarından birine sahip olan Firebird 1 XP-21, jet avcı uçaklarından ilham alınarak tasarlandı. 1953 yılında üretildiğinde standart sürücü ihtiyaçlarından çok performans özellikleri ön planda tutularak tasarlanmıştı. Balon şeklindeki kokpiti, 320 beygir gücündeki türbin motoru ve arka yüzgeciyle o yıllarda en hızlı araçlardan biri olmayı başardı. Firebird 1 XP-21’in sürücülere otoyolda uçak kullanma hissi yaşattığı şüphesiz.


Amerikan Otomobillerinin Aykırı Öncüsü: GM LeSabre

Klasik Amerikan otomobilleri için bir öncü sayılan GM LaSabre, kavisli ön cam ve kanat gibi farklı tasarım detaylarıyla otomotiv sektöründe yeni bir çağ açtı. Özel tasarım arabalar arasında önemli bir yere sahip olan LaSabre, dahili bir nem dedektörü sayesinde yağmur yağdığında cabrio tavanı otomatik olarak açarak araçtakileri yağmurdan koruyordu.


Manzaranın Tadını Çıkarın: Buick Centurion

Buick Centurion, 1956 yılında üretildiğinde fütürist tasarımıyla oldukça ses getirmişti. Panaromik bir görüş sağlayan çevresel kokpit camları ve iç düzeniyle uçakları andıran araç, estetik ve aerodinamik bir gövdeye sahipti. Otomotiv sektörünün geldiği gelişmişlik düzeyini zamanında en iyi yansıtan araçlardan biri olan Buick Centurion, dikiz aynası yerine yedek kameraya sahipti. Günümüzde yaygın olarak görmeye alıştığımız bu teknolojinin 1956 yılında kullanılması gerçekten de ilginç.


Gökyüzünden Otoyollara: Messerschmitt KR200


2. Dünya Savaşı’nın en korkulan uçaklarını üreten Messerschmitt, savaş sona erdiğinde farklı hizmetlerini sürdürmeye devam etti. 1956 yılında ürettikleri Kabinenroller olarak da bilinen KR200, dünyanın en ilginç araba tasarımları arasında yer alıyordu. Üç küçük tekerleği ve sağ tarafa doğru açılan tek parça cam kokpitiyle farkını ortaya koyan KR200, oval tasarım hatlarına sahipti. İki kişilik kapasiteye sahip olsa da, sürücü ve yolcu için yeterli konfor sağlayamıyordu. Ancak tatmin edici bir hıza sahip olması, ilk yılında 12.000 adet üretilmesini sağladı.


Günümüzde pek çok otomobil tasarımcısı farklı ihtiyaçlara yönelik konseptler üzerinde çalışsa da geçmişte değişik araba markaları garip ve bir o kadar da etkileyici tasarımlara imza attı. İlginç araçları artık yollarda sık görmesek de otomotiv sektörü sürprizlerle dolu. Kim bilir, cesur bir otomotiv markası ve yaratıcı bir tasarımcı sayesinde garip araçları tekrar yollarda görme fırsatı yakalayabiliriz.


bottom of page