top of page

Dikkat Arabada Bebek Var!

Çocukla seyahat etmek her iki taraf için de eğlenceli bir macera olabilir. Ancak, onların yerüstündeki sabit bakımının yanı sıra, dört teker üzerinde hareket halindeyken de güvenliğinden sorumlu olduğunuzu unutmamalısınız.


Dikkatiniz minik yolcunuz yüzünden dağılırsa –ki bu ihtimal oldukça yüksektir; seyahatiniz son derece tehlikeli bir hale gelebilir. AAA (Amerikan Otomobil Birliği)'ne göre, sürücüler direksiyon başında zamanlarının yarısından fazlasını sürüş dışındaki şeylere odaklanarak geçiriyorlar ve bu sayı çocuklar arabadayken haliyle çok daha yüksek olabiliyor. Daha da kötüsü, motorlu taşıt kazaları 13 yaşından küçük çocuklar için önde gelen ölüm sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. 2013 yılında yapılan bir araştırma, trafik kazasında hayatını kaybeden çocukların yüzde 38'inin emniyet kemerlerini bağlamadıklarını gösteriyor.


Diğer sürücüler üzerinde kontrolünüz olmayabilir, ancak çocukların kendi arabanızda uygun şekilde korunduğundan emin olmanız mümkün. Bunun için bazı önemli çocuk güvenliği tavsiyelerini yerine getirmeniz yeterli. Sonuçta, kaza meydana geldiğinde bunun kimin hatası olduğu önemsizdir. Önemli olan tek şey, çocuklarınız için gerekli tüm önlemleri almış ve onların güvenliğini sağlamış olmanızdır.


Çocukları Asla Araçta Yalnız Bırakmayın

Çocuklarınızı aracınızda gözetimsiz bırakırsanız başına her şey gelebilir! Felaket tellallığı yapmak gibi olacak ama tüm olasılıkları düşünmek zorundasınız. Siz hemen döneceğinizi düşünerek çocuğunuzu arabada bıraktığınız birkaç dakika içinde aracınıza başka bir sürücü çarpabilir, arabanız çalınabilir, çocuğunuz araçtan inip kaybolabilir ve hatta kaçırılabilir! Bu olasılıklar size çok dramatik geldiyse daha basit bir ihtimalden bahsedelim: aracınız tehlikeli derecede ısınabilir veya soğuyabilir. Böylesi durumlarda çocuklar çaresiz kalır ve tatsız sonuçlar meydana gelebilir.


Arka Koltuğa Oturtun


Çocukların ön koltuğa oturtulması zaten kurallara aykırı, ancak biz yine de tekrarlayalım: 12 yaşından küçük çocuklar araç arka koltuğuna oturmalıdır. Şöyle desek daha doğru olur aslında; yaşı baz almaksızın, kabul edilen ortalama ağırlık ve boyun altındaki çocuklar arka koltuğa binmelidir. Zira olası bir kaza ve çarpma durumunda en çok korunacakları yer arka taraftır. Çocuk oto koltuğunu arka tarafa konuşlandırmak gerektiğini de söylememize gerek yok sanıyoruz.


Doğru Bebek Araba Koltuğu Seçimi


Evet, oto çocuk koltukları şart. Yine de herhangi bir çocuk araba koltuğu alıp aracınızın arkasına takmanız yeterli olmaz. Çocuğunuzun yaşına ve vücut ölçülerine göre en uygun modeli seçmeniz gerekir. Öyle ki, yanlış boyuttaki bir bebek araç koltuğu kullanmak hiç kullanmamaktan tehlikeli olabilir. Pek çok markanın çocuğun yaşını, boyunu ve ağırlığını hesaba katan, çocuk oto koltuk tasarımları vardır. Siz de kendi çocuğunuzun yaşını ve ölçülerini gözeterek tercihinizi yapın. Bebeğiniz büyüdüğünde koltuğu da onunla birlikte büyütmelisiniz.


Emniyet Kemeri Takın

Araştırmalar, emniyet kemerlerinin son 50 yılda 329.715 hayat kurtarmaktan sorumlu olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, arabaya biner binmez çocukların kemerini bağlamak, yapmayı asla unutmamanız gereken basit ama önemli bir görevdir. Kemer güvenliği olmaksızın, tüm araba koltukları, araba koltuk yükseltici ve aksesuarlarının koruyucu gücü sıfıra inecektir. Sadece araba koltuğunu sağlam bir şekilde bağlamanızdan bahsetmiyoruz. Özellikle dört yaş üstü çocukların emniyet kemeriyle de güvence altına alınması gerekli. Sadece çocuklar için değil, arka koltukta oturan gençler için de emniyet kemerinin elzem olduğu unutulmamalı.


Bir diğer önemli husus ise kullanılmayan emniyet kemerlerini bağlamak. Çocuklar meraklıdır ve bağlanmadan bırakılan emniyet kemerlerine erişebilir, bunlarla oynayabilir; bu da potansiyel tehlikelere neden olabilir.


Çocuk Kilitlerini Etkinleştirin


Çocukların muzurlukları zekalarının getirisidir. Dolayısıyla kendi koltuk kemerlerini ve hatta arabanın kilidini açmayı kolaylıkça çözebilirler. Sizin yardımınız olmadan kapıyı açamayacaklarından emin olmak için araba çocuk kilidini etkinleştirmeyi unutmayın.


Aracınızdaki Tüm Öğeleri Emniyete Alın


Olası bir kaza anında, arabanızdaki her öğe tehlikeli bir mermi haline gelebilir. Spor malzemeleri, oyuncaklar, ufak tefek objeler bile… Ağır veya sert nesneler bagajınızda saklanmalı, arka koltukların üstündeki rafı bir stok alanı gibi görmemelisiniz.


Çocuk koltuğunun arkasına denk gelen bu yere hafif nesneler bile koymayın. Bırakın kazayı, sert bir fren yaptığınızda bile bu cisimler doğrudan çocuklarınızın üzerine düşebilir. Ufaklıkların oyalaması için araç içinde oyuncak bulundurmak mantıklı, fakat yumuşak oyuncakları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Er ya da geç, neredeyse her sürücü arabada çocuklarla birlikte seyahat etme deneyimini yaşayacaktır. Çocuklarla güvenli bir sürüş için odaklanmalı ve özellikle uzun bir yolculuğa çıkacaksınız, seyahatinizi iyi planlayarak dikkat dağıtıcı öğeleri en aza indirecek bir senaryo oluşturmalısınız.


Örneğin, taşınabilir DVD oynatıcılar ve diğer teknolojiler ile çocukların uzun ve hatta kısa araba yolculuklarında müzik ve filmlerle eğlenmesini mümkün kılabilirsiniz. Kitaplar, şekerlemeler, manyetik seyahat masa oyunlarından oluşan bir etkinlik çantası da çocuğunuzun arabada yaramazlık yapma ve sizin dikkatinizi dağıtma ihtimalini azaltabilir. Yine de çocuklarla araba kullanırken dikkatinizin dağılmasını önlemenin en iyi yollarından biri, onların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olması için araçta başka bir yetişkinin bulunması. Yalnız yetişkinler dikkati dağılmış bir şekilde araç kullanmaya meyilliyken başka bir yetişkinin varlığı, sürücünün tamamen aracı sürmeye konsantre olmasını sağlayacaktır.

bottom of page