top of page

Dizel Partikül Filtresi Nedir, Nasıl Temizlenir?

Tarih boyunca gelişen otomotiv teknolojileri, günümüzde otomobillerin çok daha performanslı araçlar haline gelmesinde büyük bir rol oynuyor. Özel olarak geliştirilen araç parçaları, motor gibi hayati önem taşıyan bölümlerin verimini artırmanın yanı sıra daha temiz bir dünya için de avantajlar sunuyor. Bunlardan biri olan ve DPF olarak da adlandırılan dizel partikül filtresi, şüphesiz ki sürücülerin yakından tanıması gereken araç parçaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki DPF nedir, biliyor musunuz? Bu çevreci filtreyi ve uygun bakım önerilerini gelin birlikte inceleyelim.


Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Otomobillerde ilk olarak 1985 yılında kullanılmaya başlanan dizel partikül filtresi, araçlarda egzoz çıkışı öncesinde konumlandırılan bir cihaz. Efektif bir filtreleme performansı sunan bu cihazların otomobillerde kullanımı oldukça eski olsa da dünya çapında bir standart haline gelmesi 2000’li yıllara dayanıyor. 2009 yılının Eylül ayında Avrupa Birliği mevzuatlarınca yeni nesil dizel motorlu araçlarda kullanımı zorunlu hale getirilen dizel partikül filtreleri, daha temiz bir dünya için atmosfere zarar veren gazların salınımını büyük ölçüde engelliyor. Euro 5 ve 6 araçlar, standart olarak dizel partikül filtrelerine sahipken bazı Euro 4 model araçlarda da bu teknoloji bulunabiliyor.


Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar?

Dizel partikül filtreler, motorun çalışması sonucu ortaya çıkan zararlı hidrokarbon ve karbonmonoksit gibi içeriklerin egzozdan atılmasını engelliyor. DPF teknolojisi öncesinde direkt olarak atmosfere karışan zararlı gazlar, artık çok daha kontrollü bir şekilde ortadan kaldırılıyor. İnsan ve çevre sağlığı için oldukça zararlı olan içerikler, dizel partikül filtresi temizleme işlemi sırasında yüksek ısı yardımıyla yakılıyor. Ayrıca efektif bir filtreleme sayesinde partiküllerin diğer araç parçalarına zarar vermesi de engelleniyor. Seramik ve silisyum karbür gibi malzemelerden üretilen DPF’ler, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı bir yapıya sahip. Seramik filtreler 1200, silisyum karbür filtreler ise 2700 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanıyor. Bu sıcaklık değerleri, filtre içinde gerçekleşen partikül temizleme için ideal özellikler sunuyor. Peki, partikül filtresi nasıl temizlenir dersiniz?


Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Bu işin bir de temizleme kısmı var. Haliyle, “Dizel partikül filtresi temizlenmezse ne olur?” sorusunun yanıtını merak ediyor olmanız çok normal. Her araç parçasında olduğu gibi DPF’in de düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizliğinin gerçekleştirilmesi oldukça önemli. Partikül filtre temizleme gerçekleştirilmediği takdirde egzoz gazı geçişinin direncini artırarak daha kötü sonuçlara yol açabiliyor. Geri basınç olarak da adlandırılan bu durum, aracın yakıt tüketimini ve ömrünü olumsuz yönde etkiliyor. Bunu engellemek için filtrede biriken partiküller, standart olarak sensörler yardımıyla algılanıyor. Araç beynine giden uyarı sinyali, filtre içine yakıt aktarımı gerçekleştirerek partiküllerin yüksek sıcaklıklarda yakılmasını sağlıyor. Pasif rejenerasyon adı verilen bu işlem, araçta otomatik olarak gerçekleşiyor. Bu işlem sırasında standart yakıt tüketiminin %5 kadar arttığını söylemekte de fayda var. Partikül filtresi temizliği profesyonel otomotiv teknisyenleri tarafından da gerçekleştirilebiliyor. Özel sensör cihazlarının ve ekipmanların kullanıldığı bu temizlik işlemi, araç sensörlerinin arızalandığı durumlar başta olmak üzere filtrelerinin temizliğinden emin olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.


Üzerine titrediğiniz aracınızın performansı ve daha temiz bir dünya hedefi için dizel partikül filtrenizin temizliğini dikkate almanız oldukça önemli. Aracınız partikülleri otomatik bir şekilde ortadan kaldırabilse de bazen istenmeyen sürprizler ve sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak endişe etmenize gerek yok, trafikte karşılaştığınız tüm sorunlar için Doost’u çağırabilir, kısa sürede ihtiyaç duyduğunuz uzman desteğe kolayca ulaşabilirsiniz.


bottom of page