top of page

Doğru Lastik Hava Basıncı: Altın Oranınızı Bulun

Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu ise hem hızlı hem de ucuzdur: doğru lastik basıncını bulmak ve korumak!


Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (National Highway Traffic Safety)'ye göre, yetersiz şişirilmiş lastiklerle sürüş, lastik arızasının en büyük nedenlerinden biri ve lastiklerinizde yeterli hava olmaması birçok başka sorunu da beraberinde getirmekte. Liste uzun; daha çabuk aşınma, yol tutuşunun kötüleşmesi ve yakıt verimliliğinin düşmesi… Öte yandan aşırı şişirilmiş lastiklerse, bozuk yollardan kaynaklanan hasarlara karşı hassaslaşırlar ve bu da daha sarsıntılı bir sürüse neden olur. Kısacası, lastiklerinizi aşırı şişirmek de az şişirmek kadar tehlikelidir, mükemmel oranı bulmak gerekir. Bu nedenle araç lastiklerinizin altın oranını bilmeniz önemlidir.


Lastik Hava Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

İşe, lastik basıncının nasıl kontrol edileceğini bilmekle başlayın. Bu, güvenliğiniz ve lastiklerinizi iyi çalışır durumda tutmanız için çok önemlidir.


Bir lastik basınç ölçüm aparatı kullanabilirsiniz. İşe yarar bir gösterge seçmek söz konusu olduğunda, genellikle 3 seçeneğiniz vardır:


· Kalem tipi basınç göstergeleri - Hava basıncını ölçmek için bir manşonun (borunun) içindedir ve dışına kayan cetvel benzeri bir çubuğu vardır.

· Kadranlı basınç göstergeleri - Saate benzer, numaralı bir kadranı içerir.

· Dijital basınç göstergeleri – Verileri dijital ekranda görüntüler.


Manometreyi supap gövdesine yerleştirin, göstergenin gövdeye tam ve sağlamca oturduğundan emin olun. Kalem tipi bir ölçü kullanıyorsanız, manşondan çıkan çubuk üzerinden basınç oranını görebilirsiniz. Kadranlı basınç göstergelerinde lastik hava basıncı tablosu saat gibi okunur. Dijital bir basınç göstergesinde ise lastik basınç tablosu ekranda beliren sayıyla direk okunabilir. Her ölçümde supap gövdesinden hava kaçabileceğinden, araba lastik basıncınızı sürekli kontrol etmemenizi öneririz.


Doğru Lastik Basıncı Nedir?


Lastiklerdeki hava basıncı, bar veya PSI birimleri ile ölçülür. PSI, tekerlekteki basınç değerini belirten ölçü sistemidir ve modern basınç göstergeleri basınç değerlerini her iki cinsinden gösterebilmektedir.


Peki, lastik basıncı kaç olmalı? Genellikle önerilen basınç 30 ve 35 PSI arasında değişir. Sizin lastikleriniz için önerilen PSI değerine aracınızdaki kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Araca bağlı olarak bu kılavuz arabanın kapısının kenarında, güneşliği üzerinde veya torpido gözünde olabilir. Kılavuz genellikle yedek lastiklerin yanı sıra ön ve arka lastikler için de önerilerde bulunur ve bu yönergelere bağlı kalmanız önemlidir.


Doğru bir PSI değer okuması için lastik basıncını lastikler soğukken kontrol ettiğinizden emin olun. Dış sıcaklık lastik basıncınızı değiştirebilir. PSI'nızı birkaç haftada bir kontrol edin. Lastik performansında herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde basınca bakmayı ihmal etmeyin. Dikkat ve düzenli kontroller, maksimum güvenliği sağlamanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel bir değerlendirme için aracınızı güvendiğiniz bir tamirciye de götürebilirsiniz.


Çevre Dostu Sürüş

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, Minnesota yollarındaki 5 milyon arabanın yaklaşık %40'ının lastikleri düzgün şişirilmiş değil (1). Bu arabalar, lastikleri yetersiz şişirildiği için yılda 306.000 ton kadar fazladan karbondioksit yayıyorlar ve bu emisyonlar; atmosferdeki artan sera gazlarına doğrudan katkıda bulunuyor. Kısacası, lastiklerinizi uygun basınçta tutarak sadece kendinizin ve aracınızın güvenliğini artırmakla kalmaz, ayrıca artan çevre kirliliği için de yeşil bir adım atmış olursunuz.


İdeal Lastik Basıncı Nasıl Korunur?


Elbette, önerilen PSI'nızı bilmek yeterli değildir. Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Bazı uzmanlar, her yakıt ikmali yaptığınızda hava basıncını kontrol etmenizi öneriyor bazılarıysa ayda bir defanın yeterli olduğunu. Hangi tarafı dinlersiniz bilemeyiz. Ancak şunu belirtelim; hava sıcaklıklarının düştüğü ve sürekli dalgalandığı, dolayısıyla lastiklerinizin daha hızlı hava kaybetmesine neden olan sonbahar ve kış aylarında PSI'nızı sık sık kontrol etmek daha da önemli hale gelir. Lastiğiniz sıcaklıktaki her 10 derecelik değişiklik için bir PSI kazanacak veya kaybedecektir; yani ani 30 derecelik bir düşüş yaşarsanız, bir gecede üç PSI kaybedebilirsiniz!


Doğru hava basıncını bilmek ve korumak, lastiklerinizin güvenliği ve uzun ömürlülüğü için önemlidir. Tek ihtiyacınız bir lastik basınç göstergesi ve birkaç dakika.

bottom of page