top of page

Dünya Kitap Günü'ne Özel: Başrolünde Araba Olan Kitaplar

UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Kitap Günü sayesinde dünyanın farklı ülkelerindeki pek çok kişi kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi hakkında konuşuyor, bu özel günü kutlamak için gençlere ve çocuklara özel etkinlikler hazırlıyor. Biz de Mart ayının ilk perşembesi kutlanan bu özel günü kutlamak için içinde araba geçen, otomobille bağlantılı kitapları listeledik. Uzun yollarda size eşlik etmeleri dileğiyle. Şimdiden keyifli okumalar!


1800’lü Yıllarda Arabalara Bakış: Araba Sevdası - Recaizade Mahmut Ekre

Tarihte bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Türk edebiyatının ilk realist romanı Araba Sevdası, 1800’lü yılların sonundaki İstanbul’da geçiyor. Batı hayranı Bihruz Bey’in romantik macerası üzerinden dönemin entelektüel çevresini, sosyal durumunu eleştiren roman, kişilere değil arabalarına duyulan saygının ve hayranlığın o dönemde de yaşandığını gözler önüne seriyor. Arabaların eski zamanlarda toplumdaki etkisini görmek için bu eğlenceli ve akıcı romanı okuyabilirsiniz.


İlk Yerli Otomobil Denemesi: Devrim Arabaları - Süleyman Aşık

Süleyman Aşık, Devrim Arabaları romanını aslında yüksek lisans tezi olarak hazırlamaya başlıyor. Zira Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili Devrim’in hikayesi, aynı zamanda tarihimizin önemli taşlarından biri. Ancak bir süre sonra roman haline gelen kitap, arşiv belgelerinin de yer aldığı zengin içeriğiyle Devrim’den öncesini ve sonrasını tüm detaylarıyla anlatıyor.

Honda Hayranları Buraya: Hayallerin Gücü - Soichiro Honda

Otomobil markaları arasında özel bir yeri olan Honda’nın kurucusu Soichiro Honda’nın 1906’dan 1991’e kadar süren hayat yolculuğuna tanıklık etmeye hazır mısınız? Honda’nın kuruluş sürecinden gelişimine pek çok evreye de tanıklık edeceğiniz kitap ilham kaynağı arayanlar için oldukça etkili bir otobiyografi.

Esrarengiz Bir Araba Hikayesi: Christine - Stephen King

Korku, doğaüstü güçler, macera ve soluk kesici bir hikaye… Stephen King’in korku romanları arasında yer alan Christine’de ana karakter bu sefer bir Plymouth Fury model otomobil.

Üstelik bu arada doğaüstü güçler tarafından ele geçirilmiş ve ne yapacağını kimse kestiremiyor. Bir solukta okuyacağınız romanı bitirdikten sonra John Carpenter’ın yönettiği aynı isimli filmi de izleyebilirsiniz.

Bir Yol Hikayesi: Yolda - Jack Kerouac

Beat kuşağının en ünlü yazarlarından Jack Kerouac imzalı Yolda, 50’lili yıllarda Amerika’yı baştan sona gezen bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyor. Aslında Kerouac’ın hayat hikayesine de şahit olduğumuz otobiyografik roman, yolda olmanın uyandırdığı özgürlük hissini en yalın, en gerçekçi şekilde okuyucularla paylaşıyor. Yolda olmak sizin için de bir tutkuysa bu kitabı okunacaklar listenize mutlaka ekleyin.

bottom of page