top of page

Dünyanın İlk Otomobilleri Hakkında 9 Şaşırtıcı Gerçek

Günümüzde dev bir sektör haline gelen otomotiv endüstrisi her geçen gün kendini yenilemeye ve teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Dünyada ilk üretilen araba modellerine bakıldığında bugün geldiğimiz noktanın ilham verici olduğunu söylemek mümkün. İlk arabanın tarihi aslında 1860’lı yıllarda at arabalarına motor takılmasıyla başlıyor. Sonraki yıllarda üreticilerin, bisiklet tekeri kullanılan otomobil tasarımları veya yokuş çıkamayan seviyedeki hassas arabalarıyla yaptıkları deneyler ise kuşkusuz bugün kullanılan teknolojilerin mihenk taşlarını oluşturuyordu. Peki, ilk araba kaç yılında yapıldı, arabayı ilk kim icat etti ve dünyanın ilk arabası hangi markaydı? Siz de arabaların geçmişi hakkındaki şaşırtıcı bilgileri merak ediyorsanız gelin zamanı geri vitese takalım!


1. İlk Otomobil Deneyleri At Arabalarıyla Gerçekleşti

İlk otomobillerle ilgili şaşırtıcı gerçeklerden biri, at arabalarının otomobil üretimine ilham vermiş olması. 1862 yılında Fransız asıllı Ettienne Lenoir, kendi at arabasına motor ekleyerek çalıştırmayı başardı. Böylece kendi kendine hareket edebilen ilk otomobil ortaya çıktı.


2. İlk Araba Tasarımları Faytonculara Ait

İlk otomobillere referans olan at arabalarının tasarımcıları da tabii ki faytonculardı. At arabalarını en iyi tanıyan kişiler eski dönemlerde kullandığı malzemelele bugünkü teknolojilerin gelişmesine asıl katkı sağlamış olanlar.


3. İlk Otomobiller Yokuş Çıkamıyordu

1900’lü yıllara kadar geliştirilen motorlu at arabaları motorun ağır gelmesi nedeniyle yokuş çıkamıyordu. Bu nedenle her ihtimale karşı motorlu at arabalarının arkasında iki tane at hazır bulunduruluyordu.


4. İlk Otomobillerde Bisiklet Tekeri Kullanıldı


1920’li yıllara kadar üretilen ilk otomobillerde bisiklet tekeri kullanılıyordu. Motorun ağırlığını taşıyan teknolojilerin keşfedilmesi ile birlikte bisiklet tekeri kullanımı da tarihe karıştı.


5. Dünyada İlk Çıkan Araba: Benz Patent Motorwagen

Dünyanın seri üretim ilk otomobil modeli, 29 Ocak 1886 yılında çıkan ve içten yanmalı motor kullanılan Benz Patent Motorwagen. Bu ilk motorlu araba modeli, toplamda 25 adet üretilmişti ve 3 adet tekerleğe sahipti’ İlk çıkan araba modeli Karl Benz’in atölyesinde üretildi, bu gelişme aynı zamanda otomobil çağının da başlangıcı olarak kabul edildi.


6.İlk otomobil nerede icat edildi?

Otomobillerin tarihine baktığınızda otomobilin keşfinin tek bir kişi tarafından yapılmadığını görebilirsiniz. Yaklaşık yüz yıl süresince dünyanın pek çok noktasında ortaya çıkan fikirlerin bir araya getirilmesiyle modern otomobil anlayışının hayata geçirildiği söylenebilir.


1672’de Ferdinand Verbiest’in Çin İmparatoru için hazırladığı küçük buharlı aracı ve Rönesans dönemi mühendislerinden olan Francesco di Giorgio Martini’nin dört tekerlekli araca benzeyen çizimleri kuşkusuz Karl Benz’in Almanya’da, kendi atölyesinde icat ettiği, dünyanın ilk arabası olarak adlandırılan motorlu (benzinli) otomobile ilham kaynağı oldu.


7. İlk Otomatik Vites Araba: 1940 Model Oldsmobile

20. yüzyılın başlarında icat edilen sıvı kuplaj sayesinde otomatik şanzıman ve akışkan teknolojisi birlikteliği de hız kazandı. 1939 yılında piyasaya sürülen General Motors imzalı Hydra-Matic ilk seri üretim otomatik şanzıman oldu. 1940 model Oldsmobile ve sonrasında Cadillac model arabalarda otomatik vites bir seçenek olarak sunulmaya başlandı.


8. Türkiye’de İlk Araba Ne Zaman Kullanıldı?

Türklerin otomobille tanışması Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine denk geliyor. İstanbul’a Sultan 2. Abdülhamit döneminde ilk kez otomobil getirilmiş ve İstiklal Caddesi’nde sergilenmiş. 1895 yılında İstanbul trafiğinde benzinli araçla tur atan ilk kişi ise Basra kökenli Züheyrzade Ahmed Paşa.


9.Türkiye’nin İlk Arabası: Devrim

Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk otomobil üretim çalışmaları 1929 yılında başlasa da projeler çeşitli nedenlerle iptal edildi. 1961 yılına gelindiğinde dönemin Devlet Başkanı Cemal Gürsel’in öncülüğünde, tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen ilk yerli otomobil Devrim tanıtıldı. Halkı oldukça sevindiren bu gelişme yatırımcılardan yeterli ilgiyi göremeyince seri üretime geçilemedi.


1966 yılında ise Otosan, tüm mekanik parçaları Ford’dan alınan ve Türkiye’de tasarlanan Anadol adlı otomobili üretti. İlk başarılı otomobil üretiminin ardından sırasıyla Tofaş ve Oyak gibi firmalar da yerli otomobil sektöründe söz sahibi olmaya başladı.


bottom of page