top of page

Dünyanın En Eski Arabaları Kaç Yaşında?

“Sen kimsin?” sorusunu ne kadar felsefi olmak istediğinize bağlı olarak basit veya karmaşık olarak cevaplayabilirsiniz. Gerçi birçok insan, ikinci cevap üzerine gerçekten düşünmeden hayatlarına devam ediyorlar. Fakat bir markaysanız, böyle bir lüksünüz yok. Ürününüz herkes tarafından tanınmadan önce kim olduğunuzun cevabını derinlemesine bulmak, tartışmasız ilk iş planınız olmalı.


Doost olarak biz tüm felsefi çıkarımlarımızı yapmış, sigortanın ötesine geçen bir hizmet olacağımızı en başından bilerek yola çıkmıştık. İnsanlara günlük yaşamın engebeli yolculuklarının üstesinden gelmek için ilham vermek ve hayattan zevk almalarını sağlamak için adımlarımızı attık ve koskoca bir yılı geride bıraktık. Doost 1 yaşında!


Bu koca seneye Otovınn, Yolcu360, Autoking, Carglass, Eureko Sigorta, Benzinlitre, Trendyol gibi kocaman markalarla birlikte sayısız kampanya sığdırdık.


Her marka Doost gibi nihai amacını daha ilk günden kestiremeyebiliyor. Mesela Opel fabrikaları, dikiş makinesi üretmek için kapılarını açmıştı. Kim derdi ki bir gün dünyanın en tanınmış araba markalarından biri haline gelecek… Markalaşmadaki yol dolambaçlı olabiliyor ve otomobil markalarını bugünkü haline getiren geçtikleri yollardan kazandıkları zengin mirasları oluyor. Bu köklü markalar ilk doğum günlerini kutluyorlar mıydı, sanırım bunu bilemeyiz. Fakat, sağlam atılan temelleri sayesinde günümüzde halen varlıklarını sürdürmekten çok daha fazlasını yapıyorlar ve belli bir kalite, konfor ve hatta bazı durumlarda statü sunuyorlar. İşte bugün hala araç üreten en eski beş otomobil markası ve şirketi!


Okumaya devam edin ve birlikte hikayenin en başına gidelim.


Cadillac

Kuruluş yılı: 1901 (120 yaşında)

Kurucular: William Murphy, Lemuel Bowen, Henry M. Leland

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Henry Ford olmasaydı Cadillac markası muhtemelen olmayacaktı! Zira Ford’un otomobil üreticisi olma hayalindeki ilk denemesi, şimdilerde efsaneleşmiş Cadillac markasıydı. 1901'de kurulan Ford Şirketi aslında Henry’nın ikinci girişimiydi. Finansal destekçileri Lemuel Bowen ve William Murphy ile anlaşmazlıklar yaşayan Ford, adını da alarak ilk şirketinden ayrıldı (1).

Murphy ve Brown ise terk edilmiş fabrikayı değerlendirmek için bir başka Henry ile, Henry Leland ile anlaştılar; böylece fabrika ve ekipmanlar satışa çıkarılabildi. Ancak Leland onları imalat işine devam etmeye ikna etti. 1902'de isimlerini Cadillac olarak değiştirdiler. Şirket 1909'da General Motors tarafından satın alındığında Cadillac, lüks araçlar listesinden kendine çoktan bir isim yapmıştı.


Mercedes


Kuruluş yılı: 1883 (138 yaşında)

Kurucular: Karl Benz ve Gottlieb Daimler

Ülke: Almanya

Dünyanın en ünlü otomobil markalarından biri olan Mercedes, 1926'ya kadar resmi olarak kurulmamıştı, ancak çok daha uzun süredir var olan diğer iki otomobil üreticisinin güçlerini birleştirmesi sonucu doğmuştu. Yani doğuştan şanslıydı.

1883'te Karl Benz, Max Rose ve Friedrich Wilhelm Eßlinger tarafından Benz & Companie Rheinische Gasmotoren-Fabrik kuruldu. Benz, gerçek tutkusu olan otomobillere odaklanmaya karar vermeden önce endüstriyel makineler ve gaz motorları üretmeye başladı. Onlara "atsız arabalar" diyordu. 1886 yılına gelindiğindeyse dünyanın ilk benzinli otomobili olan Benz Patent-Motorwagen'i üretmişti.

Mercedes’ın ebeveynlerinden bir diğeri olan Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketinin adı ise kabaca Daimler Motors Corporation'a çevrildi. 1890 yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından kurulan ve benzinli motorlar üreterek sektöre adım atan bu şirket, küçük yarış arabalarında başarı elde ettikten sonra, Mercedes modellerini üretmeye odaklandı (2).

Üretimleri ile dikkat çekmeye başlamalarının hemen ardından güçlerini birleştirme kararı alan bu iki şirket, 1926'da Mercedes-Benz'i yarattı ve gerisi dedikleri gibi, tarih oldu.


Fiat

Kuruluş yılı: 1899 (122 yaşında)

Kurucu: Giovanni Agnelli

Ülke: İtalya

Tam adıyla Fabbrica Italiana Automobili Torino (Otomobil Fabrikası Torino) olan Fiat ‘ın ilk otomobili, şirketin kurulduğu yıl olan 1899'da yapıldı. 1910'ların sonlarına gelindiğinde, markanın o zamanki genel müdürü Giovanni Agnelli, Henry Ford'un fabrikasını ziyaret etti ve üretim hattından o kadar etkilendi ki, İtalya'ya döndüğünde aynı sistemi Fiat için de uygulamaya başladı. İtalyan otomobilini üretmenin bu yeni yolu, çatısında meşhur oval bir test pistine sahip olan Lingotto fabrikasının kurulmasına yol açtı (3).


Opel


Kuruluş yılı: 1862 (159 yaşında)

Kurucu: Adam Opel

Ülke: Almanya

Bir otomobil şirketi olarak tanıdığımız Opel, aslında 21 Ocak 1862'de bir dikiş makinesi üreticisi olarak kurulmuştu. Şirket 1886'da bisikletini yaptıktan sonra ilk arabasını 1899'da üretti.

Opel, 1902 Hamburg Motor Show'da otomobilini tanıtarak sektöre girişini resmileştirmişti ancak birkaç yıl sonra fabrikaları yandığında bile odağını otomobillere kaydırmadı. Sonra ne olduysa oldu ve şirket dikiş makinesi işini bırakarak tek başına araba inşa etmeye ve üretmeye karar verdi. Dikiş makineleri yerine motorları tercih etmeleri doğru karardı. Zira 1913 yılına gelindiğinde Opel, Almanya'nın en büyük otomobil şirketiydi ve 1930'da ise Avrupa'nın en büyüğü oldular.


Peugeot


Kuruluş yılı: 1810 (211 yaşında)

Kurucu: Armand Peugeot

Ülke: Fransa

1803 yılında Jean-Pierre ve Jean-Frédéric Peugeot tarafından kurulan markanın doğumu, otomotiv takvimindeki en eski yapraklara işaret ediyor. Bu nedenle de dünyanın en eski otomobil markası unvanına açık ara sahip. Tam bir aile işletmesi olarak kurulan Peugeot, aslında kahve değirmeni şirketi olarak kapılarını açmıştı. 1830'da bisiklet, ardından 1842'de tuz, karabiber ve kahve öğütücüleri üretmeye başlayan marka, 1882'de otomobillere geçmeden önce saatçilik için çelik şeritler ve yaylar üreterek sektöre girişini geciktirmişti.

Erken yaşlardan itibaren otomobile meraklı olan Armand Peugeot, 1882'de daha fazla dayanamayıp otomobil üretim işi için kolları sıvadı ve İlk Peugeot markalı otomobil, Paris'teki 1889 Dünya Fuarı'nda sergilendi.

Bugün anladığımız anlamdaki arabalardan oldukça uzak tasarımıyla bu buharla çalışan üç tekerlekli, sadece fuarda çok popüler olmasıyla değil, aynı zamanda 1893'te İtalya'da sürülen ilk otomobil olmasıyla da ünlü. Bir dakika, bir Fransız otomobilinin İtalyan sokaklarında ne işi mi var? Hemen açıklayalım: Zengin bir tekstil sanayicisi olan Gaetano Rossi, arabayı 1892'de Fransa'dan sipariş edip ve ertesi yıl İtalya'nın kuzeyindeki evine teslim ettirmiş. Vizyon bu olsa gerek!

bottom of page