top of page

Dünyanın En Pahalı Arabası: Rolls Royce Boat Tail

Arabaların varoluş amacı yani asıl üretilme nedenleri, insanları A noktasından B noktasına taşımaktır. Yani… çoğu zaman. Zira Rolls Royce'un karoser yapımı son başyapıtı “Boat Tail” bu paradigmadan tamamen uzak durmakta. Boat Tail; markanın sınırlı ürün yelpazesinin tanıtılan son üyesi ve el yapımı gövde tasarımlarının piri Rolls Royce için yeni bir dönemin başlangıcını işaret etmekte.

Karoser inşaası özünde bir otomobilin gövdesini el işçiliğiyle dönüştürme sanatıdır ve tasarımla oynamak için sonsuz olanak sunar. İlhamını bu sonsuz olasılığı selamlarcasına bir deniz taşıtından, bir yattan alan Boat Tail’in gerçekçi ve çağdaş vizyonunun inşası da dört yıllık emeğin sonucu ve onda güzel görüntüden çok daha fazlası var. Markanın sözcülerinden biri kendisinden, "Bu, tam anlamıyla el yapımı bir Rolls Royce" diye bahsederek ağzımızı sulandırıyor ve ekliyor; "100 metrelik süper yatları bile tamamen el yapımı olan bu arabadan daha hızlı bir şekilde üretebilirsiniz.” Ortadaki emeği anlayabilmek için ekspert olmamıza gerek yok. Yine de bunun ne anlama geldiğini anlamak için "otomobil inşası"nın ne demek olduğunu tanımlamak önemli.


Özel Üretim Arabaya Hayat Vermek


Gerçekleştirilecek tasarım önce, hayal edilenin doğru bir resmini elde etmek için elle çizilir. Daha sonra bir kil model üzerine el işçiliği ile işlenir ve işlem sırasında aerodinamik kusurlar düzeltilir. Ardından modern teknolojinin nimetleri kullanılarak tüm tasarım dijitalleştirilir. Son olarak hayali materyale dönüştürmek için metal levhalar kil model üzerinde elle birleştirilir. Limitin gökyüzü olduğu Rolls Royce'un özel tasarım araba inşa atölyesinde işler böyle ilerliyor ve de lüks otomobiller dünyasında hiç görülmemiş veya duyulmamış deneyimlemeler için yeni yollar açılıyor."Hazır" modellerin bile yüz binlerce kişiye ulaştırılabildiği lüks otomobil dünyasında, yalnızca size özel olarak tasarlanmış Rolls Royce'unuzla kendinizi yollara vurmanın ne kadara mal olacağını hayal gücünüze bırakıyoruz. Tabi, sizin hayalinizi yaşayanlar var. Bu da bizi Rolls Royce ile temasa geçen üç müşteri için yapılmış, aşırı derecede yakışıklı bir otomobil olan 19 fit uzunluğundaki Boat Tail'e getiriyor.


Son Jenerasyon Lüks Arabalar


Şu an için yalnızca üç adedi bulunan Boat Tail'in üretilmesi dört yıl sürmüş, ancak 1.813 özel yeni parçadan oluşan bu arabayı bir insanın tek başına bitirmesi için hayatının 20 yılını feda etmesi gerekir. Hesabı siz yapın! Elle dövülerek bir heykel gibi şekillendirilen Boat Tail’in ana gövdesi Phantom’a ait ve araç, yalnızca kapı yerleri kesilmiş tek bir metal Phantom parçası üzerinde şekillendirilmiş. Ortaya çıkan arka ‘güverte’ ise araca ismini veren asıl parça. Bir tekne edasına sahip Boat Tail’in malzemeleri de ilhamını aratmayan türden. Tampon ve bagaj kapağından ahşap ve paslanmaz çelik parçalar tıpkı bir yattaki gibi iç içe geçiyor. Sıra dışı bagaj kapağının altındansa buzdolabı, piknik masası, katlanabilen sandalyeler, sofra takımı ve bir de şemsiye çıkıyor. Kısacası Boat Tail denize açılamasa da sizi deniz kıyısına davet ediyor.

Boat Tail’in zarafeti detaylarda hayat buluyor. Öyle ki, aracın iç kısmını saran mavi renkli döşeme piknik masasının tabureleriyle aynı. Zaten o tabureler de İtalyan mobilya markası Promemoria tarafından özel olarak üretilmiş. Bu arabadaki her şey o kadar özel ki, yemek takımlarının tuzluğunu bile Boat Tail’in işlemeleri süslemekte. Ama pek tabi, daha da fazlası var. Aracın ön konsolunu süsleyen saatlerin tasarımı için İsviçre’nin en köklü üreticilerinden BOVET 1822 ile çalışılmış. Sadece bu saatlerin ön panele entegrasyonunun yaklaşık 3.5 yıl sürdüğüne dair rivayetler var! Tabi her şey görüntü değil. Bu araba asfalt üzerinde de bir harika. Aracın limitlerinin zorlandığı sayısız test sürüşünün ardından Boat Tail, hatalar elenerek en mükemmel formuna ulaştırılmış. Davetkar kaputunun altında 563 beygirlik güç üreten 6,75 litrelik çift turbolu V12 motor bulunuyor.


Tüm bu ince zevklerin bir bedeli var. İngiliz lüks araç üreticisi Rolls Royce’un özel yapım modeli Boat Tail’in bedeli ise 20 milyon sterlin (28 milyon dolar)! Bu rakam kendisini dünyanın en pahalı otomobili yapmaya kolaylıkla yetiyor. Boat Tail bu lakabı alırken 2019 yılında 11.5 milyon sterline satılan Bugatti'nin La Voiture Noir modelini de tahtından etmiş oluyor.


Ne kadar övsek az. Zanaatkarlığın, teknolojinin ve yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı Boat Tail hepimizin gözleri için bir şölen. Sizi kendisiyle baş başa bırakıyoruz.


bottom of page