top of page

Ehliyet Sınıfları Nelerdir Biliyor Musunuz?

Ehliyet, pek çok sürücü adayının en büyük hedeflerinden biri. Motorlu araçlarla trafiğe çıkmak için gerekli olan bu belge, ehliyet sınıfları yönetmeliği tarafından belirlenen kriterlere göre birbirinden ayrılıyor. Araçların türü, motor gücü ve kullanım alanı gibi özelliklere göre belirlenen ehliyet sınıfları, yenilenen yönetmeliklerle birlikte bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bu değişikliklerden en dikkat çekeni, sürücünün kullanabileceği araçların yeni tip ehliyet belgesinin arka yüzünde belirtilmesi.


Peki, siz yeni ehliyet sınıfları hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Ehliyet sınıfları yaşları, ehliyet sınıfları, sınıflara ait araç türleri, kısacası ehliyet hakkında her şey için yazımızı okumaya devam edin!


Otomobil ve Kamyonet Ehliyet Sınıfları

Otomobil ve kamyonet türündeki araçlar ehliyet sınıfları tablosu üzerinde B ve BE şeklinde yer alıyor. B ve BE olarak bilinen kamyonet ve otomobil ehliyet sınıfı ehliyetlere sahip olmak için 18 yaşında olmanız yeterli. Gelin, BE ve B ehliyet hangi araçlar için kullanılır bir bakalım.

B Ehliyet

B sınıfı ehliyet otomobil ve kamyonet tipindeki araçların kullanımı için veriliyor. Manuel ve otomatik vites ehliyeti B sınıfında bulunuyor.

BE Ehliyet

Römorklu otomobil ve kamyonet kullanmak istiyorsanız BE ehliyet almanız gerek. BE ehliyet sahipleri B ehliyet sahiplerinden farklı olarak römork ve diğer çekişli eklentileri de kullanabiliyor.


Moped ve Motosiklet Ehliyet Sınıfları

M, A1, A2, A ve B1 ehliyet sınıfları, trafikteki 2,3 ve 4 tekerlekli motosiklet türündeki araçların kullanılması için veriliyor. Motosikletler için ehliyet alma yaşı 16 ile 20 yaş arasında değişiyor. Yeni yönetmelik sonrasında ise sürücü adayları “B1 ehliyet nedir?” ve “M sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?” gibi soruların da yanıtını merak ediyor. Bu soruların cevaplarını ve gruptaki ehliyet türlerinin kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:


M Ehliyet

Azami hızı saatte 45 kilometreyi geçmeyen 2,3 ve 4 tekerlekli mopedler için veriliyor.

A1 Ehliyet

125 cc kapasiteye kadar olan 2 ve 3 tekerlekli motosikletlerin kullanımı için veriliyor. A1 ehliyete sahipseniz M sınıfı araçları da kullanabilirsiniz.

A2 Ehliyet

Motor gücü 35 Kw’a kadar olan motosikletlerin kullanımı için veriliyor. A2 ehliyetiniz varsa M ve A1 sınıfı araçları da kullanabilirsiniz.

A Ehliyet

35 Kw ve üzeri motosiklet kullanmak isteyenlerin A ehliyet alması gerekiyor. A ehliyete sahip olmak için 24 yaş şartı veya en az 2 yıllık A2 ehliyet sahipliği aranıyor. A ehliyetiniz varsa M, A1 ve A2 sınıfı araçları da kullanabilirsiniz.

B1 Ehliyet

B ehliyet, yeni ehliyet sınıflandırmasında 4 tekerlekli ATV ve benzeri motosikletlerin kullanımı için veriliyor. B1 ehliyet almak için 16 yaşını doldurmanız yeterli. Bu ehlieyete sahipseniz M sınıfı araçları kullanabilirsiniz.


Otobüs ve Kamyon Ehliyet Sınıfları

Eski yönetmelikte E sınıfı ehliyet olarak bilinen otobüs ve kamyon sürücü belgeleri, yeni sistemle birlikte C1/C1E, C/CE, D1/D1E ve D/DE olarak sınıflandırılıyor. “C sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?” sorusunun cevabı ve bu sınıflandırmadaki ehliyetlerin özellikleri için aşağıdaki başlıkları inceleyelim.


C1/C1E Ehliyet

7500 kilogram ağırlığa kadar olan kamyon ve çekiciler için C1, 12000 kilogram ağırlığa kadar olan römorklu kamyon ve çekiciler için C1E ehliyet veriliyor.

C/CE Ehliyet

C/CE ehliyet ağır tonajlı kamyon ve çekicilerin kullanımını sağlıyor. C sınıfı ehliyete sahip olanlar tır ve yük kamyonu gibi araçları, CE sınıfı ehliyete sahip olanlar ise bu araçları römorklu şekilde kullanabiliyor.

D1/DE Ehliyet

D1/DE ehliyet, minibüs tipindeki, 16+1 yolcu kapasiteli araçların kullanımı için veriliyor. DE sınıfı ehliyet ise bu araçların römorklu kullanımı için yeterliliği temsil ediyor.

D/DE Ehliyet

D/DE ehliyet yüksek yolcu kapasiteli otobüslerin kullanımı için veriliyor. “D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?” sorusuna cevap olarak yolcu otobüsleri gösterilebilir. DE sınıflandırması ise römorklu kullanımlar için veriliyor.


Traktör Ehliyet Sınıfları

Yeni ehliyet sınıfları yönetmeliğinde traktörler F harfiyle sınıflandırılıyor. F sınıfı ehliyete sahipseniz yalnızca traktör kullanabilirsiniz.


İş Makinesi Ehliyet Sınıfları

Vinç gibi iş makinelerinin kullanımı için sürücülerin G tipi ehliyete sahip olması gerekiyor. Tıpkı traktör ehliyetinde olduğu gibi bu ehliyete sahip olan kişiler yalnızca iş makineleri kullanabiliyor.


Ehliyet Fiyatları

Ehliyet tipine göre değişiklik gösteren bir diğer detay da ehliyet fiyatları. Ülkemizde ehliyet fiyatları 2021 yılında da olduğu gibi her yıl değişiklik gösterir. Ehliyet dersleri için kurs ücretleri, harçlar ve benzeri kriterler, fiyatların belirlenmesinde rol oynar.
bottom of page