top of page

Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Doğa dostu, sessiz ve konforlu olması gibi özelliklerle otomotiv sektörünün geleceği olarak tanımlanan elektrikli arabalar, sınırları zorlayan teknolojik özellikleri ile dikkat çekiyor. İlk çalışmaları 1800’lü yıllarda yapılan, ama 2000’li yıllarda istenen ivmeyi yakalayan elektrikli otomobil modelleri, yolculuk deneyimini kuşkusuz yepyeni bir noktaya taşıyacak. Estetik özellikleri, sıfır karbon ayak izi değeri ve pratik kullanımı ile yeni nesil sürüş deneyimi vadeden seçenekler, kendi arasında da çeşitli sınıflara ayrılıyor. Ev tipi prizlerde ve şarj istasyonlarında şarj olan modellere ek olarak kendinden elektrikli olan ya da batarya konusunda farklı kaynaklardan yararlanan alternatiflere de rastlamak mümkün.


Elektrikli arabalar gerçekten de geleceğin taşıdı olmaya adaylar. Peki ama onları ne kadar iyi tanıyoruz? Elektrikli araba nasıl çalışır, elektrikli araba ehliyet ister mi? Aklınızdaki pek çok sorunun yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.


Çalışma Prensibine Göre Elektrikli Araçlar


Tamamen elektrikle çalışan (BEV) otomobiller: Bataryalı elektrikli otomobil olarak adlandırılan bu modeller, bataryanın şarj edilmesi ile çalışıyor. Bu tip bir elektrikli araba çalışma prensibi, bataryadan alınan elektriğin mekanik enerjiye çevrilmesi olarak açıklanabilir. Bataryada toplanan enerji rotora aktarılıyor, ortaya çıkan manyetik akım ile de manyetik enerji sağlanıyor. Burada öne çıkan en önemli nokta, rejeneratif frenleme teknolojisinden yararlanılması. Bazı fiziksel hareketlerle ortaya çıkan enerji de bataryada depolanıyor. Böylece bu tip otomobiller benzinli ve dizel araçlara göre daha verimli bir kullanım imkanı sunuyor. Tesla Model S, Tesla 2020 Model 3 ve BMW i3 tamamen elektrikle çalışan araçlara örnek olarak verilebilir.

Tesla 2020

Hibrit otomobiller (HEV): Hibrit modellerde ise iki farklı motor mekanizması bulunuyor. Temel olarak bir tane benzinli bir de elektrikli motora sahip araçlar, doğal olarak batarya ve yakıt deposuna aynı anda sahip. Hibrit modellerin diğerlerinden farkı ise şarj alanında ortaya çıkıyor. Diğer seçeneklerde olduğu gibi dışarıdan şarj edilemeyen batarya, rejeneratif frenleme gibi hareketlerle bataryasını dolduruyor. Esas olarak benzinle çalışan bu modellerde elektrikli motorlardan bazı durumlarda destek alınıyor. Elektrikli ve hibrit araçlar arasında Kia Niro ve Toyota CHR bulunuyor.


Plug-in hibrit otomobiller(PHEV): Hibrit araçların farklı bir versiyonu olan plug-in modeller, bataryalarının büyüklüğü ve dışarıdan şarj edilebilme özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu araçların elektrik bataryası, tamamen elektrikli araçlara göre daha az gelişmiş olduğu için menzil süreleri de daha kısa. BMW 3 serisi plug-in hibrit ve Volvo XC40 Twin Engine ülkemizde satışı yapılan modeller arasında.

BMW 3 Serisi Plug-In Hibrit

Yakıt hücreli otomobiller(FCEV): Diğerlerine göre oldukça yeni olan yakıt hücreli otomobillerde geleneksel arabalarda olduğu gibi benzin deposu mevcut. Yakıt hücresi alanında öne çıkan modeller ise hidrojen teknolojili araçlar. Buna göre yakıt tankından giden hidrojen dışarıdan alınan oksijenle buluşuyor ve elektrik üretimi sağlanıyor. Hyundai Nexo bu teknoloji ile üretilen araçlardan biri.


Elektrikli Arabalar Hakkında Kısa Bilgiler


  • 2021 elektrikli araba alanında yapılan incelemelere göre, en uzun menzilli elektrikli araba Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air Dream modeli. Tam şarjla 836 kilometre yol katedebilen araç, en yakın rakibi Tesla’ya 190 kilometre fark attı.

  • Ülkemizde elektrikli araba fiyatları pek çok değişkene göre farklılık gösteriyor. Bütçe dostu, en ucuz elektrikli otomobil modelleri ise Smart ForFour EQ, Renault Zoe ve BMW i3 olarak sıralanabilir.

  • Japon otomotiv endüstrisinin adından söz ettiren markalarından Aspark, Owl modeli ile dünyanın en hızlı elektrikli arabası unvanını elde etti. Elektrikli hiper otomobil olarak lanse edilen araba, 199 kilometreye sadece 1.7 saniyede ulaşarak alanında rekor kırdı.

Aspar Owl
  • Portatif özellikleri ve park rahatlığı ile konfor arayanların tercihi tek kişilik elektrikli araba modelleri, çalışanların ve gençlerin gözdesi. Bu alanda yatırım yapan markaların başında ise Renault geliyor. Siz de tek kişilik bir modele sahip olmak istiyorsanız markanın Twizy modeline göz atabilirsiniz.

  • Elektrikli arabalarla benzinli arabalar arasında ehliyet konusunda bir farklılık yok. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü markaların geliştirdiği son teknolojiler ışığında yakın gelecekte ehliyetsiz elektrikli araba kullanımı da mümkün hale gelebilir.


Elektrikli araçlar konusunda halen bazı endişeler söz konusu olsa da daha temiz bir çevre ve sürdürülebilir doğal kaynaklar adına elektrikli otomobillerin geleceğimize ışık tutacağı aşikar. Bu nedenle siz de araç almayı düşünüyorsanız elektrikli arabaları da değerlendirebilirsiniz.
bottom of page