top of page

En Komik Araba Kaza ve Park Fotoğrafları

Emniyet kemerleri ve hava yastıkları şüphesiz ki trafik kazalarında ölüm ve yaralanma risklerini büyük oranda engelliyor. Ancak bu güvenlik önlemleri zamanla gelişen teknoloji ile yıllar içinde günümüzdeki son ve artık bize sıradan gelen hallerini aldılar. Arabaların sokağa ilk çıktığı günlerde bırakın hava yastığını, emniyet kemeri bile yoktu! Peki ya tüm bu güvenlik ekipmanlarından önce, sürücülerin trafik kazalarıyla nasıl başa çıkıyorlardı?


18 Mart Garip Anlar Günü için özel olarak bir araya getirdiğimiz tarihin en tuhaf kazalarının fotoğraflarıyla bu sorunun cevabını size gösterebiliriz. Gelin zamanda ufak bir yolculuğa çıkalım ve fotoğrafçı Leslie Jones’un objektifinden arabaların teneke bir kutudan biraz daha güvenli oldukları günlere bakarak gülümseyelim.


İşte emniyet kemerleri ve hava yastıklarından önce çekilmiş araba kazası fotoğrafları!


Dünyanın En Tuhaf Park Etmeleri

Bir basın fotoğrafçısı olan Leslie Jones’un en sevdiği etkinliklerden biri araba kazalarını fotoğraflamaktı. Boston ve çevresinde geçirdiği süre boyunca fotoğrafçı, yüzlerce kazayı fotoğraflama fırsatı buldu. Bu kazaların büyük bir çoğunluğu, trajik olmaktan çok trajikomikti. İşte karşınızda dünyanın en tuhaf park etme kazaları:

Amerikan Posta Servisi’ne ait olan bu araç, anlaşılan o ki park etme konusunda arkadaki araç kadar başarılı değilmiş. Bu ilginç kazanın sebebini bilmesek de, park etmek için uygun bir yer olmadığı ortada.

Bu fotoğrafta sürücünün uygun bir park yeri mi arıyor yoksa işletmeye etkileyici bir giriş yapmaya mı çalışıyor, söylemek zor. Yine de her iki konuda da başarısız olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sürücülere park yeri seçiminin önemini gösteren harika bir fotoğraf. Tren yolları görüldüğü üzere park etmek için doğru alanlar değil. Tonlarca ağırlıktaki trenin aracı bu hale getirdiğini görmek, park alışkanlıklarının gözden geçirilmesini sağlamış olmalı.

İşten yorgun bir şekilde eve dönmek, hatalı park etmeye gerekçe değildir. Aksi takdirde fotoğrafta da görülebildiği gibi komşularınızın gülüşlerine ve tuhaf bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Fotoğrafın gerçek hikayesi bilinmese de en tuhaf araç park edişlerinden biri olduğu kesin.

En tuhaf park edişlerin son sırasında dikkati oldukça dağınık bir sürücü var. Yangın musluğunu gözden kaçıran sürücü, tüm sokağı pek de eğlenceli olmayan bir su parkına çevirmiş.


Anlaşılması Güç Araba Kazaları

1900’lü yılların başlarında araç kullanımı konusundaki kurallar günümüzle kıyaslandığında yok denecek kadar azdı. İlerleyen yıllarda yaşanan kazalar sürücülerin bilinçlendirilmesini, trafik kurallarının düzenlenmesini ve ehliyet gibi kavramların ortaya çıkışını sağladı. Bu yeni kural ve düzenlemeler trafik kazalarının azalmasını desteklese de tamamen sonlandırmadı. Üstelik bu kazaların bazıları anlaşılması oldukça güç kazalardı. Sırada objektiflere takılmış bazı tuhaf kazalar var:

Aracın yüksek bir binanın en üst katında nasıl kaza yaptığını anlamak oldukça güç. En mantıklı açıklama, binanın kapalı bir otopark veya araç üretim tesisi olduğu yönünde.

Meraklı bakışlar kazanın tuhaflığını gözler önüne serer nitelikte. Aracın hangi yönden ve nasıl bu kazaya karıştığı akılları karıştırıyor. Üstelik aracın sadece ağaca çarparak tamamen dağılmış olduğunu görmek korkutucu!

Anlaşılması güç bir kaza daha. Bir önceki fotoğraftakine benzer şekilde aracın içinden çıkan koca bir ağaç veya direk, kazanın sebebinin anlaşılmasını zorlaştırıyor. Fakat, Yeşilçam’ın meşhur ağaca çarpma sahneleri şimdi daha mantıklı geliyor. Eskiden arabalar ve ağaçlar arasında garip bir ilişki olduğu ortada.


Suya Düşen Hayaller ve Arabalar

Kulağa tuhaf bir başlık seçimi gibi geliyor değil mi? Ancak gerçekten suyla buluşan araçları gördüğünüzde sahiplerinin ne denli hayal kırıklığına uğradığını tahmin etmek çok da zor değil. İşte sonu serin sularda biten bazı ilginç kazalar:

Olan olmuş, araç buzlu suların ardına gömülmeye başlamış. Sahibinin yapabileceği tek şey, ona uzatılan merdivenle karaya adım basıp aracının ardından el sallamak.

Sulara gömülmüş başka bir araç daha. Meraklı kalabalık muhtemelen olayın nasıl geliştiği hakkında farklı fikirler dile getiriyor.

Bu şık araçla birlikte sahibinin hayalleri de suya düşmüş olmalı. Yine de suda yolunu bulmuş gibi gözüküyor...


Emniyet kemerleri ve hava yastıkları hayatımıza girmeden önce yaşanan bu kazalar ilginç ve trajikomik. Garip Anlar Günü’nün ruhunu yansıtan bu tarihi fotoğrafları inceleyerek anlamaya çalışmak ve detayları keşfetmek oldukça eğlenceli. Garip Anlar Günü’nün felsefesinde de yer aldığı gibi bazen yalnızca başımıza gelen tuhaf olaylara gülüp geçmek gerekir.


bottom of page