top of page

Eski Dostlar: Araba ve Kahve

İster ofis yolunda isterseniz son dakika planlanmış bir seyahatin ortalarında… Aracınızla nereye giderseniz gidin direksiyon başında her an tetikte ve dikkatli olmanız gerekiyor. Böyle durumlardaysa araçta kahve içme ritüeli adeta kurtarıcınız olabilir. Mis gibi kokusu ve uyarıcı etkisi ile kahve her daim en iyi yol arkadaşınız olmaya aday. Hepimizin bildiği gibi kahve içmenin faydaları da hayli fazla. Özellikle sabah kahve içmek pek çoğumuzun vazgeçilmezi. Peki, kahve ile araba arasında çok eski yıllardan beri süregelen ilişkiyi biliyor musunuz? Gelin, kahve ve araba ikilisinin bu yolculuğunu birlikte keşfedelim…


Kahve-Araba İlişkisinde İlk Adım Peugeot’dan

Peugeot Kahve Değirmeni

Ünlü otomobil üreticilerinden Peugeot, otomobil sektörüne girmeden çok önce Fransa’da bir kahve öğütücü fabrikası açarak bu ikili arasındaki bağlantıya start veriyor. Günümüzde halen satışı devam eden cihazlar, ünlü üreticinin torunlarının otomotiv işine girmesine de adeta zemin hazırlamış. Kahve ve araba arasındaki bu tatlı flört, günümüze dek farklı şekillerde devam etmiş. Otomobil sektöründe başarılı olan şirketler sırasıyla kahve sektörüne de el atmaya başlamış. Mesela, dünyaca ünlü Volkswagen markası, 1950’li yılların sonunda bazı araçlarının ön paneline kahve makinesi yerleştirmiş!


Lüks Otomobil Üreticilerinin Kahve Makineleri Birbirleriyle Yarışıyor


Bu muhteşem ikilinin biraz daha yakın tarihli örneklerine gelelim. Lüks otomobil üreticisi Lamborghini de -tıpkı arabaları gibi- özel üretim ilk kahve makinesini 15 yıl önce piyasaya sürerek büyük sükse yaptı. Sadece 1000 adet üretilen sınırlı sayıdaki nitelikli bu kahve makineleri, sizin de tahmin edeceğiniz üzere hayli yüksek fiyatlarla satışa çıkarıldı.


Bu muhteşem ikiliyi bir araya getiren bir başka isim ise her tipik İtalyan gibi sıkı bir kahve tutkunu olan İtalyan motosiklet firması Super Veloce’nin kurucusu Paolo Mastrogiuseppe. Araba ve kahve sevdasını bir araya getirmeye karar veren Mastrogiuseppe, lüks segmente hitap eden ve araba motorlarından ilham alan tasarımlarıyla dikkat çeken kahve makineleri üretti.

Super Veloce Kahve Makinesi

Meraklısı için küçük bir not ekleyelim; Mastrogiuseppe’nin sınırlı sayıda üretilen bu kahve makinelerinin bazıları motosikletlerinden bile daha pahalıya satılıyor. Tanınmış kahve makinesi üreticisi Handespresso’nun modelleri ise neyse ki daha erişilebilir. Audi, Suzuki ve Fiat gibi otomobil markalarının bazı modellerinde bu markanın portatif kahve makinelerine rastlamak mümkün.


Kahvenin Uyarıcı Etkisi Kanıtlandı


Son olarak kahve hakkında en merak edilen sorulardan birini de yanıtlayalım: Kahve gerçekten sürüş performansını artırıyor mu yoksa bu sadece bir plasebo mu? Yakın tarihte Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma için bir grup katılımcıya 200 mg içeren sakızlar, diğer katılımcılara ise kafein içermeyen sakızlar verildi. 4 gün boyunca bir sürüş simülatöründe bir dizi teste tabi tutulan katılımcılardan plasebo grubundakilerin, diğerlerine oranla çok daha önce uyuşukluk belirtileri gösterdikleri, hız değişikliği ve şerit sapması yaptıkları belirlendi.


Belki de dünyaca ünlü lüks araba markalarının ve sahiplerinin kahve tutkusu tesadüften fazlası olabilir. Bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi kahve, sürücülerin yolda daha dikkatli hareket etmelerinde pay sahibi görünüyor. Üstelik kahve kokulu bir yolculuğun insanı ne kadar iyi hissettirebildiği gerçeğini de yadsıyamayız.

Öyleyse arabada kahve keyfi yapmamak için artık hiçbir bahaneniz yok! Şimdi seçili Trendyol kahve ürünlerinde 20 TL Doost indirimi kazanma şansına sahipsiniz. Nasıl mı? Trendyol kampanyası için Doost uygulamasını indirin, kahve kampanyası sekmesini tıklayın ve indirim kodunu alın. Ekrandaki kahve kupon/Trendyol linkine tıklayarak Trendyol’dan dilediğiniz kahve ürününü 20 TL indirimle alın! Hadi siz de Trendyol indirim fırsatını hemen yakalayın!


bottom of page