top of page

Evcil Hayvanla Seyahat Etmenin İncelikleri

Minik dostlarımızın, veterinere ufak bir ziyaret için bile olsa, araba ile yolculuğa çıkacağı gün illa ki gelecektir. Peki yolculukta güvende olduklarından nasıl emin olacağız?


İster köpek parkına ya da veterinere yapılan ufak bir ziyaret olsun ister uzun bir yolculuk, dostunuzu arabada, yanınızda götürmek hem eğlencelidir hem de birçok açıdan elverişlidir. Evcil hayvanla uçak yolculuğu yaptığınızda aklınız kalabilir, evcil hayvan taşıma yönetmeliği ile de ilgilenmek cabası. Üstelik çoğu hayvan uçakta gitme konusunda hiç de uzlaşmacı değildir. Dizinizin dibince olması en iyisi. Ancak yola çıkmadan önce, sizin ve evcil hayvanınızın arabada her zaman güvende olması için güvenlik önlemleri almanız önemlidir.


Kendimiz ve çocuklarımız için benzer özeni göstermeye alışkınız ve evcil hayvanlarımız için de aynısı yapmamız gerekir. Patili aile fertlerimiz için de benzer önlemler almak, sizi ve yolculuklarınızı güvende tutacaktır. Bu, yalnızca onların güvenliği için değil sizi ve etrafınızdakilerin güvenliği için de oldukça önemlidir. Aracınız aniden fren yaparsa veya bir kazaya karışırsa, herhangi boyuttaki dizginlenmemiş bir evcil hayvan kabinden fırlayarak sadece kendinin değil etrafındakilerin de yaralanmasına neden olabilir.


Evcil hayvanla seyahat ederken gerekli kısıtlamaları uygulamak, onları asla arabada yalnız bırakmamak ve doğru malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmak, evcil hayvanınızla yapacağınız bir sonraki araba yolculuğunu daha güvenli ve daha keyifli hale getirebilir. Minik dostunuzun güvenliğini nasıl sağlayabileceğinizi öğrenmek için, Doost’unuzun tavsiyelerine kulak verin.


Araçta Yer Açın


Hiç kimse bir arabada sıkış tepiş seyahat etmekten hoşlanmaz, buna evcil hayvanlar da dahil! Minik dostunuzla yolculuğa çıkmadan önce onun için yeterli alana sahip bir araç kullandığınızdan emin olun. Ayağa kalkabilmeli ve bacaklarını esnetebilmeli; dar bir alana kıstırılmış gibi hissetmemeli. Hatchback veya SUV modelleri, orta ila büyük boyutlu evcil hayvanları olanlar için en iyi seçimdir.


Evcil Hayvan Seyahat Örtüsü Kullanın


Aracınızı dostunuz için konforlu ve yumuşak bir alana çevirin. Bunun için seyahat minderi, evcil hayvan araba örtüsü veya ufak bir yatak alabilirsiniz. Hatta, evcil hayvanınızın evde kullandığı bir yatağı varsa, onu yolculuk için yanınıza almak iyi bir fikir olabilir. Dilerseniz sadece arabaya özel bir tane de alabilirsiniz. Maksat, arabanın arkasını daha konforlu ve daha güven veren bir alan haline getirmek.


Ön Koltuğa Oturtmayın


Olası bir kazada hava yastıkları tarafından yaralanabilecekleri için evcil hayvanlar ön koltuğa oturtulmamalıdır. Bu, aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli kurallardandır. Tıpkı çocuklar gibi, evcil hayvanların da yeri en güvenlisi olan arka koltuktur.


Küçük Emniyet Kemeri

Herhangi bir koşum takımına takılabilen ve kolayca taşınabilen evcil hayvan emniyet kemerlerinden edinin. Görevini düzgün bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmak için dostunuza en iyi şekilde uyacak tasarımı bulmak için evcil hayvan malzemeleri satan yerleri arşınlayın ve test ederek alın.


Oyuncak Almayı Unutmayın


Evden yanınıza tanıdık birkaç oyuncak alın ve dostunuzun kendini evinde hissetmesine yardımcı olun. Uzun bir araba yolculuğu yapıyorsanız, yeni bir veya iki oyuncak sürprizi de yapabilirsiniz. Yenilik onlara da heyecan verecek, bir süreliğine de olsa yolculuğu unutturacak ya da keyfine varmalarını sağlayacaktır.


Sık Mola Verin


Araba yolculuklarında hepimizin molaya ihtiyacı oluyor, yine de evcil hayvanlarımızın mola ihtiyacı bizden fazla olacaktır ve olmalıdır. Sadece tuvalet ihtiyaçlarını gidermeye değil, biraz koşturup bacaklarını açmaları gerektiğini unutmayın.


Köpek İle Seyat Öncesi Antrenmanı


Köpek ile seyahat yorucu olabilir. Zira köpekler doğaları gereği oyuncu ve hareketlidirler. Bu nedenle de arabanın içinde yaramazlık yapabilirler. Yolculuk öncesinde köpeğinize sağlam bir egzersiz yaptırın. Onu koşturun, oynatın, kısacası yorun. Bu sayede yolculuğun tamamında olmasa bile hatırı sayılır bir süresinde uyumasını sağlayabilirsiniz.


Açık Pencerelere Dikkat Edin


Köpeğinizin rüzgardan kulakları sallanırken mutluluktan mest oluşunu izlemek şahane bir duygu olsa gerek. İzlemesi çok eğlencelidir, ancak bir o kadar da tehlikelidir. Siz farkına bile varamadan yüzlerine bir nesne çarpabilir, gözlerine veya ağızlarına yoldan taş sıçrayabilir veya hatta meraklarına yenik düşüp dışarı bile atlayabilirler! Siz en iyisi pencerenizi birkaç santim açın, böylece hem esintiyi tadını çıkarırlar hem de güvende olurlar.


Hatta ve hatta çocuk kilitlerini devreye sokun. Sonuçta evcil hayvanlarımız da bizim evlatlarımız! Yanlışlıkla pencereyi ya da kapıyı açmalarını istemezsiniz.


Kedi Kumu Organize Edin


Kedi ile seyahat sırasında en önemli şeylerden biri de kedi kumudur. Kediler tuvaletlerini kendi bölgeleri olarak konumlandırırlar ve kum olmadan da tuvaletlerini yapmazlar. Dolayısıyla, seyyar bir kedi kumu kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Dağınıklığı önlemek için, ağzı kapalı küçük bir kutu kullanabilirsiniz. Yanınıza evdeki kumdan getirdiğinizden de emin olun. Kediler kumları konusunda hassas olabilirler.


Dikkatinizi Dağıtmasına İzin Vermeyin


Minik dostlarımız tüm sevimlilikleriyle tehlikeli bir dikkat dağıtıcı haline gelebilirler ve bu da yolda hatalara ve daha da fenası kazalara yol açabilir. Evcil hayvanınız dikkatinizi çekmeye çalıyor ya da sürüş konsantrasyonunuzu etkileyecek davranışlarda bulunuyorsa, araba kullanırken onlarla başa çıkmaya çalışmak yerine kenara çekin ve onunla ilgilenin. Kendi güvenliğiniz ve evcil hayvanınızın güvenliği için tüm dikkatinizi sadece yola vermeniz gerektiğini unutmayın.


Asla Arabada Yalnız Bırakmayın

Sıcak veya soğuk bir araba, hiç fark etmez. Her koşul evcil hayvanınız için kötü sonuçlanabilir. Sıcak çarpması çok tehlikelidir ve düşündüğünüzden daha hızlı gerçekleşir. Aracın içindeki sıcaklık sadece birkaç dakika içinde tehlikeli boyutlara çıkabilir. Soğuk havalar da aynı derecede tehlikelidir. Camı aralık bıraksanız, hatta arabayı çalışır durumda tutsanız bile bu, almamanız gereken tehlikeli risktir. Onu arabada yalnız bırakarak hırsızlığa karşı da savunmasız bırakmış olursunuz. Kısacası, aracınızdan her çıktığınızda evcil hayvanınızı daima yanınızda götürün. Önceden plan yapın ve minik dostunuzun sizinle gelmesine izin verilecek yerlerde mola vereceğinizden emin olun.


Acil Durum Veterineri Bulun


Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız, yolda yardıma ihtiyacınız olursa diye tedbiri elden bırakmayın ve ziyaret edebileceğiniz veterinerleri önceden araştırıp, bulun. Veterinerinizden bir öneri listesi isteyebilirsiniz. Evcil hayvanınızı yol tutabilir. Bunun için de veterinerine danışmayı ihmal etmeyin.

Son olarak:


Evcil Hayvan İle Araba Yolculuğuna Çıkarken Alınması Gerekenler:

· Evcil hayvanınızın kimliği ve sağlık kayıtları

· Mama, temiz su

· Tasma, emniyet kemeri

· Ödül maması

· Çöp poşeti

bottom of page