top of page

Hatchback Arabalar Hakkında Merak Edilenler

Modern şehir hayatında otomobil meraklılarının tercihi çoğunlukla Hatchback araba modelleri oluyor. Kullanım kolaylığı sunması, bagaj genişliği ve sportif tasarımı ile pek çok kitlenin ilgisini çeken modelleri ve manevra kabiliyeti ile de rakiplerinden ayrılıyorlar. Avrupa kıtasında en fazla satış oranına ulaşan Hatchback spor arabalar, artan taleple birlikte her yıl özelliklerine yenilerini ekliyor. Peki, Hatchback araba nedir, hatchback sedan ne demek? Gelin, en güzel hatchback arabalar hakkında bilinmeyenleri keşfedelim.


Hatchback Nedir?

İngilizce’de “arkası kısa ve küt araba” anlamına gelen Hatchback araba, 3 ila 5 kapılı ve yolcu kapasitesi 4’ten fazla olan araç türlerini kapsıyor. Diğer bir adıyla HB arabalar yuvarlak hatlı, bagaj uzantısı bulunmayan modeller şeklinde de tanımlanabiliyor.


Dünyada ilk Hatchback araba 1961 yılında seri üretimi yapılan Renault 4L modeli. Araba piyasaya ilk çıktığı günden 1992 yılına kadar 8 milyonu aşkın satış rakamına ulaşmış. Tıpkı diğer araba modellerinde olduğu gibi Hatchback kasa araba çeşitleri de düz, yarı otomatik ve otomatik vites seçeneklerine sahip. En çok tercih edilen alternatif ise kullanım kolaylığı sunan otomatik Hatchback araba modelleri.


Hatchback ve Sedan Arasındaki Farklar

Otomobil satın alırken sedan veya Hatchback modeller arasında kararsız kalabilirsiniz. Aslında iki araba modelinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken unsurlar ise tabii ki ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre olmalı.


3 veya 5 kapılı olabilen Hatchback arabaların aksine sedan otomobiller, 2 ya da 4 kapılı olup daha geniş ve konforlu bir yapıda üretiliyor. Motor, yolcu ve bagaj bölmesi olarak üç farklı bölümden oluşan sedan modellerde bagaj ve yolcu bölümünün ayrı olması en ayırt edici özellik olarak öne çıkıyor. Prestijli bir imaja sahip olan sedan arabalar, özellikle uzun yolculuklarda kalabalık aileler için oldukça ideal.


Kompakt tasarıma sahip Hatchback’ler ise park sorunu yaşatmayan, manevra kabiliyeti yüksek modeller olarak tanımlanabilir. Yakıt konusunda sedan modellere göre nispeten daha tasarruflu olarak tasarlanan en iyi Hatchback arabalar sportif bir görünüm sunuyor. Modeline göre değişmekle birlikte son dönemlerde bagaj hacmi geniş Hatchback arabalar da üretilmeye başlandı. Bu da sedan modellere göre bagaj dezavantajına sahip olan hatchback’lerin tercih edilme oranını önemli ölçüde artıran bir değişim oldu.

Sıfır Hatchback arabalar arasında öne çıkan markalar Hyundai, Nissan, Ford, Volkswagen ve Renault. Bunun yanı sıra Mercedes, Audi, Volvo ve BMW gibi markalar da lüks segmentte araba meraklılarının en çok tercih ettiği isimler arasında. Siz de bir otomobilden öncelikli beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyerek size hangi araç türünün daha çok hitap ettiğine karar verebilir ve satın alma işlemini buna göre gerçekleştirebilirsiniz.


bottom of page