top of page

Hayranı Olduğumuz Animasyon Arabalar

Kabul edelim, bir zamanlar en sevdiğiniz çizgi filmleri izlemek için Cumartesi gününü evde geçirmek gibisi yoktu. Renkli çizgi filmler, hafta sonunun tembel sabah ve öğleden sonralarını eğlenceli karakterler, hikayeler ve hepsinden de önemlisi havalı arabalarla doldurdu. Televizyon çağında doğan neredeyse herkesin ruhunu, gerçek arabalardan çok önce, animasyon arabaların ele geçirdiğini söylesek abartmış olmayız.


Sizde etki bırakan arabalardan bazılarını düşünün, içlerinde mutlaka animasyon dünyasına ait bir öğe olduğunu fark edeceksiniz. Bazıları uçar, bazıları konuşur, bazıları uzaydan gelen tehditlerle savaşır, bazıları ise sadece A noktasından B noktasına gider. Özelliği ne olursa olsun, hayalini kurduğumuz sürüş fantezilerimizin çoğu animasyon dünyası tarafından beslenmiştir. Sizin için hepsini zihnimizin garajından çıkardık. İşte gelmiş geçmiş en iyi 6 animasyon araba!


Mystery Machine (Scooby Doo)

Fred, Velma, Daphne, Shaggy ve Scooby, Mystery Machine olmaksızın hiçbir yere gidemez, hiçbir gizemi çözemezlerdi. 1960'lardan kalma bir panelvanı andıran Mystery Machine ne konuşabiliyordu ne de şaşırtıcı teknolojik özelliklere sahipti. Buna rağmen, çizgi tarihin en büyük dedektif ekibini davadan davaya taşıdı ve gizem perdelerini aralamalarını sağladı.


Aynı zamanda bir kurtarma minibüsüydü, Scooby çetesini ve yol boyunca onlara katılan karakterlerin başını beladan kurtardı. Herhangi bir zamanda herhangi biri tarafından ihtiyaç duyulan malzemeleri (özellikle Scooby’nin atıştırmalıklarını) stoklama konusundaki esrarengiz yeteneğinden bahsetmiyoruz bile! Gerçekten de gizemli bir makineydi, kesinlikle bir araba değil. Yine de onu bu listeye nasıl dahil etmeyebilirdik?


George Jetson’nın Uçan Arabası (Jetgiller)

Fütürist ailemizi bulutların tepesindeki evlerine götüren uçan araba ilk olarak 1962'de televizyon ekranlarımızda süzüldü. Zamanın çok ilerisindeydi ve siyah beyaz ekranların bir anda patlayan parlak renkli çizgi filmlerle dolmasıyla George Jetson'ın arabası da bir anda hit oldu.


Bu güya 21. yüzyılın arabası olacaktı. Gerçi uçan arabalar tasarlamaya her zamankinden daha yakınız. Yine de George Jetson'ın arabası sadece uçmakla kalmıyor, katlanarak bir evrak çantasına dönüşebiliyordu! Bu ne harika olurdu, park ücretleri de tarihe karışırdı...


Fred Çakmaktaş Model (Taş Devri)

Açık, kapısız, kütük çerçeveli, herhangi bir süspansiyonu olmayan ve muhtemelen yönlendirilemeyen, devasa taş silindirli antik bir fayton. Ama hepsinden iyisi, gücünü "Fred'in iki ayağından" alıyor olmasıydı. Tarih öncesi modernitenin dezavantajları ve zorlukları olacak pek tabi...


Taş Devri’nde dinozorlar dışında insanları taşımak için pek bir şey yoktu, ama Fred Flintstone tarihin ilk arabasına sahipti! Üstelik yakıt ekonomisinden bağımsızca, tabana kuvvet seyahat ediyordu. Yabbadabbadooooo!


Mach 5 (Speed Racer)

Hikayeye göre Speed ​​Racer'ın Mach 5 aracı, Elvis Presley'in meşhur filmi Viva Las Vegas'ta kullandığı Elva ile Goldfinger'da izlediğimiz küçük aygıtlarla dolu Aston Martin DB5'in bir karışımı olarak yaratılmış. Bu çılgınca popüler filmlerin ikisi de 1964'te gösterime girmişti, bu yüzden hikayenin inandırıcılığını var gibi.


Kaputunda parlak kırmızı “M” bulunan, sade beyaz rengi ve aerodinamik gövdesiyle tanınan bu kurgusal otomobili özel yapan şey, geliştirilmiş direksiyonuydu. Pop Racer'ın oraya koyduğu direksiyondaki yedi harfli düğme, özelleştirilmiş aksesuarları etkinleştirdi.


Maalesef Speed ​​Racer'ın animasyonu çok kötüydü ve İngilizce çevirisi en az Jopanca orjinali kadar anlaşılmazdı. Fakat, Mach 5'in en iyi olduğu şey fizik kurallarına meydan okumaktı.


Gadgetmobile (Inspector Gadget)

Gadgetmobile, bir Toyota Supra'dan bir minibüse dönüşebiliyordu. Ama durun, durun. Şaşırtıcı bir şekilde, Gadgetmobile ile ilgili en havalı şey bu değildi. O uçabilir, bir koçbaşı kullanabilir ve arkasından yağ fışkırtabiliyordu (çoğu zaman bilerek). Ayrıca AM/FM kaseti olduğunu da duyduk.


The Homer (The Simpsons)

"Hayatım boyunca, beni bu şekilde hissettirecek bir araba aradım; bir goril gibi güçlü, ancak bir Nerf topu gibi yumuşak ve esnek. Ve sonunda, sonunda buldum." Homer Simpson’un kendi arabası için sarf ettiği sözler, ne duygual değil mi?


Şimdilerde "ölümsüzleşmiş" diyebileceğimiz The Simpsons'ın ikinci sezonuna ait o ihtişamlı günlerden kalma araba, Homer tarafından tasarlanmıştı. Aracın iki kubbesi, “La Cucaracha” çalan üç boynuzu, dev bardak tutucuları, kalın halıları, devasa bir krom ızgarası vardı ve maliyeti yalnızca 82.000 dolardı. Kubbeleri ve boynuzları kaldırdığınızda bunun aslında iyi donanımlı bir 2015 Cadillac Escalade ESV olduğunu hayretle fark edeceksiniz.


Rick and Morty (The Space Cruiser)

Rick ve Morty her bölümde sizi akıl almaz teknolojilerle tanıştıran bir dizi. Aslında ikonik portal tabancası dizinin en önemli parçası, neredeyse tüm maceralar onun sayesinde tetikleniyor. Yine de Smith ailesinin isimsiz kahramanlarından, hemen hemen her bölümde gördüğümüz olmazsa olmazlarından biri de Rick'in Space Cruser’i.


Araç, Rick ve Morty'nin keşfettiği birçok boyutta ve gezegende sayısız görevde bulundu. Fakat onu sadece sahibinin ayağını yerden kesmeye yarayan bir demir yığını olarak düşünmeyin. Aynı zamanda yapay bir zekaya sahip. Rick tarafından Summer’i olası tüm tehditlere karşı koruması emredildiğinde; görevini yerine getirmek için yoktan bebekler var edip, gezegenler arası diplomatik anlaşmaları mümkün kılabilen bu aracın fazlasıyla keskin zekası, şimdiye kadar hiçbir tv şovunda görmediğimiz tarzda bir karakter sunuyor.


Space Cruser’ın sadece karakteri değil tasarımı da eşsiz. Bir bölümde çalışmıyor; nedeni akü bitmesi değil. Çünkü bu aracın enerjisini veren şey akü değil bir mikroevren! Bölümde, Rick’in arabası için sınırsız enerji üretmek üzere bir mikroevren yarattığını görüyoruz. Kendi yarattığı mikroevrende yaşayan canlılara kendini uzaylı olarak tanıtan Rick onlara “göklerden gelen” bir enerji üretme tekniği öğretiyor. Ancak bilmedikleri, ürettikleri enerjinin neredeyse %90’ini Rick’in arabası için kullanıldığı. Böyle bir araç oto servise de götürülmez ki!

bottom of page