top of page

Karanlıkta Güvenli Sürüş İçin En İyi ipuçları

Araç kullanmak keyifli olduğu kadar da zor. Özellikle çevresel faktörler, en profesyonel sürücülere dahi bazen zor anlar yaşatabiliyor ve karanlıkta araba sürmek, bu en zorlayıcı faktörlerin başında geliyor. Güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen sürücülerin, bu konuda dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta var.


Doost, gece araba kullanmanın püf noktalarını sizin için derledi.


Farlarınızı Kontrol Etmeyi Unutmayın

Kazaları Önleme Derneği (ROSPA) tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, çarpışmaların %40’ının karanlıkta gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bu veriler doğrultusunda karanlıkta güvenli araç kullanmaya hakim olmanın ne kadar önemi olduğunu gösteriyor. Sürücülerin karanlık yollardaki en büyük destekçisi şüphesiz ki araç farları. Farlar karanlık yolları aydınlatmanın yanı sıra trafikteki diğer sürücülerin de sizi görmesine yardımcı oluyor. Durum böyleyken karanlıkta araç kullanmadan önce farlarınızı kontrol etmeniz aslında dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli nokta. Farların yeterli güçte ve eşit yanması, sürücülerin karanlık yolda sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesinin asıl şartı.

Peki gece arabada hangi farlar yakılır, biliyor musunuz? Güvenli bir deneyim için hangi farları ne zaman yakacağınızdan emin olmayabilirsiniz. Uzmanlar, araç farlarının güneş batmadan 1 saat kadar önce yakılmasını ve güneş doğduktan sonraki 1 saate kadar da açık tutulmasını öneriyorlar. Gece yolculuklarında uzun farlar daha iyi bir görüş sağlasa da diğer sürücülerle paylaşılan bir yolda uzun farların kullanımı her iki taraf için de sorun yaratabilir. Dolayısıyla, yol durumuna ve aydınlatma koşullarına göre far kullanımını değiştirmek işin sırrı.


Görüş Açınızı Her Zaman Temiz Tutun

Özellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde araç camları daha fazla kirlenir. Kir ve buğulanma gibi sorunlar ise sürücülerin görüş açılarını düşürerek kazalara davetiye çıkarmaya birebirdir. Camların kirli olmasının özellikle karanlık bir yolda ne kadar tehlikeli olabileceğini varın siz düşünün! Haliyle bir diğer notumuz; bu durumu engellemek için yolculuk öncesinde camlarınızı kontrol ederek temizlemeniz ve yolculuk sırasında da sileceklerinizden yardım almanız.


Ayrıca araç klimasının da camlardaki buğulanma oluşumuna doğrudan etkisi olduğunu unutmamakta fayda var. Araç içindeki ve dışındaki yüksek sıcaklık farkı, camların çok kısa sürede buğulanarak görüşü kapatmasına neden olabilir. Bunun için, klima ayarlarınızın da farkında olun mutlaka.


Yorgun ve Uykulu Araç Kullanmayın

2017 yılında ROSPA tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan diğer ilginç bir veri; Birleşik Krallık’ta oluşan kazaların %20’sinde sürücülerin araç başında uyuduklarını gösteriyor. Rakamlar değişse de bu durumun sadece İngizlere özgü olduğunu düşünmeyin. Direksiyon başında uyumak yalnızca gece yolculuklarında değil her zaman trafikte ciddi kaza risklerini ortaya çıkaran bir ihtimal. Karanlıkta hele ki gece uzun yolda araba kullanmak odaklanmayı zorlaştırır. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce dinlenmek ve dinç bir şekilde yola koyulmak oldukça önemlidir.


Her Zaman Bir B Planınız Olsun

Trafikte beklenmeyen durumları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Araç arızaları, yol üstü kazaları, ani ve sert hava koşulları... Gece araba sürerken böylesi sürprizlerle karşılaştığınızda bir B planınızın olması oldukça önemlidir. İşe ilk yardım kiti, reflektör, mevsime uygun kıyafetler ve benzeri ekipmanların yer aldığı bir acil durum kiti hazırlamakla başlayabilirsiniz. Kapsamlı bir acil durum kiti, yardım gelene kadar konforlu ve güvenli bir şekilde aracınızda beklemenize yardımcı olur. Karanlık gece sürüşlerinde acil durum kitinde güçlü bir el feneri, yansıtıcı yüzeylere sahip kıyafet ve aksesuarlar bulundurmanızda fayda var.


Gece araba sürmek için yukarıdaki ipuçlarına dikkat ederek sürüşünüzü daha güvenli hale getirebilirsiniz. Güvenli sürüş teknikleri yalnızca sizin için değil trafikteki diğer sürücüler için de oldukça önemlidir, unutmayın.


Her şeye rağmen trafikte beklenmedik sürprizlerle karşılaştığınızda Doost’unuzdan yardım alabilirsiniz. Doost yol yardım hizmetleri sayesinde trafikte karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı 7/24 profesyonel ve hızlı bir şekilde destek alabilirsiniz.


bottom of page