top of page

Karlı Havada Araç Kullanma Rehberi

Kar yağarken araba kullanmak pek çok kişi için stresli olabilir. Hava durumu karlı ise, arabayı temizlemek, diğer araçlara karşı dikkatli olmak ve kaygan zeminde gizli buzlanma tehlikesi gibi koşulların üstesinden gelmek gibi birçok zorlayıcı faktörü dikkate alıp ona göre davranmak gerekir. Haliyle karla kaplı yollara çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken pek çok detay var. Karda arabanın kaymaması için ne yapılır, almanız gereken önlemler nelerdir? Karşınızda, karlı havada araç kullanmanın incelikleri…


İlk Adım: Arabanızı Temizleyin

Arabanızı temizlemek yağışlı hava koşullarında en önemli güvenlik adımıdır. Cam ve aynalarda biriken kar görüş açınızı engeller ve kazaya sebebiyet verebilir. Bir kar fırçası yardımı ile kaput bölümü, camlar, aynalar ve bagaj kısmındaki karları temizleyin. Farlar, fren lambası ve arka lambalarınızı da fırçalayın. Arabanızın çatısını temizlemeyi de ihmal etmeyin! Arabaların çatısında biriken kar kütleleri aracınızı sürerken uçarak diğer arabaların kaza yapmasına sebep olabilir.


Zamanında Durabilmek İçin Hızınızı Azaltın

Karlı hava durumu hızlı araba kullanmak için uygun değildir. Özellikle uzun yolculuklarda gizli buzlanma işareti levhası gördüğünüzde kaymadan veya savrulmadan durabilmek için hızınızı belirli bir seviyenin altında tutun. Fren yaptığınızda ani bir sarsıntıyı önlemek için gaz pedalına hafifçe basın. Karlı yol koşullarında hız limitini 48 km’nin altında tutmak en iyisidir.


Diğer Araçlarla Aranızda Takip Mesafesi Bırakın

Karda araba sürmek son derece dikkatli olmayı gerektirir. Yavaş gidiyor olsanız bile kar ve buz olan yolda durmak zaman alabilir. Önünüzdeki arabayla takip mesafesini 5-6 saniye olarak ayarlayın. Bu, güvenli bir şekilde durabilmek için size zaman tanır. Bir aracı ne kadar yakından takip ettiğinizi hesaplamak için yolda gördüğünüz herhangi bir direği belirleyin. Önünüzdeki araç bu direği geçtiğinde saymaya başlayın, siz geçtiğinizde de saymayı bırakın. İşte, bu saniye sayısı aracı ne kadar yakından takip ettiğinizi gösterir.


Yumuşak Frenleme Yapın

Yolda buzlanma varsa çok sert şekilde frene bastığınızda patinaj yapabilirsiniz. Durmak için fren pedalınıza kademeli olarak basınç uygulayın. Bu, kaymanızı veya kontrolü kaybetmenizi önler. Önünüzdeki yola odaklanın, böylece herhangi bir engeli daha erken fark edebilirsiniz. Ayrıca hızlı fren yapmaktan da kaçınmış olursunuz.


Kaydığınız An Gazı Azaltın

Buzlu yolda araba sürmek patinaj yapma riskinden dolayı korkutucu olabilir. Ancak karlı yol üzerinde araç kullanıyorsanız bu risk her zaman vardır. Çoğu patinaj bir anda gerçekleşir ve böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey, lastikler yeniden çekiş kazanana kadar gaz pedalına basmayı bırakmaktır. Direksiyon hakimiyetini tekrar sağladığınızda direksiyonu gitmek istediğiniz yöne çevirin ve tekrar gaza yavaşça basın. Şunu da belirtmekte fayda var; patinaj sırasında asla frene basmayın. Bu, kontrolü tamamen kaybetmenize neden olabilir.


Kışın araba kullanmak her zaman kolay olmayabilir ve özellikle yağışlı hava koşullarında araç hakimiyetini sağlamak belirli bir bilgi birikimi gerektirebilir. Siz de karlı havada sürüş teknikleri ipuçlarını uygulayarak yağışlı havalarda daha güvenli bir şekilde hareket edebilirsiniz; ve unutmayın, kar yağışıyla sertleşen yol koşullarında, ne zaman ihtiyacınız olursa Doost’un yanınızda!bottom of page