top of page

Kış Lastiği Ne Zaman Çıkarılır? Nasıl Saklanır?

Soğuk kış günleri yerini keyifli bahar günlerine bırakırken sürücüler de araçlarını ilkbahara hazırlamalı. Kapsamlı bahar temizlikleri yapılırken, lastik değişimi konusu da akıllarda soru işareti oluşturabilir. Kış lastiği ne zaman çıkarılır ve sonrasında nasıl saklanır biliyor musunuz? Kışlık lastik değişimi ve muhafazası konusunda merak ettiklerinizi öğrenerek aracınızı bahara eksiksiz bir şekilde hazırlayabilirsiniz.


Kış Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

Havaların giderek ısınmasıyla birlikte sürücüler “Yazlık lastik ne zaman takılır?” sorusunu daha sık dile getirir oldu. Aslında, 1 Nisan itibariyle ülkemizde yaz lastiği uygulamasına geçiş yapıldı bile. Ticari araçlar için zorunlu kılınan kış lastiği uygulaması sona ererken sürücüler de lastik değiştirme işlemi için profesyonel servislerin yolunu tutmaya başladı bile. Kışlık araba lastiği kullanma zorunluluğu yalnızca ticari araçlarda bulunsa da zorlu kış şartları şahsi araçların da kış şartlarına özel olarak geliştirilmiş lastikler kullanmasını gerektiriyor.

Haliyle baharın gelişiyle birlikte tüm araç sahiplerinin kış koşullarına uygun lastiklerini değiştirmeleri gerekiyor. Sona eren kış lastiği uygulamasıyla lastik değişimi için uzun kuyruklar oluşabilir. Bu nedenle araç lastiklerinizi kendiniz de değiştirebilsiniz; yine ne biz kontroller ve güvenli bir değişim işlemi için profesyonel servisleri tercih edilmenizi öneririz. Uzun bekleme sıralarıyla karşılaşmamak için yazlık kışlık lastik değişim zamanı olarak Nisan aynı tercih etmek en mantıklısı.


Kış Lastikleri Neden Değiştirilmeli?

Araç lastikleri, performans ihtiyaçlarına ve farklı koşullara özel olarak üretiliyor. Fiziksel formları ve üretim malzemeleri bu kriterlere göre farklılık gösteren lastiklerin, yalnızca uygun koşullar altında kullanılması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse daha derin dişlere sahip olan kışlık lastikler, yazlık lastik modellerine göre daha güçlü yol tutuşuna sahip. Ancak kış lastikleri, sıcak zemin koşullarında aşınarak performans kaybı yaşarlar. Bu sebeple sürücülerin mevsim koşullarına uygun lastiklerle yola çıkması oldukça önemli.

Sürücüler tarafından sıkça tercih edilen dört mevsim lastikleri de bu soruna etkili bir çözüm sunmayı başarır. Bu lastik modelleri, farklı mevsim ve zemin koşullarında güvenli bir sürüş deneyimi sunmalarıyla meşhurdur. Ayrıca dört mevsim lastik fiyatları marka ve özelliklerine göre değişiklik gösterse de ekstra lastik ihtiyacını ortadan kaldırarak sürücüler için daha ekonomik bir tercih olarak da öne çıkarlar. Siz de güvenli, konforlu ve ekonomik bir sürüş için her sene mevsimle birlikte lastik değiştirmek yerine dört mevsim lastiklerini tercih edebilirsiniz.


Kış Lastikleri Nasıl Saklanır?

Eğer dört mevsim lastiği kullanmıyorsanız ve kışlıkları kaldırıp yerine yazlık lastikleri takacaksanız aklınızda yeni bir soru belirebilir; “Kış lastiği nasıl saklanır?”. Bu yerinde bir soru, zira araçtan sökülen lastiklerin uygun şekilde muhafaza edilmesi, kullanım ömrü için oldukça önemlidir. Lastik üreticileri; direkt güneş ışığı almayan, rutubetsiz ve serin ortamların araç lastiklerini saklamak için ideal alanlar olduğunu belirtiyor. Aksi koşullar, araç lastiklerinin fiziksel formunda yıpranmalara yol açarak ömrünün azalmasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabiliyor.

Araç lastiği saklama konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir kriter de lastiklerin fiziksel olarak doğru konumlandırılmaları. Pek çok sürücü, araç lastiklerini üst üste, yan yana veya asarak saklamayı tercih ediyor. Ancak bu saklama yöntemleri, lastiklerin jantlı veya jantsız oluşuna göre değişiklik gösteriyor. Jantsız araç lastiklerinin dik bir konumda yan yana saklanmaları ve düzenli aralıklarla hareket ettirilmeleri öneriliyor. Jantlı lastiklerin ise tam tersi bir şekilde yan yana değil, üst üste veya asarak saklanmaları öneriliyor. Uygun saklama yönteminin tercih edilmesi, lastiklerin uzun süre güvenli ve verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor.


Araç lastiklerinizi değiştirme ve saklama konusunda elde ettiğiniz bu bilgilerle siz de bahara hazır bir şekilde girebilir, keyifli yolculukların tadını doyasıya yaşayabilirsiniz!


bottom of page