top of page

Kış Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

Kendimizi kışlık montlarla sarıp geziyor, sıcacık battaniyemizin altında keyif çatıyoruz - peki ya araçlarımız? Dışarıda fırtınalar koparken onlar bizi bekliyor, hava koşullarının iyice sertleştirdiği yollarda ayağımızı yerden kesiyorlar. Biz yazlıkları kaldırıp kışlıklarımızı çıkarırken arabamızın nesi eksik? Tabi ki de kış lastiği!


Kışlık Lastik Ne Zaman Takılır?


Havalar soğumaya, takvim yaprakları kış aylarına dönmeye başladığında, kış lastiği takma tarihi gelmiş demektir. Kış lastiği takma zorunluluğu, kamyon, çekici ve otobüs gibi araçlar için yasal olarak elzem olsa da kişisel taşıtların da kış lastiği uygulamasına geçmesi gerekir. Peki, kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? 2020 yılı kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor ve 1 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Bu da bir an önce kış lastiğinizi takmanız gerektiği anlamına geliyor.


Ancak her sene gerçekleştirilmesi gereken mevsimsel lastik değişimini bu günlerde aksatmak için çok sağlam bir bahanemiz var; pandemi! Kalabalıkların ve yakın temasın oldukça tehlikeli olduğu bu günlerde, lastik değişimi için servise gitme işini tamamen rafa kaldırmış olmanız muhtemel ya da belki de “önümüzdeki günler içinde mutlaka giderim” diyerek erteleyip duruyorsunuz. Fakat birbirimizi kandırmayalım. Gitmeyi hiç istemiyorsunuz ve çok da haklısınız. Yine de toplu taşımanın tehlikeli olduğu bu zamanda kişisel araçlarımızı daha sık kullanıyoruz ve dolayısıyla kış lastiği taktırmayı ertelemeyi düşünmemelisiniz bile. Zira artık Doost’un Özel Şoför Hizmeti var!


Evinizde sağlıkla kaluın diye lisanslı valelerimizi kapınıza kadar gönderiyor ve sadece lastik değişimi değil; aracınızın periyodik bakım ve muayene işlemlerini de sizin adınıza yaptırıp geri teslim ediyoruz. Kış lastiği taktırmak istediğinizde Doost’a güvenebilirsiniz, hiç çekinmeden bizimle iletişime geçin! Doost Özel Şoför Hizmeti ile ilgili detaylı bilgi içinse linki takip edebilirsiniz.


Kış Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Arabanızı kışa hazırlamak için yalnızca lastikleri değiştirmek yetmez, muayene ve bakımı da aksatmamanız gerekir. Fakat her şey sırayla. Vakit kış lastiğine geçme vakti! Kar lastiği takma zorunluğu boşuna zorunlu olmadı. Onlara neden ihtiyaç duyduğunuzdan ne zaman takmanız gerektiğine kadar, soğuk mevsimin en önemli aksesuarı hakkında bilinmesi gereken birçok önemli gerçek var. İşte onlardan 7 tanesi:


1. Özel Olarak Kış Sürüş Koşullarına Göre Tasarlanmıştır


Dört mevsim lastikleriniz varsa, kendinize neden kış lastiklerinin gerekli olduğunu soruyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki kış lastikleri özellikle buz, kar, sulu kar ve düşük sıcaklıklarda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Dört mevsim lastikleri, ıslak yollar ve hafif yağmur yağışı gibi çeşitli sürüş koşulları için ideal olsalar da tam anlamıyla sert kışlar için yaratılmış olan kış lastikleri kadar yeterli ve güvenli değillerdir.


2. Lastik Sırtı Önemlidir


Kış lastikleri, kar ve buzu gerçekten iten özel bir tek yönlü sırt deseniyle donatılmıştır. Ayrıca, özellikle karlı yol koşullarında daha iyi performans gösteren daha derin diş derinliğine sahiptirler. Kış lastikleri ayrıca aşırı düşük sıcaklıklara dayanabilen özel bileşenlerle üretilir. Öte yandan dört mevsim lastikleri, yolları kavrayıp ilkbahar, yaz ve sonbaharda suyu itmek için yapılan kapalı sırt deseni kullanılarak yapılır.


3. Lastik Basıncını Düzenli Olarak Kontrol Etmelisiniz


Kış lastiğinizin basıncını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Sıcaklık düştükçe, lastiklerinizdeki basınç azalacaktır. Ayrıca kış lastiklerinizin doğru miktarda basınca sahip olmasını sağlamak diş ömrünü uzatır, yakıt tüketimini azaltır; size ve yolcularınıza daha güvenli bir sürüş sunar. Doost olarak biz de lastik basıncınızı ayda en az bir kez kontrol etmenizi öneririz.


4. Dört Lastiği de Değiştirmeniz Gerekiyor


İster dört teker, ister önden çekişli ister arkadan çekişli olsun, hiç fark etmez. Kış lastiği zorunluluğu dört teker için de geçerlidir. Çekiş gücünün sadece iki tekere yüklendiği bir aracınız olduğunda sadece ön veya arka lastik setini değiştirmek, bütçeye uygun bir alternatif gibi görünebilir. Fakat böylesi bir çözüm yalnızca verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça tehlikelidir de. Dört lastiğin tamamı birlikte çalışmayacağından, doğru yol tutuş ve kontrol sağlamazlar. Yalnızca iki kış lastiği takarsanız, aracınızın kontrolden çıkma riskini artırmış olursunuz ve bu, hiçbir sürücünün almaması gereken bir risktir.


5. Kışlık Lastik Fiyatları Kaliteye İşaret Etmeyebilir


Kaliteli kış lastiği fiyat açısından her zaman en pahalısı olmak zorunda değildir. Bir lastiğin iyi olup olmadığını anlamak için bakmanız gereken şeylerden biri elbette fiyat olmalı. Fakat kıstasınız sadece fiyat olmamalı. Lastik seçerken tasarımına bakın. Sağlam lastikler daha kalın olur ve diş sayıları da daha fazladır. Doğru lastik seçimi yapıp yapmadığınızın asıl cevabını ise zaman verir. Zira kaliteli lastik modelleri, yakıt tüketimi açısından da tasarruf sağlarlar ve bu faydayı benzin deponuzu kontrol ederek açıkça görebilirsiniz.


6. Yüksek Fren Mesafesi


Kaygan yollarda bir aracı çalıştırmak zordur. Peki ya durdurmak? İşte o çok daha da zor. Araştırmalar, kar lastiklerinin yol tutuşunu artırarak fren mesafesini kısalttığını göstermektedir.


7. Düzenli Olarak Değiştirmelisiniz


Kış lastikleri ne zaman değiştirilir, lastiğinizin görünüşünden bile bunu anlayabilirsiniz. Lastiklerinizin dişleri bir 20 ila 80 santime kadar aşındığında, onları değiştirme zamanı gelmiş demektir. Kış lastiklerinin karlı yollarda etkili bir şekilde performans göstermesi için, dişlerinin çok aşınmamış olması gerekir. Lastiklerinizin özellikle buzlu ve karlı yollarda çekişini koruma yeteneği büyük ölçüde azalır. Diş derinliğiniz aşındığında, aracınız karlı yollarda neredeyse hiç çekişe sahip olmayacaktır.

bottom of page