top of page

Kış Sürüşünüzü Kolaylaştıracak 5 İpucu

Kışın araba sürmek, usta sürücüler için bile zorlayıcı olabiliyor. Soğuk mevsim şartları, trafikte çok daha dikkatli olunması ve araçlara özenle bakılmasını gerektiriyor. Kış mevsiminde güvenli sürüş deneyimi için “Kışın araba nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını da içeren 5 faydalı ipucunu sizin için bir araya getirdik. Gelin, kış sürüşünü kolaylaştıran bu ipuçlarını beraber inceleyelim!


Hızınızı Her Zaman Kontrol Altında Tutun

Kışın güvenli araba sürmek için sürücülerin dikkat etmesi gereken kriterlerin başında hız kontrolü yer alıyor. Kış mevsiminde yollar, gerekli bakım çalışmaları yapılsa dahi kaygan olabiliyor. Bu sebeple araçların düşük hızda sürülmesi, güvenli bir deneyim için oldukça önemli. Sürücüler, araç lastiklerine ve trafik durumuna bağlı olarak yüksek hızda araç kullanmanın sorun yaşatmayacağını düşünebiliyor. Ancak kış şartlarında araç kullanımı, şartlar ne olursa olsun, tedbiri elden bırakmamayı gerekli kılıyor.


Trafikte Takip Mesafesine Dikkat Edin

Takip mesafesi, sürücülerin trafikte diğer araçlarla aralarında güvenli bir mesafe bırakmasına yardımcı oluyor. Güvenli araç sürüş teknikleri arasında yer alan takip mesafesi, kış mevsimlerinde çok daha önemli bir hale geliyor. Kış mevsiminde takip mesafesinin normalden fazla tutulması, ani fren ve kayma gibi durumlarda kaza riskinin azaltılmasında büyük rol oynuyor. Kışın araba sürüş teknikleri, sürücülerin her zaman ani manevralara hazır olmasını sağlıyor. Trafikte 2-3 araçlık bir takip mesafesi oluşturarak kış sürüşünü daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Aracınızı Sürüşe Uygun Şekilde Hazırlayın

Düşük sıcaklıklarda ve kar yağdığında araçların sürüşe hazırlanması gerekiyor. Bu sebeple kışın araba kullanmak, sürücüler için daha yorucu bir deneyim haline gelebiliyor. Araçtaki kar ve buzların temizlenmesi, güvenli bir sürüşe başlamak için oldukça önemli. Özellikle araçların ön ve arka camındaki buzlanma ve don, görüş mesafesini önemli ölçüde düşürüyor. Yola koyulmadan önce aracınızdaki kar ve buzları temizlemeyi ve camlarınızı güvenli görüş sağlayana kadar çözdürmeyi unutmayın.


Acil Durumlara Karşı Önlem Alın

Yolda kalmak sürücüler için en korkutucu senaryolardan biri. Ancak daha da kötüsü, kış aylarında ücra bir yolda mahsur kalmak. Özellikle şehirler arası yolculuklarda pek çok sürücü dondurucu soğuklarda yolda kalabiliyor. Kışın güvenli sürüş yapmak kadar, araçta acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek eşyaların da bulundurulması önem taşıyor. İşte kış aylarında aracınızda bulundurabileceğiniz önemli malzemeler:


  • İlk yardım kiti ve varsa düzenli kullanılan yedek ilaçlar.

  • Kalın ve sıcak tutan kıyafetler. (Mont, eldiven, atkı, bere vb.)

  • Akü aktarma kablosu

  • Reflektör

  • Termal battaniye ve ısıtıcı jel torba

  • Araç şarj kiti, şarj aletleri, not defteri ve el feneri gibi ekipmanlar


Bu malzemeler yardım gelene kadar sürücülerin güvenli ve konforlu bir şekilde beklemelerine yardımcı oluyor. Bu ekipmanların sürücü ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmesi de mümkün.


Periyodik Bakım ve Kontrolleri Unutmayın

Kışın araçta neler kontrol edilmeli biliyor musunuz? Öncelikle düşük sıcaklıklara karşı dayanıklı motor yağları ve antifriz gibi ürünlerin kullanılması, aşırı soğuklara karşı araç performansının korunmasına yardımcı oluyor. Kışın güvenli sürüş teknikleri kadar önemli bir durum da kış lastiği kullanmak. Kış lastiği sayesinde zorlu hava şartlarıyla daha kolay bir şekilde başa çıkabilirsiniz.


Araçların periyodik bakım ve kontrollerinin yapılması gerektiğini hatırlatmakta da fayda var. Nitekim gerekli kontrollerin sağlanmadığı araçlar, trafikte sürücülere tatsız sürprizler yaşatabiliyor. Güvenli sürüş tekniklerine uyarak ve aracınızın bakımını eksiksiz bir şekilde yaptırarak kış aylarında güvenli ve keyifli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.


Çetin kış aylarında yolda karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar için Doost yanınızda! 7/24 acil yol yardım hizmeti sayesinde endişe duymadan, gönül rahatlığıyla yola çıkabilirsiniz.


bottom of page