top of page

Kışın Arabamın Motorunu Isıtmalı mıyım?

Soğuk kış ayları giderek etkisini göstermeye başladığında, sürücüler için araç kullanmak her zamankinden daha zor bir hale gelebiliyor. Kışın araba kullanmak, sürücüleri zorlarken araçlar da kışın zorlu şartlarından etkilenebiliyor. Motorun ısınma süresi de bu durumlardan biri.


Kışın son ayına girmişken içeriğimizi okuyarak, aracınızı soğuk günlere hazırlamak için bilmek isteyeceğiniz “Motor ne kadar sürede ısınır?” ve “Kışın arabamın motorunu ısıtmalı mıyım?” gibi soruların yanıtlarını bulabilir, kış aylarında sürüş deneyiminizi kolaylaştıracak detaylara göz atabilirsiniz.


Kış Aylarında Araç Motoru Isıtılmalı mı?

Araçların soğuk hava şartlarında hareket etmesi daha zor. Motorun harekete hazır hale gelmesi için uygun sıcaklık koşullarının yerine getirilmesi, bu durumun en temel sebebi. Aksi takdirde soğukta motora gaz vermek, aracın stop etmesine sebep oluyor. Sürücülerin büyük bir kısmı, motor sıcaklığını ideal seviyeye getirmek için aracı rölantide ısıtmak gibi çözümlere başvuruyor. Ancak bu alışkanlık, yaygın bilinen bir şehir efsanesinden başka bir şey değil. Eski tip karbüratörlü araçlar, düşük sıcaklık koşullarında motorun harekete geçebilmesi için benzin-hava karışımını silindirlere gönderiyordu. Bu tip araçlarda yola çıkmadan önce araç motoru 5 dakika kadar rölantide bekletilmeliydi. 90’lı yılların başından itibaren bu sistem, yerini sensörlerle desteklenen elektrikli enjeksiyon motorlarına bıraktı.


Kış aylarında sürücülere büyük bir kolaylık sağlayan bu sistem, günümüzde neredeyse tüm araçlarda mevcut. Enjeksiyonlu araçlar, karbüratörlü araçların aksine motorun ısıtılmasını çok daha kısa sürede ve etkili bir şekilde gerçekleştiriyor. Uzmanlar, yeni nesil sisteme sahip araçların yalnızca 30 saniye kadar ısıtılmasının yeterli olduğunu belirtiyor. Hatta güncel araç modellerinde bu süre, 6-7 saniyeye kadar düşmüş durumda. Bu araçlarda motorun ısıtılması ateşleme ve ısıtma bujileri yardımıyla gerçekleştiriliyor.


Peki, Benzinli araba ısıtılır mı? Modern benzinli araba ilk çalıştırma sırasında yakıtı enjeksiyon yardımıyla motora püskürterek ateşliyor ve ısıtıyor. Bu süreç saniyeler içinde gerçekleştiği için aracınıza bindikten sonra emniyet kemerinizi takacak ve aynalarınızı kontrol edecek kadar bir süre beklemeniz yeterli oluyor.


Yakıt Ekonomisi ve Motor Ömrü Faktörü

Araç motorunun ısınması için rölantide beklemek, hem gereksiz hem de aracınıza zarar verebilecek

bir hareket. Amerikan Enerji Dairesi’nin sürücüler için yayınladığı yönergelerde de bu duruma dikkat çekiliyor. Rölanti, aracın minimum devirde çalışmasını ifade etse de 3 dakika rölantide kalan bir araç ortalama 1 km mesafelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Bu sebeple “Donan araba nasıl çalıştırılır?” sorusu, araç motorlarının kısa bir süre ısıtılması gerektiği şeklinde cevaplanıyor. Araçlar için 30 saniyelik bir bekleme süresinin yeterli olacağı göz önünde bulundurulduğunda, aracın uzun süre rölantide bekletilmesi gereksiz yakıt tüketimine sebep oluyor.


Uzmanlar, soğuk hava koşullarında araçların düşük devirlerde hareket etmesi halinde motorun daha iyi ısınacağını da vurguluyor. Ayrıca rölanti; buji, silindirler ve egzoz sistemine de zarar veriyor. Ekonomi ve motor ömrü faktörlerinin yanı sıra bu davranış, çevremiz için de oldukça zararlı. Boşa tüketilen yakıt ve oluşan emisyon, çevrenin kirlenmesine neden olarak bu israfı çok daha kötü boyutlara taşıyabiliyor.


Kış Aylarında Araç Motorunuz İçin Bazı İpuçları


“Kışın araba çalıştırılmazsa ne olur?” sorusu birçoğumuzun aklını karıştırıyor. Kış ayları için özel olarak üretilen motor yağları ve antifriz gibi ürünler kullanıldığı takdirde sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali azalıyor. Ancak akülerin kış aylarındaki performansı göz önüne alındığında araçların kış aylarında belirlenen sıklıklarda çalıştırılması faydalı oluyor. Yine de dondurucu soğuklar gözünüzü korkutmasın. Kış aylarında aracınızla hızlı ve güvenli bir şekilde yola koyulmanız için işte size birkaç faydalı Doost tavsiyesi:

  • Motorunuz için kış aylarında uygun yağ seçimi ve antifriz kullanımı gibi detaylara önem gösterin.

  • Mümkünse aracınızı kapalı alanlara park etmeye çalışın.

  • Harekete geçmeden önce motorunuzu ısıtmak için 30 saniye kadar beklemenizin yeterli olduğunu unutmayın.

  • Kontağı çevirdikten sonra aracınızı yüksek devirlerde hareket ettirmeye çalışmayın.

  • Araç hareket ettikten sonraki birkaç dakikada aracınızı düşük ve orta devirlerde kullanmaya özen gösterin.

  • Ve en önemlisi yolculuğun keyfini çıkarın!

bottom of page