top of page

Koronavirüse Karşı En İyi Araç Dezenfekte Yöntemleri|Doost

Koronavirüs salgını, birçok ülkede uygulanan sıkı karantina tedbirleri ile tüm dünyaya büyük bir es verdirdi. Bireysel tecrit, sosyal mesafe ve hijyen ise hepimizin başvurduğu temel korunma yöntemleri olarak hayatımızın bir parçası oldu. Ufak gözükseler de bu tedbirler, hastalığın yayılmasına karşı halen daha en etkili silahlarımız. Yine de hijyenin yeri ve gücü ayrı; ellerimizi iyice yıkamak ve pek tabi yüksek temaslı yüzeyleri düzenli olarak sterilize etmek yeni normalin olmazsa olmazı. COVID-19 tüm dünyaya, el yıkamanın doğru teknikleri ve temizlik rutinleri konusunda sağlam bir seminer verdi diyebiliriz. Hijyen konusunda artık hepimiz eğitimliyiz! Yine de üzerine pek düşmediğimiz ortamlar olabiliyor. Mesela arabanızın içi, onu hiç düşündünüz mü?


Mümkün olduğunca evde kalmak ve olası temas bölgelerinden uzak durmak en iyisi fakat bazı durumlarda hepimizin aracını kullanarak bir yerlere gitmesi gerekiyor. Hele ki düzenli olarak yola çıkmak zorunda olanlardansanız, araç içi temizliği göz ardı etmemeniz gereken bir işlem.


Koronavirüsten Korunmada Araç İçi Dezenfeksiyon İşleminin Önemi


Toplu taşımadan elimizi ayağımızı çekip daha güvenli olduğunu düşünerek kişisel araçlarımızı kullanmaya meyilli olduk. Ancak arabanız, birincil komütasyon aracınız olduğunda, sadece sizi değil virüsü de her yere taşıyor olabilir. Zira koronavirüsün plastik ve metalden yapılmış yüzeylerde 72 saate kadar hayatta kaldığı düşünülüyor. Dolayısıyla aracınızla seyahatiniz çok kısa olsa bile dikkatli olmanız şart. Yolculuktan önce ve sonra yüksek temaslı yerleri temizlemeyi unutmamalı ve araç içi dezenfekte işlemini düzenli hale getirmelisiniz.Özellikle direksiyon, vites kolu ve el fireni gibi fazla temasa maruz kalan parçalara ayrı bir özen göstermeniz gerek. Kapsamlı bir araç içi temizliği için gündelik olarak dezenfekte etmeniz gereken noktalar arasında, akla ilk gelenler şunlar:


· Kapı kolları (iç ve özellikle dış kol)

· Direksiyon

· Vites kolu

· Çalıştırma düğmesi / anahtar

· Cam açma düğmeleri

· El freni

· Radyo düğmeleri

· Emniyet kemeri

· Klima düğmeleri

· Kaput


Araç Dezenfekte İşlemi Nasıl Yapılmalı?


Akıllarda beliren ilk soru haliyle şu oluyor; arabanın farklı yüzeylerine zarar vermeden en etkili ve detaylı temizlik nasıl yapılabilir?


Standart araç içi temizlik malzemeleri, detaylı araç temizliği için yeterli olmayacaktır. En az yüzde 70 alkol içeren alkol solüsyonları coronavirüse karşı etkilidir ve çoğunlukla bir aracın neredeyse her iç yüzeyi, izopropil alkol ile temizlenebilir. Öte yandan, evinizi temizlerken kullandığınız alışılagelmiş kimyasal temizlik malzemelerinin çoğu araba temizlemek için uygun değildir. Örneğin çamaşır suyu ya da hidrojen peroksit kesinlikle uzak durmanız gereken maddeler. Bu ikisi yüzeylerdeki virüsleri pekala öldürebilir; fakat muhtemelen arabanızın döşemesine zarar verecektir. Amonyak bazlı temizleyiciler ise dokunmatik ekranlar için oldukça zararlıdır.


Sabun ve su çoğu araç içi temizleme için güvenli, özellikle eski deri koltuklar için idealdir. Fakat arabanızın kumaş döşemesi varsa, çok su veya çok fazla sabunla temizlenmek pek de akıllıca olmaz. Çünkü köpükler çoğaldıkça başa çıkması zorlaşır. Köpük partisi yapmak yerine, kumaşı az miktarda su ve çamaşır deterjanı ile hafifçe temizlemeniz en mantıklısıdır.


Ayrıca, tüm yüzeylerin mikrofiber bir bezle temizlenmesi gerekir. Bunun nedeni, ince ve plastik yapıdaki yüzeyi ile bu bezlerin aracınızı çizmeden kir ve toz parçacıklarını yakalayan özel kumaştan yapılmış olmalarıdır. Havlu kağıt ve peçeteler yüzeye yapışabilir; sert kumaşlar ise çizilmelere neden olacaktır.


Arabanızda Olması Gereken Araç İçi Temizlik Malzemeleri


Ev temizliği ve kişisel temizlik kadar araç temizliği de elzemdir. Şahsınıza ait özel aracınız varsa, aşağıdaki malzemeleri aracınızda bulundurmalı ve temizliğini mutlaka düzenli olarak yapmalısınız.


· Antibakteriyel ıslak mendil

· En az %70 alkol içeren bir dezenfektan jel

· Kolonya veya antibakteriyel - dezenfektan sprey

· Hava temizleyici filtre
Anlık müdahalelerle günü kurtarabilirsiniz, ancak uzun vadede yüzeysel temizlik yeterli olmayacaktır. Su ve sabunla temizlik işine kendiniz de girişebilirsiniz pek tabi. Ancak aracın tüm detaylarına girmek ve kullanmanız gereken ürünlerden bezlere kadar pek çok şeye dikkat etmek; düzenli olarak, tek başınıza yapabileceğiniz bir şey değildir.


Sağlığınızın Doost’u, Virüslerin Düşmanı!


Hayatımıza giren bu yeni virüs ile birlikte araç bakım, artık daha çok özen göstermeniz gereken bir hizmet olmalı. Aracınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, düzenli olarak da temizlemelisiniz. Arabanızı en ince detayına kadar bir kere temizleyebilirsiniz, peki ya ikincisi, üçüncüsü olacak mı dersiniz? Böylesine detaylı ve süreklilik arz etmesi gereken bir işi profesyonel bir dostun ellerine bırakmak en mantıklısı.


Doost, aracınızın olduğu kadar sizin de dostunuz. Haliyle, sağlığınızı korumak bizim için en önemlisi!


doost’unuz olarak hayatınızı kolaylaştırırken sağlığınızı da güvence altına alıyoruz. Doost araba dezenfektasyon işlemiyle, sizlere hem indirimli hem de pratik bir hizmet sunar. Üstelik, sizi hiç ama hiç yormaz; aracınız her neredeyse oraya gelir ve Nano Gümüş İyon Dezenfektasyonu tekniği ile tam bir ay boyunca etkisini gösterecek dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirir. Havalı ismine rağmen bu işlem yalnızca 20 dakika sürüyor, yani neredeyse hiç vaktinizi almıyoruz.


Nano Gümüş İyon Teknolojisi ile Detaylı İç Temizlik


Peki, nano teknolojisi nedir? Nano gümüş iyon teknolojisi, günümüzde kimyasal içeriği bulunmayan en etkili modern dezenfeksiyon yöntemi olarak kabul ediliyor. İşlem, alkol içermeyen ve etken maddesi hidrojen peroksit olan özel bir dezenfektan maddeyi aracınıza ULV (Ultra Low Volume) tekniği ile püskürtülmesini içeriyor (1).

İşlem sırasında ULV methodu ile aracın içinde bir sis bulutu oluşturuluyor ve oluşan buhar aracın her yerine temas ederek %100 bir dezenfektasyon sağlıyor. Herhangi bir leke bırakmayan ve araca zarar vermeyen bu işlem, içerideki zararlı zararsız tüm bakterileri yok ediyor ve etkisini tam bir ay boyunca göstererek aracınızı virüslere karşı koruyor.Ayağınıza kadar getirdiğimiz bu dezenfektasyon işlemini, en kritik ve hareketli il olması sebebiyle, şimdilik yalnızca İstanbul sınırları içerisinde gerçekleşbiliyoruz. Hafta içi saat 09.00-18.00 saatleri arasında dilediğiniz saatte bize ulaşın, hemen gelip aracınızı tertemiz edelim!


Doost uygulamasını Apple Store ve Google Play üzerinden hemen indirebilir, kendini Avrupa ve Türkiye’de defalarca kanıtlamış Eureko Sigorta güvencesiyle aracınızı Doost'a gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

bottom of page