top of page

Lastiklerinizi Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?

Araç lastikleri, otomobilinizin en temel parçalarından biri. Sürüş güvenliği ve fren mesafesi gibi kriterlerle doğrudan ilgili olan lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi büyük önem taşıyor. Peki lastik ömrünün bittiği nasıl anlaşılır, biliyor musunuz? İşte size lastiklerinizi ne zaman ve ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilecek bazı ipuçları.


Lastik Ömrünü Etkileyen Başlıca Faktörler

Araçların lastik ömrü, pek çok kritere bağlı olarak değişiklik gösterir. Lastik tipi, mevsimsel koşullar ve sürüş alışkanlıkları bu durumu etkileyen başlıca faktörler arasındadır. Lastik ömürleri, genellikle üreticiler tarafından ortalama 100.000 km veya 5-6 yıl şeklinde belirtiliyor. Ancak bu rakamların kesinlik belirtmediğini unutmamak gerek. Örneğin; lastik km ömrü belirleyici bir unsur olsa da aracın kullanıldığı zemin koşulları ve sürücü faktörü lastiklerin çok daha hızlı aşınarak daha kısa mesafede kullanılamaz hale gelmesini sağlayabiliyor. Bu sebeple çoğu zaman lastiklerinizle kaç km yol yaptığınız değil, bu yolculuğu nasıl koşullarda yaptığınız lastiklerinizin ömrünü belirlemede ana kriter haline geliyor. Peki, tüm bunlar göz önüne alındığında, lastik ömrü nasıl uzatılır dersiniz?

Lastiklerinizi daha uzun süre verimli bir şekilde kullanmak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle mevsim ve zemin koşullarına uygun bir lastik seçimi yapmak, bu konunun temelini oluşturuyor. Mesela kış lastiklerinizi sıcak yaz aylarında kullanmak, yol tutuşu için oldukça önemli olan lastik dişlerinin çok daha hızlı aşınmasına sebep olabilir. Kapsamlı bir kullanım deneyimi için 4 mevsim lastikleri tercih edebilirsiniz. Zira yapılan araştırma ve testler, 4 mevsim lastiklerin diğer lastik türlerine göre daha düşük yıllık maliyet oranlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor. “4 mevsim lastik kaç km gider?” sorusuna net bir cevap veremesek de bu lastiklerin sürücüler için daha ekonomik bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Bunun dışında lastiklerin doğru basınç değerlerinde kullanılması da oldukça önemli. Lastik üreticileri, sürücülerin basınç kontrollerini periyodik olarak gerçekleştirmesini öneriyor.


Doğru lastik hava basıncını bulmak ve korumak lastik bakımı yapmanın en önemli hem de en ucuz yoludur. Lastik hava basıncında altın oranı bulmanızı sağlayacak bilgiler için sizi şu yazımıza doğru alalım.


Değişim Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Pek çok araç sahibi “Lastik ne zaman değişir?” sorusunun cevabını merak ediyor. Bazı detaylar, lastiğin değişim zamanının geldiğini anlamaya yardımcı oluyor. Lastiğin sahip olduğu formun aşınması ve çatlak oluşumu, bu detaylar arasında belki de en önemlisi. Ancak elbette ki “Lastik ömrü nasıl anlaşılır?” sorusuna birden fazla cevap verilebiliyor. Lastik üreticileri tarafından verilen üretim tarihleri de değişim zamanını anlamanıza yardımcı olabiliyor. Yine de lastikler kullanılmasa dahi uzun raf süresi, malzeme dayanıklılığını düşürerek lastiğin ömrünü azaltabiliyor. Lastiklerin depolandığı alanlardaki koşulların da raf ömrü üzerinde büyük etkisi bulunuyor. Lastik ömrü nerede yazar diye merak ediyorsanız lastiğin yanak kısmına göz atabilirsiniz.

Lastiğinizi ideal koşullarda kaç yıl kullanabileceğinizi bilmek de değişim zamanı konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı oluyor. Ancak araba lastiği kaç yıl kullanılır sorusunun net bir yanıtı yok. Genellikle kauçuktan üretilen araç lastikleri yıllar içinde esnek formunu kaybediyor. Kullanım süresi markalara ve lastik modellerine göre değişiklik gösterse de pek çok lastik ortalama 5-6 yıl kullanılabiliyor. Bu süreç sonrasında lastiklerde ortaya çıkan çatlaklar, yol tutuşu ve frenleme gibi etkinliklerde performans kaybını ve kaza riskini beraberinde getiriyor. Kısacası lastiklerinizi yapısal özelliklerini kaybettiği durumlarda değiştirmeniz, güvenli bir sürüş için önemli bir rol oynuyor.


Doost ile Lastik Değişimi Kolay ve Zahmetsiz

Güvenli ve performanslı bir sürüş için lastik değişiminin profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Lastiklerin sağlam bir şekilde takılması ve gerekli basınç değerlerinin sağlanması oldukça önemli. Ancak bu hassas koşullar için endişe etmenize gerek yok. Doost lastik değişim hizmeti, nerede olursanız olun gelir ve aracınızın lastiklerini sizin için yerinde değiştirir. Eğer yanınızda yedek lastik yoksa da sizi dilediğiniz servise çekerek lastik sorununuzun anında çözülmesini sağlar.


Siz en iyisi çağırın Doost’unuzu gelsin, anında sorunu halletsin.


bottom of page