top of page

Lüks Araba Amblemleri Arkasındaki Hikayeler Vol.2

Dünyanın en ünlü otomobil şirketleri, sadece modellerini değil logolarını da güncelleyip zamanın ruhuna uyarlayabiliyor. Yıllar içinde ikonik hale gelen araba markaları ve logoları otomobil şirketleri için bir pazarlama aracı olmaktan çok daha fazlasını temsil ediyor. İster Aston Martin’in klas figürü ister Audi’nin halkaları olsun, araba logoları bir markanın köklerini ve kişiliğini yansıtmak için en önemli unsurlardan. Akılda kalıcılık, tanınma ve farkındalık yaratan amblemlerin her birinin arkasında aslında merak uyandıran bir hikaye yatıyor. En iyi araba amblemlerinden bazılarını ve oluşumlarının ilginç hikayelerini incelemeye şu yazımızda başlamıştık. Serinin ikinci yazısında ise lüks arabaların ilgi çekici logo hikayelerine mercek tuttuk. Gelin, ünlü markaların simgesi olan lüks araba amblemleri ardındakileri birlikte keşfedelim.


Aston Martin

Pahalı araba logoları arasında öne çıkan amblemlerden biri, Aston Martin markasına ait. Şirket tarihi boyunca yedi defa iflasa sürüklense de James Bond ile yakaladığı başarı ile bugünlere gelmeyi başarıyor. 1914’te Bamford & Martin Ltd. adı ile kurulan şirket daha sonra Aston Martin ismini alıyor. 1927 yılında logoya eklenen kanatlar hızı simgeliyor. Kanatlı figür üzerine marka isminin yazılı olduğu logo, klas duruşu ile araba meraklılarının favorilerinden.


Audi

4 adet birbirine geçmiş halka amblemi ile diğerlerinden farklı olan Audi logosu, yalın bir tasarıma sahip. 1932 yılında üretime başlayan marka, o yıllarda faaliyette olan Auto Union kuruluşunun 4 üyesini logosuna yansıtıyor. Bu üyeler ise Horch, Audi, Wanderer ve DKW. 1958 yılında faaliyetine son veren kuruluşun ardından, iki şirketin sahibi Horch’un Latincesi olan Audi ismi kullanılmaya başlanıyor. Tüm araba markaları logoları arasında en az değişikliğe uğrayanlardan biri Audi’ye ait. Logodaki gümüş renk ise Almanya’nın ulusal yarış rengini temsil ediyor.


Bentley

1998 yılından bu yana Volkswagen markasına ait olan Bentley, lüks araç segmentinin beğenilen isimlerinden. Markanın ilk kuruluş amacı olan uçak motor üretiminden ilham alınan logoda, bir çift kuş kanadının merkezinde B harfi yer alıyor. Logonun gümüş renkte olması ise entelektüelliği temsil ediyor. 1919 yılında tasarlanan amblem, günümüze kadar küçük değişikliklere uğrayarak gelmeyi başarmış.


Bugatti

E ve B harfleri,nden uzanan 60 noktanın içinde ile Bugatti yazısının ile olduğu Bugatti amblemi, kurucusunun isim ve soy isminin baş harflerini sergiliyor.den oluşuyor. 60 noktanın da dönemsel sorunlar nedeniyle conta eksikliği sıkıntısı yaşanan motordaki emniyet tellerini simgelediği söyleniyor. 1947 yılında hayata gözlerini yuman Ettore’den sonra marka bir süre sahipsiz kalıyor. fakat Sonraki yıllarda Volkswagen şirketinin satın aldığı markanın Bugatti birbirinden lüks araçları ile adından hala söz ettiriyor.ve Markanın kurucusu olan Ettore Bugatti’nin anısına logo değiştirilmiyor. Böylece Bugatti, amblemi değişmeyen araç logoları listesine adını yazdırıyor.


Chevrolet

1911 yılında kurulan, daha sonra ise General Motors çatısı altında faaliyetlerine devam eden Chevrolet, zamanla çok uluslu bir şirkete dönüşüyor. Pek çok segmentte araç üreten marka Chevrolet, spor arabalarıyla da otomobil tutkunlarını heyecanlandırıyoran bir marka. Logosu papyon olarak tanımlanan marka, spor araba amblemleri arasında farklı bir hikayeye sahip. Bir iddiaya göre, markanın kurucularından William C. Durant, Fransa’da bir oteldeki duvar kağıdından esinlenerek logoyu oluşturuyor. Araba amblemleri arasındaki diğer bir iddia ise logonun, ünlü yakıt markası Coalettes’in logosundan ilham alınarak tasarlandığı şeklinde.


bottom of page