top of page

Otomobil Dünyasına Yön Veren 8 Kadın

Yarış arabası sürücülerinden mucitlere ve endüstri devlerine kadar otomobil dünyası ve otomotiv sektörü ile ilgili büyük isimleri düşündüğümüzde aklımıza hep erkek isimleri geliyor değil mi? Ancak araba tarihinin en başından beri kadınlar, erkeklerin hemen yanı başındaydı - tamir ediyor, tasarlıyor, geliştiriyor ve tabii ki otomobil kullanıyorlardı.

Güzel araba kullanan kadınlar, icatlarıyla bugün kullandığımız arabaları dahi şekillendiren kadın mucitler ve daha fazlası… Günümüzde kullandığımız ve keyif aldığımız birçok araba özelliğinin aslında kadınlar tarafından icat edildiği unutmamamız gerek. Stereotipleri yıkan bu güçlü ve başarılı kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle gelin birlikte hatırlayalım.


Dünyanın İlk Kadın Otomobil Yarışçısı: Wilhelmine Erhardt

Almanya’da, bir otomotiv fabrikasında müdür olan Gustav Ehrhardt’ın en büyük yardımcısı eşi Wilhelmine Ehrhardt’tı. Kadınların araba kullanması henüz tüm dünyada bir tabuyken Wilhelmine Ehrhardt için fabrikada üretilen otomobillerin test sürüşlerini yapmak ve yoldan geçenlerin suratlarındaki şaşkınlığı görmek büyük bir keyifti. Aslında Ehrhardt’ın hayali, bir otomobil yarışında direksiyon başına geçmekti. 1901’de bu hayali gerçek olduğunda podyuma çıkamasa da motor sporları tarihine adını yazdırmayı başardı.


Dünyayı Arabayla Dolaşan İlk Kişi: Clärenore Stinnes

Otomotiv tarihine damga vuran kadınlarından bir diğeri; 26 yaşında büyük bir maceraya atılan ve kadınların gücünü tüm dünyaya gösteren Clärenore Stinnes idi. Babası Avrupa'nın en zengin adamlarından biriydi ama kızının şirketinde çalışmasına izin verilmiyordu. Stinnes dünyaya neler yapabileceğini göstermek istiyordu ve en büyük hayali dünyanın çevresini araba ile dolaşan ilk kişi olmaktı. Arkadaşı İsveçli görüntü yönetmeni Carl-Axel Söderström ile birlikte Frankfurt’tan yola çıkan Stinnes’in 23 ülkeyi aştığı yolculuğu tam 25 ay sürdü. İkili Berlin’de bitiş çizgisini geçerken kilometre sayacı 46.758 km’yi gösteriyordu.

Sileceğin Mucidi: Mary Anderson

Otomotiv tarihine adını altın harflerle yazdıran bir diğer isim, Mary Anderson’dı. Sileceğin mucidi olan Anderson, buluşunu gözlem yeteneğine borçluydu. Anderson, New York sokaklarında gezinirken sürücülerin yağış nedeniyle sorun yaşadığını fark etti. Yağmurda ve karda, ön camlarını silmek için sürekli dışarı çıkmak zorunda kalan sürücüler için manuel kollu bir silecek geliştiren Anderson, birkaç reddin ardından buluşunun patentini 1903'te aldı.


Hem Mucit Hem Maceracı: Bertha Benz

Benz soyadı otomotiv tarihine ilgi duyanlara tanıdık gelebilir. Mercedes-Benz markasının arkasındaki isimlerden, ilk patentli otomobilin mucidi Karl Benz’in adı tüm dünyada tanınıyor. Aslında Karl Benz’in eşi Bertha Benz de otomotiv tarihinde önemli bir yere sahip. Fren balatalarının mucidi olan Bertha Benz, sadece bu icadıyla değil dünyanın ilk uzun mesafe sürüşünü yapan isim olarak da tarihe geçti. Almanya'da Bertha Benz ve oğulları tarafından 1888'de aşılan 100 km üzeri yolculuğun rotası, günümüzde Bertha Benz Hatıra Rotası adını taşıyor.

Otomotiv Tarihinde Önemli Bir İsim: Margaret A. Wilcox

ABD’nin ilk kadın makine mühendislerinden biri olan Margaret A. Wilcox, otomobillerin konforunu artıran büyük bir icada imza attı. Wilcox, 1893’te bir araba ısıtma sistemi icadı için patent başvurusunda bulundu. Wilcox’un icadı bir yanma odasından ve yolcu bölmesinin altındaki bir boru sisteminden oluşuyordu. Otomotiv sektörü için çok önemli bir buluş olan bu sistem, bugün arabalarda kullanılan ısıtıcıların temeli olmaya devam ediyor.


Yarış Pistlerinin Popüler Siması: Danica Patrick


İyi araba süren kadınlar denildiğinde akla gelen isimlerden biri Danica Patrick, kadınların yarış pistinde ne kadar hızlı ve başarılı olabileceğini çarpıcı bir şekilde gösterdi. ABD'li Patrick, 2005-2018 yılları arasında NASCAR ve IndyCar motor sporlarında üstün performans göstererek başarılarla dolu bir kariyere imza attı. Patrick, kariyeri boyunca yedi kere podyuma çıktı ve üç pole pozisyonu elde etti.


İlk Kadın F1 Pilotu: Maria Teresa de Filippis


İtalyan yarış pilotu, Maria Teresa de Filippis Formula 1'de yarışan ilk kadın olarak tarihe geçti. Otomobil yarışı kariyerine 22 yaşında başlayan de Filippis, 1958’de Maserati takımıyla F1 Grand Prix’lerinda boy gösterdi. Kısa süren F1 kariyerinde podyuma çıkamasa da diğer serilerde yarışlar kazanan de Filippis, otomotiv sporlarında öncü bir isim olmayı başardı.


En Genç Kadın Ralli Şampiyonu: Burcu Burkut Erenkul


Burcu Burkut Erenkul, babasının otomobil sporlarına duyduğu ilgi sayesinde henüz 8 yaşındayken karting ile tanıştı. 10 yaşında profesyonel olarak karting yarışlarına katılmaya başlayan ve pek çok başarı elde eden Erenkul, 16 yaşında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'ndan aldığı özel izinle Polo Ladies Cup’ta yarışarak Türkiye'nin en genç yarış pilotu oldu. Spor kariyeri boyunca başarılı derecelere imza atan Erenkul, bu konuda pek çok genç kadına ilham verdi.bottom of page