top of page

Rolls-Royce İkonik Amblemi Spirit of Ecstasy'yi Yeniliyor

Otomotiv dünyası son yıllarda heyecan verici gelişmelere şahit oluyor. Bu gelişmelerin büyük bir kısmı yeni teknolojilere dair olsa da bazıları köklü değişim rüzgarlarının habercisi. Değişen Spirit of Ecstasy’si ile Rolls-Royce’un elektrikli aracı Spectre, esen değişim rüzgarlarından en kuvvetlisi. Hayranları daha şimdiden araçtan çok yenilenen maskotun ayrıntılarını merak ediyor. O halde daha fazla merakta kalmayalım ve efsane haline gelen zarif maskotu ve kendisiyle ilgili planlanan değişiklikleri beraber inceleyelim.


Rolls-Royce’un Zarif Hız Tanrıçası

Otomotiv sektörünün en lüks ve ikonik sembollerinden olan Spirit of Ectasy, 1900’lü yılların başından beri Rolls-Royce araçlarının kaportasına zarafet katmakta. Zaman içinde farklı revizyonları gerçekleştirilse de figür, ilk gün olduğu gibi günümüzde de hızın sunduğu esrikliğin bir temsili olarak kabul ediliyor. Marka, figürü “Hız Tanrıçası” olarak atfederek bu zarif maskotun manevi değerini gözler önüne seriyor aslında. 24 ayar kaplamalı paslanmaz çelik ve buzlu kristal gibi malzemelerden üretilen maskot, otomotiv tutkunları tarafından önemli bir özelliğiyle daha tanınıyor. Pek çok kişi Spirit of Ectasy’nin temas anında kaporta içine gömülmesini hırsızlığa karşı bir önlem olarak görse de marka bu özelliği olası kaza anında yaralanma riskini düşürmek için eklediğini belirtiyor. Peki dünyanın en lüks otomobillerini süsleyen bu etkileyici maskotu özel kılan şey nedir?


Spirit of Ectasy Neden Bu Kadar Özel?

Sadece ismiyle bile insanda fantastik bir edebiyat karakteriymiş hissi uyandıran Spirit of Ectasy’i özel kılan en önemli detay, tasarım hikayesi olarak kabul ediliyor. Daha önce Lüks Araba Amblemleri Arkasındaki Hikayeler adlı yazımızda, bu konudan detaylıca bahsetmiştik. Gizli bir aşkın tezahürü olarak ortaya çıkan ilk prototipler, aslında İngiliz asilzade John Walter Edward Douglas-Scott-Montagu ve Eleanor Thornton’un aşkını yansıtıyor. Montagu’nun, arkadaşı heykeltıraş Charles Robinson Sykes’tan istediği tasarımın ilk örneği için bizzat Eleanor’un modellik yaptığı biliniyor. İşaret parmağı dudaklarında olan ilk figürde, gizli aşkın yansıması sembolize edilmiş. Yalnızca üç ya da dört dökümünün yapıldığı düşünülen bu ilk örnekten yalnızca ikisinin günümüze ulaşabildiği düşünülüyor. Ulaşabilenlerin nerede olduğu da meçhul. Bizler belki de orijinal figürü hiçbir zaman göremeyeceğiz. Yine de 1920’li yıllar itibariyle standart olarak kullanılan Spirit of Ectasy de Eleanor’un modelliğinden alınan ilhamı taşıyor aslında.

Otomotiv dünyasının bu efsane maskotunu önemli kılan diğer bir detay da markanın ruhunu mümkün olabilecek en iyi şekilde yansıtıyor olması. Kumaşlar içinde dinamik bir anda donup kalmış gibi gözüken zarif figür, Rolls-Royce markasının övgüyle öne çıkardığı hız, sessizlik, titreşimsizlik ve zarafet temalarını başarılı bir şekilde bir araya getiriyor. Sembolün dalgalanan kumaşın kanat sanılması, sıkça yapılan bir yanlış.


Yeni Spectre ile Gelen Değişim Rüzgarı

Rolls-Royce tarafından tanıtılan Spectre, markanın model isimleri konusundaki cüretkar mirasını sürdürüyor. Dinamik yazılarla süslenmiş bir şekilde tanıtımı gerçekleştirilen araç, markanın sessizlik ve performans konulu sloganlarının yanı sıra bu sefer temiz ibaresiyle de dikkat çekiyor. Tamamen elektrikle çalışan yeni Spectre, markanın performans tutkusu modern çağa ayak uyduran ve onu tamamlayan bir şekilde vücut buluyor. Ancak en çok dikkat çeken detay, 2003'ten beri el değmeden korunan Spirit of Ectasy’nin bunca yıldan sonra ilk kez değiştirilmesi. Bunun birkaç nedeni var; yeni figür, hız ve aerodinamiği öne çıkaracak şekilde bir ayağı önde konumlandırılmış. Ayrıca marka, daha estetik ve etkileyici bir görünüm için zarif modelin detaylarının artırıldığının altını çiziyor.

Eski modelin 100.01 mm boyutundaki yüksekliği, yenilenen Spirit of Ectasy’de 82.73 mm boyutuna indiriliyor. Bu yenilik, onun çok daha zarif bir görünüme sahip olmasına yardımcı oluyor. Rolls-Royce yetkilileri, ustalık ve titizlikle geliştirilen yeni figürün çağa ayak uydururken köklü bir mirası da devam ettiren bir şaheser olduğu konusunda hemfikir. Rolls-Royce yetkilileri pek de haksız sayılmazlar.


Dünyanın en büyük markalarından olan Rolls-Royce, otomotiv dünyasında küçük detaylarla da olsa etkileyici değişimlerin yaşanabileceğini şimdiden kanıtladı. Çağdaş ve dinamik görüntüsüyle Spirit of Ectasy, markanın son model arabası Spectre ile birlikte 2023 yılında yollara koyulmuş olacak.


bottom of page