top of page

Saab 9000 ile Dramatik Bir Oscar Yolculuğu

Geçtiğimiz ay düzenlenen 94. Akademi Ödülleri’ne, Will Smith ve Chris Rock arasındaki tokat hadisesi damgasını vurdu. Gerçi biz, “Ne dedin sen?!” isimli meşhur tokatı kolektif bilinç altında saklamış ve kanıksamış bir ülke olarak böyle şeylere çok şaşırmayız. Yine de tüm dünyanın izlediği böylesi bir gecede Smith’in Sevda Dermirel’inkini aratmayan tokatı tüm dünyayı sarsarken, ödül töreninde yaşanan diğer birçok güzel şeyi gölgede bıraktı. Bu gerginliği bir kenara bıraktığımızda, Oscar Ödül Töreni’nin sunduğu heyecan verici pek çok an karşımıza çıkıyor. Mesela Godfather serisinin altın triosu Al Pacino, Robert de Niro ve Francis Ford Coppola’yı bir arada sahnede gördük. Quentin Tarantino’nun 1994 yapımı kült filmi Ucuz Roman’ın (Pulp Fiction) oyuncuları Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve John Travolta, filmin unutulmaz dans sahnesini yeniden canlandırdı.


Gecenin hak ettiği övgüyü alamayan yıldızı ise, En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülünü kazanan “Drive My Car" oldu. Japon yönetmen Ryusuke Hamaguchi'nin yazıp yönettiği film, dramatik ve etkileyici sahnelerin yanı sıra hemen her karede gördüğümüz efsane haline gelen Saab 9000 ile de akıllara kazınıyor. Gelin, Oscar Ödül Töreni’nin parlamasına izin verilmeyen filmi ve filmin yıldızı ikonik Saab'ı birlikte inceleyelim.


Estetik ve Sanatsal Bir Başyapıt: Drive My Car

Japon yapımı dram filmi Drive My Car, 11 Temmuz 2021 tarihinde gösterime girdiği Cannes Film Festivali’nden üç ödülle dönerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Gösteriminden bu yana biri Oscar olmak üzere tamı tamına 72 ödüle layık görülen filmin dünya çapında ses getirmesi çok da şaşırtıcı değil. Haruki Murakami’nin “Men Without Women” adlı kısa öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan film, ustalıkla yazılmış senaryosu ve hayranlık uyandıran görselliğiyle her türden izleyiciyi etkilemeyi başaran bir film.


Film ünlü tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Yusuke Kafuku’nun eşini vakitsiz bir şekilde kaybetmesinden sonra gelişen süreci ele alıyor. Acısını atlatmaya çalışan Kafuku, bir tiyatro festivaline aldığı daveti kabul eder ve Hiroşima’ya gider. Burada kendisine tahsis edilen şık bir Saab 9000 ve genç kadın şoförü Misaki Watari ile tanışır. Festival boyunca zamanının çoğunu geçireceği bu ikili, Kafuku’nun zorlu gerçeklerle yüzleşmesinde ve yeni bir hayata alışmasında ona yardımcı olur.


Saab 9000 ve Unutulmaz Bir Hikaye Anlatıcılığı

Gelelim merak uyandıran ve filmin sembolü haline gelen vintage araba Saab 9000’e. Filmde yer alan İsveç yapımı araç, en az oyuncular kadar filme katkı sağlamayı başarmış. Hikaye anlatıcılığı yönünde hünerlerini konuşturan Hamaguchi, öykünün merkezi haline getirdiği araç sayesinde karakterler arasındaki duygu yüklü bağı çok daha etkileyici bir şekilde ifade etmeyi başarmış. Pek çoğumuz araba yolculuklarının insanlar arasında oluşturabildiği güçlü bağlara kişisel hayatımızda şahit olmuşuzdur. Yolculukta paylaşılan anılar, hayat hikayeleri ve hayallerin, otomobilleri yalnızca bir ulaşım aracı olmaktan çıkarmayı başardıklarını fark ederiz.

Ryusuke Hamaguchi’nin Drive My Car filminde de izleyiciler bu durumun harika bir örneğine tanık oluyor. Dramatik sahnelere eşlik eden kırmızı Saab 9000, iki karakter arasında kurulan bağa sessiz sedasız ortak oluyor. Yönetmenin ve yapım ekibinin profesyonelliği ile beyaz perdede görkemli bir görünüme de kavuşan efsane araç, film boyunca yolculuk ve paylaşım hissini derin bir şekilde yaşatmayı başarıyor.


Saab 9000’i Yakından Tanıyalım

Tek başına bir Oscar ödülünü hak eden Saab 9000, 1984-1998 yılları arasında üretilen bir üst orta sınıf araç. İsveç yapımı olan ve Tipo 4 projesi altında geliştirilen otomobilin Sedan ve Liftback gövde seçenekleri bulunuyor. Şık bir tasarıma ve yüksek performans özelliklerine sahip olmasının yanında filmde de açıkça görülebileceği üzere lüks iç dizaynıyla da tarzını ortaya koyuyor.Günümüzde vintage araçlar arasında yer alan Saab 9000, nadir rastlanan bir araç olmakla beraber, az sayıdaki sahipleri tarafından da nadiren satışa sunuluyor. Geçtiğimiz günlerde filmin ses getirmesini de göz önünde bulundurarak ilerleyen süreçte bu harika aracı satın almanın daha da zorlaşacağını söylemek yanlış olmaz.


Yine de şimdiden efsane haline gelen aracı beyaz perdede görmek dahi yeterince etkileyici. Sinema tarihinin sembol otomobilleri arasına giriş yapan Saab 9000’in dramatik yolculuğunu izleme listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Sinema tarihinin diğer efsane araçlarını merak ediyorsanız, daha önce yayınladığımız “Sinema Tarihinin Efsane Arabaları” adlı yazımıza göz atarak beyaz perdenin afilli garajına giriş yapmayı da ihmal etmeyin.


bottom of page