top of page

Şahane Arabaların Şahane Motor Sesi

Yediden yetmişe pek çok insan için araba büyük bir tutku. Bu tutkunun sebebi kişden kişiye farklılık gösterse de şüphesiz ki temelinde estetik bir görünüm ve tatmin edici performans özellikleri yatmakta. Görsel detaylar oldukça etkileyici olsa da pek çok araba delisi motor sesini ayrı bir yere koyar. Kükrercesine gövde gösterisi yapan beygirin sesi tüyleri diken diken etmeye yeterdir. Gerçek bir araba tutkunuysanız ne demek istediğimizi anlıyor olmalısınız ve eğer motor sesi sizin için de adeta zevk veren bir melodi gibiyse doğru yerdesiniz. Gelin, tarihin en şahane motor sesine sahip arabalarına birlikte kulak verelim.


1957 Ferrari 250 Testarossa

Listenin ilk sırasında yer alan Ferrari 250 Testarossa, markanın en gözde yarış-spor otomobillerinden biri. Formula yarışları için geliştirilen 3.0 Litre V12 motora sahip olan araç, 300 beygir gücüne ve dakikada 7000 maksimum motor devrine sahip. Le Mans, Targa Florio ve Pescara gibi yarışlarda büyük başarı sağlayan 250 Testarossa, dinleyenleri hayran bırakan etkileyici bir motor sesine sahip.1969 Ford GT40

Ferrari’ye rakip olarak üretilen Ford GT40, “GT” ibaresini Grand Tourisme yarışlarındaki standartları ifade etmek için kullanır. Aracın Le Mans 24 saat yarışlarını 4 kez üst üste kazanması, başarısını gözler önüne seren detaylardan biri olarak kabul edilebilir. Araçta kullanılan geniş hacimli 4.2 Litre V8 motor, 440 beygir gücüne ve 6000 maksimum motor devrine sahip. Bu geniş hacimli motor, otomobil severlerin duymaya doyamayacağı güçlü bir motor sesi üretir.


1979 Ferrari 512BB LM

Listede yer alan en iyi egzoz sesi çıkaran araba modellerinden biri olan Ferrari 512BB LM, marka tarafından üretilmiş en ikonik araçlardan biri olarak kabul edilir. Adını 5 litre 12 flat motorundan alan Ferrari 512BB LM, hayranlık uyandıran bir motor tasarımına sahip.


1986 Group B Audi Quattro S1

Dünyanın ilk dört tekerlekten çekişli binek otomobili ünvanına sahip olan ve en güçlü B sınıfı otomobillerin başında gelen Audi Quattro S1 araba motor sesi, otomobil tutkunları için unutulmaz bir deneyim sunar. 2.1 Litre 5 silindir süperşarjlı motor, Quattro S1’in yüksek performansını işitsel bir şölene dönüştürür.


1992 McLaren F1 GTR

En tanınan spor araba modellerinden biri olan McLaren F1 GTR, 1992-98 yılları arasında üretildi. Spor araba gaz sesi denilince akla gelen ilk modellerden biri olan McLaren F1 GTR, 6.0 Litre V12 motoruyla adeta bir performans canavarıdır. Tasarımdan da ödün verilmeyen spor araba, her detayıyla araç tutkunlarının favorileri arasında yer almayı başarır.


2007 Pagani Zonda R

Spor otomobil sektöründe öne çıkan lüks markalardan biri olan Pagani, Zonda R modeliyle gerçek araba sesi tutkunlarının hayran kalacağı bir sese sahip. 6.0 Litre V12 motor, aracın yüksek hızlara ulaşmasına imkan tanırken güçlü yapısı sayesinde derinlemesine ve güçlü bir ses deneyimi yaşatır.


2010 Lexus LFA

3 egzozlu tasarımıyla dikkat çeken 2 kapılı spor otomobil Lexus LFA, hız tutkunlarının favori tercihlerinden biridir. 552 beygir gücüne sahip 4.8 Litre V10 motorlu araç, kendine hayran bırakan bir tasarımı ve motor sesini bir arada sunar.


2016 Ford Mustang GT350R

En şahane araba sesleri listesininin son aracı olan Ford Mustang GT350R, araba tutkunlarının hayalini süsleyen bir efsane haline geldi. Yüksek maksimum devir gücü ve 5.2 Litre V8 motoruyla yüksek performans gösteren spor araba, gaz ve egzoz sesiyle de akıllarda yer edinmeyi başarır.


Son olarak, listede yer alan araçları performans özelliklerine göre değil, zamansal aralıklarına göre kronolojik olarak listelediğimizi belirtelim. Bu şahane araçları incelerken bir kez daha fark ettik ki; araba hayranlığının temel kriterlerinden biri olan araç motor sesi için yüksek silindir sayısı gibi etkenler, o hayran olduğumuz güçlü seslerin ortaya çıkmasında önemli bir faktör. Yani işin arkasındaki mühendisliği ayrıca takdir etmek gerekir. Önümüzdeki yıllarda Porsche ve Ferrari gibi işini en iyi yapan otomotiv üreticilerinin, özellikle yarış arabalarında kullandıkları güçlü motorları sayesinde, hepimizin hayranlıkla dinlediği yeni mekanik şaheserleri başarılı bir şekilde ortaya çıkaracaklarına eminiz.

bottom of page