Sıcağı Yenin: Araba Yaz Bakımı Önerileri

Dışarısı çok sıcak! Ve üzgünüz ama bu, yaşadığımız en sıcak yaz olmayacak. Birleşik Krallık'ın ulusal hava durumu servisi Met Office projeksiyonları, 2021 yazının 1900’lerden beri görülen en sıcak yazlardan biri olacağını ön görmüştü zaten ve şu anda, bu öngörünün gerçekliğine şahit olduğumuz günler yaşıyoruz.


Üstelik bu sene, kuvvetli rüzgarla Pasifik'in ılık yüzey sularını Güney Amerika'dan Filipinler'e doğru üfleyerek gezegeni soğutan La Niña etkisi görülmekte (1). Buna rağmen gezegenimiz soğutulamayacak kadar ısınmış durumda! La Niña gibi doğal bir soğutma olayının etkisi önemli olsa da atmosfere saldığımız sera gazlarının neden olduğu sıcaklıkla dünyanın soğutma sistemi artık baş edebilir durumda değil.


Met Office hava durumu tahmin uzmanı Prof. Adam Scaife, "2021 için küresel sıcaklığın mevcut La Niña'nın etkisi nedeniyle rekor seviyelere ulaşması pek olası değil, ancak küresel ısınma nedeniyle 2011 ve 2000 gibi diğer La Niña’lı yıllardan çok daha sıcak olacak" diyor (2). Anlayacağınız, küresel ısınmayla kişisel mücadelenizi vermeye başlamanız dünya için çok önemli. Aksi takdirde, çöl sıcaklarıyla kavrulan apokaliptik bir geleceğe uyanabiliriz. Bunun için karbon ayak izinizi ölçmek ve hayatınızda bir takım değişikliklere yapmak isteyebilirsiniz. İstemelisiniz de! Yakın tarihli şu blog postumuzda bahsettiğimiz ipuçlarını inceleyerek arabanızın karbon ayak izini azaltma yolunda ilk adımı atabilirsiniz.


Yaz Mevsimi ve Sıcak Havalar İçin 4 Araba Bakımı


Evet, hava gerçekten çok sıcak. Bütün gün plajda uzanabilme fırsatımız olsaydı belki durumu fark etmez ya da bu kadar etkilenmezdik. Fakat gidecek yerler, görülecek insanlar, yapılacak işler var ve tüm bu işleri halletmek için sadık dostlarımıza, arabalarımıza güveniyoruz. Genelde kış ve soğuk havaları araç sorunlarıyla ilişkilendirme eğilimindeyiz (bozuk akü, kalınlaşmış sıvılar, lastik havasının şişmesi vb.) ancak, arabalarımızın sıcaktan etkilenmeyeceğini düşünmek yanlış olur. Dikkatli olmazsanız kavurucu yaz sıcakları arabanız için eşit derecede acımasız olabilir.

Size daha serin havalar getiremesek de, gezegenimizin geleceği için yol gösterebilir; üstüne, yaza özel bakım ipuçlarıyla arabanızın sıcağı yenmesine yardımcı olabiliriz.


Sauna Durumundan Kaçının


O gıpta edilen gölgedeki park yerini bulabilecek kadar şanslı değilseniz, güneşin altına park ettiğiniz arabanızın içi hızla saunaya dönüşebilir. Bu talihsiz durum, alev almış bir direksiyon, solmuş iç mekan döşemeleri ve çok fazla ter ile sonuçlanabilir. Arabanızın içini kavurucu güneşten koruyan araba örtüsü veya ön cam güneşliği almayı düşünün. Arabanıza döndüğünüzde, cam pencereler içerideki ısıyı yalıttığından ısının dağılması için kapıları birkaç dakika açın. İsterseniz, arka camlarınızı da renklendirebilirsiniz.


Akü Bitmesi


Mantığa aykırı gibi görünse de, yaz iklimi aslında arabanızın pil ömrü için kış iklimlerinden daha büyük bir tehdit oluşturur. Mesela aşırı ısı, akü sıvısının buharlaşmasına neden olarak şarj sisteminde arızaya neden olabilir.


Akü sorunu için aşırı ısı ve nemi de suçlayabiliriz. Zira hava muhalefeti aynı net çıktıyı üretmek için akünüzü daha fazla çalışmaya zorlarlar. Kısa vadede akünüzün verimliliği tehlikeye girerken elinizde, uzun vadede çok daha kısa bir pil ömrü kalır. Özellikle uzun bir yaz yolculuğuna çıkmadan önce aracınız güvenlik açısından inceletmek ve bakımını yaptırmak iyi bir fikirdir.


Patlak Lastikler


Sıcaklık arttıkça lastik hava basıncı da artar. Nasıl mı? Lastiklerinizin içinde hava vardır ve bu havanın içinde de bir grup molekül. Fazla teknik olmadan anlatmak gerekirse, moleküller ısındığında daha hızlı titreşmeye başlarlar. Bu titreşim havanın genişlemesine, yani aşırı şişirilmiş lastiklere neden olur. Fazla şişmiş lastikler ise patlamaya çok yatkındır. Ancak sırf bu yüzden lastiğinizi az şişirmek gibi bir hileye de başvurayım demeyin. Çünkü yetersiz şişirilmiş lastiklerin aşırı sürtünmeye maruz kalması da ekstra ısıya neden olacaktır. Bu da az şişirilmiş lastiklerin arızalanma olasılığını daha da yükseltir.


Arızalı Araç Kliması


Aşırı sıcaklarda klima arabanızın nimetidir. Tabii ki bozulmadığı sürece… Klimanızın sizi serin tutmak için yaz aylarında ne kadar çok çalışması gerektiği malum. Haliyle, bu yüksek çalışma temposunda arızalanması sıradan bir hadise olarak bile görülebilir. Araba klima arızalarının üç yaygın nedeni vardır: düşük veya bitmiş soğutma sıvısı, sıkışmış veya birikinti dolmuş soğutucu veya soğuk havanın size ulaşmadan önce başka bir yere kaçmasına neden olan bir sızıntı. Bir başka deyişle, klimanızın düzenli olarak bakımını yaptırmalısınız.


Yukarıdaki önleyici tedbirlerin alınması, arabanızda yaz aylarında meydana gelebilecek arıza olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır. Kısacası, işinizi şansa bırakmayın. Aracınızın Doost’u bakımınızı aksatmamanız için Auto King ile el sıkıştı ve tüm Auto King servis ve hizmetlerinde Doost’larımıza %25 indirim hediyeyi kaptı!


Siz de hemen Doost’a üye olun, yıl boyunca tüm Auto King servis ve hizmetlerinden %25 indirimle aracınızın bakımını yaptırın. Yaz kış fark etmez!


Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi için sizi şöyle alalım.