top of page

Soğuklar Bastırmadan: Araç Kış Bakımı Önerileri

Takvimler yalan söylemez, kış hızla yaklaşıyor. Eminiz kışlık kıyafet alışverişine yavaş yavaş başlamışsınızdır. Mont, bot gibi kalın giysilerle kendinizi soğuk havaya hazırlıyorsunuz, peki ya arabanız? Soğuk mevsimin zorlu şartlarına o da hazır mı?


Yağışlar ve soğuk aracınızın birçok farklı bölümünü olumsuz etkileyebilir. Lastik basıncını etkileyen sıcaklık düşüşlerinden aracın dış kısmına zarar verebilecek buz ve tuza kadar, kış havası araçlarda çok fazla yıpranmaya neden olacak güce sahiptir. Bu nedenle, aracınızı Tabiat Ana'nın tüm taktiklerine karşı korumak için çalışmalara şimdiden başlamalısınız. Atacağınız birkaç kışa hazırlık adımı, mevsimin soğuk günlerini yüksek performansla geçirmenize yardımcı olacaktır.


Frenleri Test Edin

Buzlu ve ıslak yollarda durmak için tek güvenceniz frenleriniz. Kış sürüşünün tüm zorlukları için frenlerinizin hazır olması çok önemlidir. Bu yüzden, aracınızın frenlerinin çalışır durumda olduğundan emin olun.


Fren balatalarını ve rotorları inceleyin; aşınma fark ederseniz değiştirilmelisiniz. Aşınmış frenlere bir işaret de sıra dışı fren sesleridir; hırıltı, gıcırdama sesleri veya tiz cıvıltılar fark ederseniz, hiç vakit kaybetmeden frenlerinizi kontrol ettirmeye koşun.


Lastik Basıncını Ölçün


Aşınmış lastikler, kış aylarında otomobil kazalarının önde gelen nedenlerinden biridir. Eski, aşınmış lastikler, özellikle buzlu yol koşullarında fren mesafenizi artırır ve dengeyi azaltır.


Kar lastiklerine yatırım yapmak veya mevcut lastiklerinizin çok yıpranmadığından emin olmak isteyebilirsiniz. Kışın zorlu koşullarda sık sık araç kullanıyorsanız, kar lastikleri harika bir seçimdir. Kış lastik fiyatları sizin için fazlaysa veya almıyorsanız, mevcut lastiklerinizin hava basıncını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Kışın arabanızın lastik basıncının ne olması gerektiğini öğrenmek için aracın kullanım kılavuzunuza bakabilirsiniz. Lastiğinizin sırtını ve dış derinliğini kontrol edin. Son olarak ufak bir not: buzlu bir yolda kayma yaparsanız frene basmayın! Ayağınızı gazdan çekin ve tamamen durana kadar patinaj yapın.


Antifrizi Kontrol Edin

Arabanızın antifrizinin uygun seviyede olduğundan emin olun. Düşük seviyede çalışıyorsa, radyatörünüzdeki suyun donma ve motorunuzu soğutmasını engelleme riskiyle karşı karşıyasınız demektir.


Normal havalarda soğutma suyu/su oranının genellikle 50/50 olması beklenir. Ancak kışın bu oran 60/40 olmalıdır. Motorunuzu korumak için uygun antifriz karışımına sahip olduğunuzdan emin olmak için bir servise gidebilirsiniz.


Akü Temizliği


Akü terminallerindeki korozyon, kışın birçok soruna neden olur. Kontakla ilgili problemlerin yanı sıra, aküdeki biriken korozyon, şarj sisteminin pili tam olarak şarj etme yeteneğini engelleyerek aracınızın sinir sistemini felç edebilir. Bunu engellemek için akü bağlantısını keserek terminalleri temizleyebilirsiniz. Bir tel fırça korozyonu giderebilir ve ayrıca pilin gövdesindeki asit ve gresi de temizlemeniz gerek. Bu işi bir profesyonele emanet ederek aracınızı servise de götürebilirsiniz. Size bir de ipucu verelim. Akü temizliğinizi yaptıktan sonra terminalleri kaplamak için terminal koruyucu sprey kullanın. Bu, gelecekte oluşabilecek korozyon riskini azaltacaktır.


Araç Sıvılarını Değiştirin


Soğuk hava, motor yağından silecek suyuna kadar aracınızın içinde dolaşan tüm sıvılarını etkiler. Onu kışa hazır bir araca dönüştürmek içinse aşağıdaki adımları izleyerek ihtiyaç duyduğu içeceklerini tazelemelisiniz.


· Yağ Değişimi: Soğuk havalarda motor yağı kalınlaşır ve bu da çeşitli aşınma, yıpranma ve performans sorunlarına neden olabilir. Kışa özel bir yağ eklemek, doğru viskoziteyi sağlayacaktır.

· Antifriz Kontrolü: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, antifriz, genellikle kabaca 50:50 oranında su ve antifriz sıvısının bir karışımıdır. Karışımda çok fazla su varsa, donma ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

· Silecek Sıvısının Değiştirilmesi: Ön cam sileceklerinizi aşınma ve yıpranmaya bağlı olarak 6-12 ayda bir değiştirmelisiniz. Kışınsa silecek sıvınızı antifriz içeren bir karışımla değiştirin. -20 derecelik bir silecek sıvısı en iyisidir.

· Fren Sıvısı: Fren sıvısı seviyelerini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın.


Şimdi aracınızın kış bakımını yaptırmanın tam zamanı! Soğuklara hazırlık için güvenilir bir servis arayışındaysanız, çözümünüz yine Doost’unuzdan. Uygulama üzerinden alacağınız kampanya kodunu kullanarak tüm AutoKing servis ve hizmetlerinde %25 indirimden yararlanabilir; aracınızın kış kontrollerini bu şahane indirimle sağlayabilir ve onu soğuk mevsim için hızlı bir check-up’a sokabilirsiniz. Kampanya ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için sizi şöyle alalım.

bottom of page