top of page

Sony Konsept Elektrikli Arabası SUV-Sony vision-S02 Modelini Tanıttı

Ocak ayında gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES, 2022 yılında da teknolojiseverlere pek çok yenilik tanıttı. Bu yıla damga vuran markalar arasında yer alan Sony, konsept modelini tanıttığı SUV elektrikli aracı Sony Vision-S02 sayesinde tüm dikkatleri üstüne topladı. Konfor ve işlevsellik gibi konularda iddialı detaylarla öne çıkan aracın özelliklerini gelin beraber inceleyelim.


Sony Vision-S02’nin Öne Çıkan Tasarım Özellikleri

Modern tasarım çizgilerine sahip olan Sony Vision-S02, ferah iç alanı sayesinde sürücülere ve yolculara konforlu bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Tüm yolcular için dokunmatik akıllı ekranların yer aldığı ergonomik koltuklar, eğlence ihtiyaçları için boyun desteği bölümlerinde 360 derece surround destekli hoparlörlere sahip. Oval formlu eklentilerle desteklenen elektrikli araç, konsol bölümünde de dijital çözümler sunuyor. Araç hakkında önemli bilgileri aktaran konsol ekranının hemen sağ yanında, geniş bir panaromik ekran yer alıyor. Sony Vision-S02, tamamen dijitalleştirilmiş bir deneyim sunarak sürücülerin ve yolcuların işlevsel bir kullanım gerçekleştirmesini hedeflemiş. Ana panoramik ekran; müzik, video ve oyun gibi pek çok eğlence kullanımı için etkileyici özelliklere sahip.


Gelişmiş Sensörler ve Güvenli Sürüş

Yol ve sürüş güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlayan Vision S-02; toplamda 40 farklı sensöre sahip. Bu sensörler sürüş ve park etkinliklerinde otonom kullanımı destekleyerek sürücülere büyük bir kolaylık sunuyor. Kamera teknolojilerine güvenen ve bunu otomotiv sektöründe kullanan Sony, yüksek hızlı sürüş sırasında HDR ve LED Flicker Mitigation gibi desteklerden faydalanıyor. Kamera, ToF, radar, ultrasonik ve Lidar gibi teknolojileri içeren elektrikli araç, iç konsolun en sağ ve sol bölümlerinde yer alan dijital yan görüş kameraları sayesinde takipteki araçların daha rahat bir şekilde görülebilmesini sağlıyor. Bu dijital aynalar aynı zamanda güvenli şerit geçişini sürücüye görsel şekilde iletebiliyor. Sony, dijital aynalar da dahil olmak üzere konsol panelindeki tüm ayrıntıları, sürücünün göz hizasındaki yatay bir düzlemde konumlandırarak konfor ve güvenliğe de katkı sağlamış.


Öne Çıkan Performans Özellikleri

Her aksta bir adet olmak üzere toplamda iki adet elektrikli motora sahip olan konsept araç, tatmin edici bir hız performansı sunuyor. 200 kW gücündeki bu motorlar, aracın 0’dan 100 kilometreye 4,6 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Aracın saatteki azami hızıysa 240 km olarak belirtiliyor. Sony, aracın batarya menzili hakkında bir açıklama yapmamış olsa da fuardaki görüntülerde tanıtılan konsept modelin ekranında yer alan bilgiler, bu konuda bize ipuçları veriyor. Sürücü konsolundaki bilgilerde pil doluluğu %82 olan aracın 445 kilometre menzili kaldığı görülüyordu. Bu bilgiler doğrulandığı takdirde araç, sürücülerin hız ve menzil ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak gibi görünüyor. Vision-S02 olarak bir önceki konsept modelle aynı özelliklere sahip.


Sürüş Deneyimini Zenginleştiren Akıllı Çözümler

Sony’nin araç konusunda en iddialı olduğu konulardan biri de konseptte kullanılan akıllı teknolojiler ve eğlence çözümleriydi. Tanıtım kliplerinde ve yapılan açıklamalarda, aracın sürücüyle entegre bir şekilde çalışacağının sinyalleri veriliyordu. Daha önceki konsept elektrikli otomobil modeliyle aynı altyapıya sahip olan Vision-S02, 5G bağlantı teknolojisiyle pek çok araç fonksiyonunun uzaktan kontrol edilebilmesine de imkan tanıyor. Araç yazılımının güncellenmesi, rotaların belirlenmesi, kilit kontrolü, iç ekranların temalarını değiştirmek ve çok daha fazlası için sürücüler, akıllı uygulamayı kullanabiliyor. Ayrıca akıllı bir asistan desteği de sunan Sony Vision S-02, sürüş sırasında yalnızca sesli komutlarla pek çok işlemi gerçekleştirebiliyor. Şirket, yayınladığı tanıtım ve UX kliplerinde aracın; sürücülerin yaşam stiline nasıl adapte olduğunu ve hayatı ne kadar kolaylaştırdığını gösterecek detaylara yer vermiş.


Aracın seri üretime geçişi ve fiyat bilgisi hakkında henüz bilgi verilmedi. Ancak Sony’nin son yıllarda elektrikli araçlar alanında yaptığı yatırım ve geliştirmeler, şirketin gelecek vizyonunu gözler önüne seriyor. Önümüzdeki süreçte kurulacak Sony Mobility Inc.’de şirketin elektrikli arabalar konusunda ne kadar istekli olduğunu gösteren bir diğer detay.


Elektrikli araba denildiğinde, genelde aklımızda son teknolojiye ve yapay zekaya sahip tasarımlar canlanıyor ve bu araçların hayatımızı girişinin yakın tarihe tekabül ettiğine dair bir yanılgıya düşüyoruz. Oysa elektrikli araçlar hayatımıza 19. yüzyılın başlarında girdiler! Daha önce görmediğiniz nadir fotoğraflarla ilk elektrikli arabaların uzun ve etkileyici öyküsünü keşfe çıktığımız “İlk Elektrikli Arabaların Resimlerle Hikayesi” yazımızı okuyarak elektrikli otomobillerin şaşırtıcı derecede uzun tarihini öğrenebilirsiniz.


bottom of page