top of page

Tam Kapanma Sırasında Arabanızın Aküsünü Nasıl Koruyabilirsiniz?

Tam kapanma önlemlerinin bir sonucu olarak, binlerce insan coronavirus salgınından uzak bir gelecek için arabalarını park etti ve yalnızca temel ihtiyaçları için dışarı çıkacağı zorlu bir karantina sürecine adım attı. Bu her açıdan kısıtlı hareket zamanlarında, arabanız da uzun süre sürülmeden park halinde kalacağından, akü bakımınızı yapmanız önemlidir. Çünkü “durduk yere akü bitmesi” diye bir şey gerçekten de var! Araç kapalıyken bile arka planda çalışan güvenlik cihazları ve araç kontrol üniteleri gibi elektrikli öğeler bataryayı boşaltabilir.


Kısacası akü boşta oturmaktan hoşlanmaz. Bir arabanın kapalıyken bile ihtiyaç duyduğu enerjiyi düşünün - alarm sistemi, immobilizer ve hatta saat göstergesi bile pil gücü gerektirir. Normal kullanım sırasında bunlara harcanan enerjinin lafı bile olmaz; ancak hareketsiz geçen zaman, akünüzün araba çalıştırma performansını etkileyecektir.


Neyse ki, akünüzü korumak için bazı ipuçlarımız var. Ayrıca, karantina sırasında arabanıza tam olarak nasıl bakacağınızla ilgili tavsiye almak isterseniz, bunu nasıl yapacağınızla ilgili kılavuzumuza şuradan göz atabilirsiniz.


Araba Aküsünün Boşalmasını Önlemek İçin İpuçları


Akünün bitme sebepleri arasında eskiden karantina diye bir neden yoktu. Ancak aracınızı yerli yerinde bırakmak zorunda kaldığınız bugünlerde akünüzün boşalmaya meyilli olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Yatan arabanızın aküsü bitmemesi için başvurabileceğiniz bazı önlemler mevcut.


Akü Şarj Cihazı Kullanın


Akü şarj aleti, arabanızı kullanmıyorsanız akünüzü uzun süre korumak için harikadır. Ayrıca, arabanızın aküsünü tükettiği bilinen şeylerin (immobilizatörler / araç içi kameralar gibi) bunu yapmasını da önleyebilirler. Dilerseniz tüm elektronikleri kapatabilirsiniz. Böylece radyo, iç ve dış ışıklar gibi pilin gereksiz yere boşalmasına neden olan şeyler engellenir.


Arabanızı Açıp Kapamaktan Kaçının

Motorunuzu birkaç günde bir birkaç dakika çalıştırmanın ve ardından hemen kapatmanın yardımcı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında bu davranış yarardan çok zarar verir.

Arabanızı tekrar açıp kapatmanın yanı sıra, kısa yolculuklardan da vazgeçin. Kısa süreli açıp kapamalar, zaten zayıfsa akünüzü boşaltabilir.


Arabanızı Bir Seferde 15-20 Dakika Sürün


Marş motoru her kullanıldığında pil gücüne ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, şarj edilmesi için zaman verilmediği sürece akü yeniden doldurulmayacağından, arabanızı arka arkaya hızlı bir şekilde açıp kapatmaktan kaçının. Bu nedenle, arabanızı bir seferde 15-20 dakika sürmek, arabanızın akü şarjını doldurmak için yeterli olacaktır. Evde birden fazla arabanız varsa, her aracın düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için önemli çıktığınız her yolculukta arabaları değiştirmek iyi bir fikirdir.


Yeni Akü Aracınızın Teknik Özelliklerini Karşıladığından Emin Olun


Kurtarmak için girişimlerde bulunmanıza rağmen akünüz can çekişiyorsa yenisini almayı fazla geciktirmeyin ve bu yeni akünün aracınızın teknik özelliklerini karşıladığından emin olmalısınız. Zira yeni bataryanız, bir süredir sürülmemiş olan bir aracı çalıştırmak için yeterli güce sahip olduğundan olmayabilir. Şaşırtıcı gelse de böyle bir olasılık mümkün. Bunun iki nedeni var:

· Üreticiler, birkaç haftadır kullanılmayan bir otomobili bataryalarının yeniden çalıştırabildiğinden emin olmak için standart testler gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, bir arabanın pilini tüketebilecek şeyler (araç içi kameralara takılı olanlar gibi) bu testte dikkate alınmıyor.

· Yeni aküler, satın alındıklarında yalnızca yarı şarjlı olma eğilimindedir, bu nedenle arabanızı bir tanesi ile çalıştırmakta zorluk çekebilirsiniz.

Kısacası, satın almadan önce araştırmanızı iyi yapın.


Gereksiz Aksesuarları Çıkarın


Arabanız park yerinde sessizce yatıyorken, akünün bitmesine neden olabilecek her şeyin fişini çekmek iyi bir fikir olabilir.


Aküm Biterse Ne Olur?


Elbette bazen öyle bir nokta gelir ki, hiçbir önleyici adım akünün bitmesini tamamen durduramaz. Böyle bir şey olduğunda, işinizi şansa bırakmayın ve Doost’u çağırarak en güvenli yolu seçin! Yapmanız gereken tek şey Doost uygulamasını Google Play, App Store veya Huawei AppGalery üzerinden telefonunuza indirmek ve akü hizmeti talep etmek.


Uzman ekibi ile Doost, kısa sürede konumunuza gelerek akü takviyesi yapar ya da aracınızı en yakın anlaşmalı oto servise ulaştırarak yepyeni bir akü temin eder.

Siz yeter ki yola devam etmek isteyin…


bottom of page