top of page

Uçan Arabaların Şaşırtıcı Derecede Uzun Tarihi

Hepimizin hayalini kurduğu uçan arabalar, kitaplara ve filmlere sıkça konu oluyor. Yüzyılı aşkın bir süredir insanlar, yerden yukarıda, trafiğin çok uzağında uçan arabalar sürmenin hayalini kuruyor. Ancak etrafınıza bir bakın, başınızın üzerinde uçan kanatlı araçlar görmeyeceksiniz. Sene 2022 ve insanlık pek çok şeyi başardı, fakat uçan arabaları bir türlü mümkün kılamıyoruz!


Hepimizin hayalini kurduğu uçan arabalar, kitaplara ve filmlere sıkça konu oldu.Tarih boyunca pek çok bilim insanı, mühendis ve tasarımcı, insanlığı araba konforuyla uçurmaya çalıştılar. Yine de modern teknolojik gelişmelere rağmen dört lastiğin tamamı hala kaldırımda! Yine de insanlığın uçan otomobil rüyası hiç bitmedi ve tarihi de çok eskilere dayanıyor. 1800’lü yılların sonlarında ortaya çıkan birkaç prototiple başlayan ve günümüze kadar uzanan uçan arabaların şaşırtıcı derecede uzun tarihini beraber keşfetmeye hazır mısınız?


İnsanoğlunun Uçan Arabalarla Tanışması

Pitcairn PCA-2

Biz, “Uçan arabalar kaç yıl sonra çıkacak?” sorusunu sorup dururken bu etkileyici fikir neredeyse yüzyıl önce bazı cesur tasarımcılar tarafından hayata geçirildi. Şimdilerde hayalini kurduğumuz etkileyici tasarımlara sahip olmasa da Curtiss otomatik uçağı, 1917 yılında Pan-Amerikan havacılık fuarında görüldüğünde izleyicilerin büyük bir heyecana kapılmasına sebep olmuştu. Curtiss’in projesi gelecekte uçan arabalar için ilham kaynağı olmayı başardı.


Yalnızca birkaç yıl sonra, 1923’te üretilen Pitcairn PCA-2 uçan araba modelleri arasında başarıyı ilk yakalayan araçtı. Pek çoğumuzun daha çok bir uçağa benzetebileceği PCA-2, Beyaz Saray'ın bahçesine başarılı bir gösteri inişi bile gerçekleştirmişti. O tarihte Amerika’nın en sembolik alanlarından birinde böyle bir araca şahit olmak sanıyoruz ki görenlerde şaşkınlık ve merak uyandırmıştır. 1947 yılında tasarlanan diğer bir başarılı model olan Convair Model 118, uçan arabalar neye benzeyecek sorusunu başarılı şekilde cevaplayan bir modeldi.


ConvAirCar olarak da adlandırılan Convair Model 118; uçak ve otomobil konseptini bir araya getiren 3 kişilik bir uçan araba prototipiydi. İlk uçuş testinde düşük yakıt sebebiyle acil iniş yapması gereken Aircar, sürücünün düşük yakıtla havalanması sebebiyle başarısızlığa uğradı. İkinci uçuş testi başarılı geçse de proje rafa kaldırıldı ve bu ilgi çekici uçan araba modeli ne yazık ki tarihin tozlu raflarında unutuldu.


Televizyon ve Sinemada Uçan Arabalar

Uçan arabalar çizgi film ve kitap gibi kurgusal konseptlerde daha büyük bir başarıya imza attı. Hayranı Olduğumuz Animasyon Arabalar içeriğimizde de kulaklarını çınlattığımız Jetgiller, uçan araba konseptini izleyiciye sevdiren ve bu hayali yaşatan önemli yapıtlardan biriydi. Yediden yetmişe hepimizin severek izlediği pek çok film ve dizi de uçan arabalara sıkça yer verdi. 90’lı yılların sonuna kadar bu dizi ve filmlerle büyüyenler uçan arabalara ilgi duysa da, günümüzde çocukların favorisinin Şimşek Mcqueen olduğu bir gerçek.

Jetson One

Yine de, günümüzde uçan arabalara karşı olan ilgi artmaya devam ediyor. İsveçli bir elektrikli araç şirketi olan Jetson Aero, adını Jetgiller çizgi filminden alarak bu ilgiyi gözler önüne seriyor. Ancak dünya olarak Rick’in veya Jetgillerin uçan arabalarına benzer bir aracı kullanmak için birkaç yüzyıl daha beklememiz gerekebilir. Nitekim bu araçların teknolojileri hayal gücümüzü zorlar nitelikte. Uçan arabalar nasıl olacak bilinmese de uzun bir süre basit konsept tasarımlarla yetinmek zorunda kalabiliriz.


Modern Uçan Araba Projeleri

Onlarca yıl geçmesine rağmen sıkça dile getirilen “Uçan araba ne zaman çıkacak?” sorusunun net bir cevabını vermek zor. Günümüzde tüm dünyada uçan arabalar konusunda güncel projeler yürütülüyor. Şirketler tarafından yayınlanan uçan araba videoları, gerçekleştirilen test sürüşlerini aktararak bu süreci daha heyecanlı bir şekilde beklememizi sağlıyor.

HT Aero

Çinli HT Aero, Xpeng şirketi tarafından tasarlanan modern bir prototip. Elektrikli araç sektöründe deneyim sahibi olan Xpeng, elektrikli uçan arabalar konusunda gelişmiş projeler yürütüyor. Gelişen teknoloji uçan araçlar için daha fazla gelişim sunsa da, bu araçlar hala temel tüketiciler için oldukça pahalı ve üretimleri zor. Yine de kim bilir, belki de kısa bir süre sonra pek çok uçan araba Türkiye semalarında süzülerek hayal ettiğimiz deneyimi bizlere sunabilir.

bottom of page