top of page

Unutulmaz Bir Yaz İçin Türkiye’de 3 Seyahat Rotası

“Türkiye gezginler için bir hazine gibidir!” Bu laf kulağa klişe gelebilir ama gerçekler de inkar edilemez. Çarpıcı sahil şeritlerinden metropol İstanbul'a, Pamukkale’nin serin sularından Kapadokya'nın kızgın taşlarına bu topraklarda görülecek çok şey var. Denizden dağlara uzanan her noktasındaki eşsiz manzaralar ve ülkenin her yerine gizlenmiş tarihi kalıntılardan bahsetmiyoruz bile!

Türkiye büyüklüğünde bir ülkede, her şeyi görmek için çok fazla seyahat etmek gerek ancak iyi planlanmış bir rotayla ülkenin pek çok noktasının tadını çıkarabileceğiniz bir yolculuk yapabilirsiniz. İster tek başınıza isterseniz arkadaşlarınızla birlikte yola çıkın ve sıradan gezginlerin geçmediği gizli köşeleri kendi hızınızda keşfedin!


Unutulmaz bir tatil deneyimi için yolculuğunuzu önceden planlamanız ve arabanızı bu sürüşe hazırlamanız gerekir. Bu yüzden, yaz yolculuğunuza çıkmadan önce Doost’ça tavsiyelerimize bir göz atıp gezi notlarınızı alın deriz.


Rotanızı Planlayın


Çizeceğiniz rota ne görmek istediğinize bağlı. Seyahat edilen mesafenin önemsiz olduğunu unutmayın; gerçekten önemli olan, bıraktığınız manzaralar ve yaşayacağınız deneyimler.

Rotanızı planlarken, seyahat mesafelerini hesaba katmayı unutmayın. Aklınızda “mutlaka görülmesi gerekenler” listeniz varsa, yolculuğunuzun süresini bu listeyi en verimli şekilde hayata geçirecek şekilde ayarlayın. Her adımınızı takviminize oturtun. Zira amaçsızca dolaşarak geçirilen saatler hiç kimse için eğlenceli değildir.


Akdeniz ve Ege Sahilleri

Türkiye'nin belki de en güzel yol gezilerinden birini sunan Ege kıyı şeridi aslında her mevsim güzeldir, ancak yaz aylarında koy koy gezebilir ve mavinin her tonunda denize girebilirsiniz. Kıyı şeridinin tamamını çevreleyen küçük köyleri, tarihi kalıntıları ve plajları keşfedin. Eğer İstanbul’dan yola çıkacaksanız Cunda, Bozcaada ve Gökçeada dahil tüm eski Yunan adalarını ziyaret ettikten sonra İzmir’de büyük şehir özleminizi gidererek güneye doğru devam edebilirsiniz. Bu rotanın sahili boyunca kuzeye gitmeye karar verirseniz Kuşadası, Bodrum (ve Efes) Datça, Marmaris ve Fethiye'yi ziyaret edebilirsiniz. Bu gezileri birkaç güne bölmeniz, her adada veya kasabada bir veya iki günlüğüne durmanız ve her destinasyonun gerçekten tadını çıkarmanız önerilir.


Direk İzmir Havalimanı'na uçarak oradan araba kiralamak da gayet mantıklı bir tercih. Böylece uçaktan anda Efes, Bodrum, Rum köyü Şirince ve rüzgar sörfü beldesi Alaçatı gibi turistik yerlerle aranızda sadece birkaç saatlik mesafe kalmış olur.


Yol Gezisi Rotası: İzmir - Seferihisar - Efes - Akyaka - Pamukkale - Burdur - Antalya (Olimpos, Demre, Kaş, Fethiye)

Sürüş Süresi: 18 saat

Kilometre/Kilometre: 1200 km

Önerilen Kalış Süresi: 7 gün veya 2 haftaya kadar


Türkiye'ye uçuyorsanız ve oraya vardıktan sonra araba kiralamayı planlıyorsanız, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na uçak biletinizi ayırtın. Kiralık aracınızı havaalanından alıp ilk varış noktanız olan Seferihisar'a sadece bir saat uzaklıkta olabilirsiniz.


Antalya'dan Kapadokya'ya

Sahil şeridinden ayrılıp ülkenin kalbine doğru ilerlemek de keyifli bir seçenek olabilir. Antalya’nın masmavi denizinden uzaklaşarak gizemli Kapadokya diyarına doğru direksiyon sürebilirsiniz. Masa dağlarının büyüleyici silueti ve peribacalarının dramatik manzarasını görmek bile tek başına şaşırtıcı bir deneyimdir. Kapadokya’da arabanız olması oldukça faydalıdır çünkü yeraltı şehirleri gibi kesinlikle görülmesi gereken birçok turistik yer şehir merkezinin (Göreme)

oldukça dışındadır.


Antalya'dan Kapadokya'ya, lacivert sulardan gizemli peribacalarına uzanan manzara değişimini izlemeyi ihmal etmeyin, muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim olacak.


Yol Gezisi Rotası: Antalya – Kapadokya – Nevşehir – Göreme – Avanos - Ürgüp

Sürüş Süresi: 7 saat

Kilometre/Kilometre: 603 km

Önerilen Kalış Süresi: 4-5 gün


Direk Antalya üzerinde Kapadokya’ya geçiş yapabileceğiniz gibi ülkenin dilediğiniz yerinden buraya uçabilir ve havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Kapadokya’ya arabayla gitmek en mantıklısıdır. Çünkü peri bacaları, Göreme Milli Parkı, Üçhisar, Güllüdere ve Ihlara Vadileri gibi bölgenin en çekici noktalarının hepsini dilediğiniz gibi gezebilmek için kendi aracınızın olması büyük rahatlık getirir.


Doğu Karadeniz Turu

Bir yanda denizle çevrili dar kıyı şeridini süsleyen şehir ve köyleri diğer yanda gökyüzünü delen yüksek dağları ile Karadeniz Kıyısı, ülkenin geri kalanından ayrı bir dünya gibidir. Biraz daha soğuk denizi, yağmurlu iklimi ve güney sahillerine göre daha az Yunan ve Roma kalıntılarına sahiptir. Ancak bu coğrafyanın sunduklarını da başka bir yerde bulmam mümkün değildir. Meşhur yaylaları, dağları ve çay bahçeleri ile büyüleyici bir doğaya sahip olan Karadeniz manastırları, kaleleri, müzeleri, tarihi köyleri ve şehirlerine eşlik eden eşsiz mutfağı ile kesinlikle izlenmesi gereken bir rotaya sahiptir.


Yol Gezisi Rotası: İstanbul - Trabzon- Rize - Artvin

Sürüş Süresi: 16 saat

Kilometre/Kilometre: 1317km

Önerilen Kalış Süresi: 5-6 gün


Orta Karadeniz’e kaymaksızın sadece kıyı şeridini takip ettiğinizde, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gibi bölgenin en etkileyici noktalarından da sırasıyla geçiyor olursunuz. Bu oldukça uzun ve detaylı araştırma gerektiren sağlam bir rotadır. Dilerseniz daha kısa sürecek ama ruhunuzu tamamen doyuracak Doğu Karadeniz turu yapabilirsiniz.


Dilerseniz deniz, kum, güneş üçlüsüne teslim olun dilerseniz doğaya hayran kalacağınız gurme destinasyonları hedef alın. Türkiye hayallerinizin tatilini yaşama konusunda bonkör davranacaktır ve unutmayın, hangi rotayı seçerseniz seçin Doost Türkiye’nin her yerinde yardımınıza yetişir.

Doost’unun verdiği kafa rahatlığıyla yollara çıkabilirsin artık!

bottom of page