top of page

VW Microbus Elektrikli Araba Olarak Reenkarne Oldu

Bir döneme damgasını vuran ve dünya çapında ikon haline gelen Volkswagen Microbus, yeniden doğmak için gün sayıyor. Volkswagen tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Volkswagen ID Buzz, selefinin retro tasarım çizgilerini modern bir yorumlama ile ortaya koyuyor. Geleceğin teknolojisine göz kırparak elektrikli araba versiyonuyla reenkarne olan bu harika aracın detaylarına gelin birlikte göz atalım.


Volkswagen Efsanesi Geri Dönüyor

Üretimine 1950’de başlanan ve günümüze kadar pek çok farklı modelde üretimi gerçekleştirilen Volkswagen Minibus T1, T2 ve T3 gibi ikonik modellere sahip. Her modeliyle kolektif bilinçaltımıza kazınan ve üretildikleri ilk yıllardan bu yana birer sembol haline gelen bu araçlar, çağımıza uygun son versiyonlarıyla yollara geri dönmek için gün sayıyor. Geri dönüşün fitilini ateşleyen ise, Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess’in 9 Mart tarihli paylaşımı olmuştu. Araç tasarımını içeren bir GIF paylaşan Diess, “Efsane geri dönüyor.” mesajını da üste iliştirmişti ve sonunda biz de geri dönen efsaneyi görme şerefine nail olduk. Karşınızda ID Buzz!

Şık Tasarım Ayrıntıları ile ID Buzz

İkonik araç tasarımının mirasını sürdüren yeni elektrikli VW Microbus, kavisli retro tasarım hatlarını modern detaylarla birleştiriyor. Bu ayrıntılar, aracı adeta bir zaman yolcusu haline getirmiş. Yeni ID Buzz hakkındaki diğer bir ilginç detay ise aracın iç tasarımının tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış olması. Okyanuslardaki ve doğadaki plastiklerin geri dönüştürülerek üretildiği iplik ve benzeri malzemelerden oluşan araç aksesuarları, estetik olduğu kadar çevreye de duyarlı. Marka temsilcileri, özellikle direksiyon bölümünde kullanılan malzemenin gerçek deri hissi vermesine rağmen tamamen poliüretandan üretildiğinin altını çiziyor.


Bu yönüyle Volkswagen ID Buzz, yalnızca geçmişe bir saygı duruşunda bulunmasıyla değil, daha temiz bir gelecek için sağladığı katkıyla da ön plana çıkıyor. Araç içi eğlence konusunda da etkileyici özelliklere sahip olan model, ön panelde yer alan geniş ekranı sayesinde farklı fonksiyonların kullanılması keyifli yolculuklara imkan tanıyor.


Yeni Volkswagen Microbus’un Özellikleri

Yeni Volkswagen araç hakkında en çok merak edilen konulardan biri de teknik özellikleri. ID Buzz’ın dört tekerlekten çekişli ve otonom sürüşe imkan tanıyan modellerinin olacağı belirtiliyor. Konsept modellere göre değişiklik göstermekle birlikte, aracın 200-369 beygir gücü arasında varyasyonlarının olacağı da kulaktan kulağa fısıldananlar arasında. Bu motor özellikleri ve yapılan testlerle aracın 230-250 mil arasında efektif menzili olacağı öngörülüyor. Araç marka tarafından 145 km/s hızla sınırlandırılıyor. Hız sınırlaması hem şehiriçi, hem de şehirler arası yolculuklar için ideal.

MEB platformunda çalışan yeni ID Buzz Microbus, batarya konusunda da son derece iddialı. Gelişmiş batarya teknolojileri ve hızlı şarj desteği sayesinde ID Buzz, 30 dakika gibi kısa bir sürede %5’ten %80’e kadar şarj edilebiliyor. Bu özellik aracı uzun yolculuklar için ideal bir tercih haline getiriyor. Elbette bunun için hızlı şarj istasyonlarının dünya üzerinde yaygınlaşması ve daha erişilebilir hale getirilmesi gerekiyor.

ID Buzz Ne Zaman Yollara Çıkacak?

İlk etapta Avrupa ve Amerika’da satışa sunulması planlanan yeni ID Buzz modellerinin bahar aylarında yollarda görülmesi bekleniyor. Ancak yetkililer tarafından verilen bilgiler, ilk etapta Amerika’da yalnızca belirlenen modellerin satışa sunulacağını gösteriyor. Amerika’da öncelikle uzun dingil mesafeli yolcu modellerinin satışa çıkarılacağı söyleniyor. İkili ve tek renk seçenekleri bulunan araçların fiyatları ise ne yazık ki biraz yüksek. 40.000-60.000 dolar bandında satışı planlanan yeni ID Buzz araçların hayranları tarafından satın alınıp alınamayacağı merak konusu. Aracın ülkemizde satışa sunulacağı fiyatı tahmin etmek ise son derece güç. Yine de otomobil tutkunları, zamana meydan okuyan tasarım çizgilerini modern detaylarla buluşturan yeni ID Buzz Microbus modellerini yollarda görmek için sabırsızlanıyor.


bottom of page