top of page

Yağmurlu Havada Araba Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Belirli hava koşulları, belirli tepkiler gerektirir. Tüm sert hava koşulları arasından, en çok karşılaşacağınız senaryo, muhtemelen yağmurda araba kullanmak olacaktır. Kulağa romantik gelse de ıslak caddelerde, aracınız aniden bir deniz uçağına dönüşebilir ve bunun olması için çok fazla su veya yüksek hız da gerekmez. Aslında, iki santimlik suyun üzerindeyken 60 kilometrelik bir hız, lastiklerinizin yolla temasını kaybetmesine rahatlıkla neden olabilir.


Islak zeminde kayarken aracınız yüzüyormuş veya kontrol edemeyeceğiniz bir yöne doğru gidiyormuş gibi hissedersiniz. Daha önce başınıza geldiyse, bunun kolaylıkla paniğe sebebiyet veren korkutucu bir durum olabileceğini biliyorsunuzdur. Zira, aracınız üzerinde çok az kontrolünüz vardır.


Yağmurda araba kullanmak, ister hafif ister şiddetli sağanak yağış olsun, bir sürücünün karşılaştığı en zorlu sürüş durumlarından biri olabilir. Yağmurlu hava koşulları, doğrudan yüksek kaza oranlarıyla ilişkilendirilir. Ülkenin hangi bölümünde yaşıyor olursanız olun, bir noktada aracınızı yağmurda kullanmanız gerekeceği bir gerçek. Islak yolların ve azalan görüş mesafesinin aracınızın yol tutuşunu nasıl etkilediğini bilmek, yağmurlu koşullarda güvenli bir şekilde araç kullanmanıza yardımcı olacaktır.


Yağmurda Araç Kullanmanın Püf Noktaları


Yağmurlu havada uzun yol yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız ve yolculuğunuzu erteleyebiliyorsanız, havanın iyileşmesini bekleyebilirsiniz. Islak koşullarda araç kullanmanız çok da gerekli değilse, kendinizi tehlikeye atmanız için hiçbir neden yoktur.


Aracınızın Ekipmanını İki kez Kontrol Edin


Özellikle sağanak yağmurda araba kullanmak tehlikeli olabilir. Bunun için, aracınızın ekipmanlarının çalışır durumda olduğundan emin olun. İş başa düştüğünde verimli çalışacaklarından emin olmak için farlarınızı, arka lambalarınızı ve ön cam sileceklerinizi kontrol edin. Ayrıca aracınızın lastiklerini kontrol etmenizde de fayda var. Lastiklerin kelleşmesi, ıslak yollarda çekişi ciddi şekilde azaltabilir.


Yavaş Olun


Yağışlı havalarda araç kullanırken yalnızca belirtilen hız sınırına uymakla kalmamalı, normalden çok daha yavaş sürmelisiniz. Islak yollar çok tehlikeli olabilir. Aracınızın tepki süresi yağmur yağarken çok daha yavaştır. Yağmurlu havalarda hız düşürmek aslında bir zorunluluktur.


Farlarınızı Açın

Sağanak yağmurun koyu rengi, öğlen vaktini bile alacakaranlığa dönüştürebilir. Gündüz vakti farlarınızı açmanız için yeterli bir sebep. Öyle ki, yağmurda aracınızın farlarını yakmak hem kendi görüşünüzü hem de diğer sürücülerin arabanızı yolda görme yetisini artıracaktır.


Arabalarla Aranızdaki Mesafeyi Koruyun


Önünüzdeki araçla aranızda büyük bir mesafe bırakın. Yağmurlu havada fren mesafesi korunmalıdır. Zira ıslak zeminde aracınızı durdurmak daha zor olacaktır. Kayma ihtimaline karşı arabanız ile diğer araçlar arasında birkaç araba uzunluğu kadar bir mesafe bırakın.


Ani Frenlerden Kaçının


Yavaşlamak veya durmak için, ayağınızı gaz pedalından normalde olduğundan daha erken çekerek yavaşlamaya çalışın. Hız sabitleme sistemini bu tür hava şarklarında kullanmanızı öneririz, böylece hem gaz hem de frene hakim olursunuz.


Kayarsanız Gazdan Ayağınızı Çekin

Kaygan zemin, yağmurlu hava kazalarının bir numaralı sorumlusudur; çünkü sürücüler kontrolü kaybeder ve genellikle de paniklerler. Yağmurlu havada arabanın kayması ihtimali yüksektir. Başınıza böyle bir durum geldiğinde, sakin bir şekilde ayağınızı gazdan çekin ve direksiyonu arabanızın ön tarafının gitmesini istediğiniz yöne doğru döndürün. Ani dönüşler yapmaktan veya frene basmaktan kaçının.


Bu güvenlik önlemlerini uygulamak için bilinçli bir çaba gösterirseniz, yağmurda araç sürerken güvende kalmak basittir. Hızınızı düşürmenin ve ışıkları yakmanın yağışlı havanın neden olduğu kaza olasılığını azaltmanın en basit ve en etkili yolu olduğunu unutmayın. Tüm kurallara uyup aracınızı ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın, sert hava koşulları kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle, unutmamanız gereken bir diğer şey ise, başınıza gelecek her türlü aksilikte çağıracak bir Doost’unuzun olduğu. Bir arıza durumuyla karşılatığınızda Doost uygulaması üzerinden direk arıza hizmeti alabilirsiniz. Eureko Sigorta güvencesiyle acil yol yardım ekibimiz 30 dakika içinde size ulaşır ve her şeyi yoluna sokar!

bottom of page