top of page

Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin 5 İpucu

Peş peşe zamlanan akaryakıt fiyatları, sürücülerin ekonomisini zorlamaya devam ediyor. Bu nedenle pek çok sürücü, yakıt fiyatları konusunda bireysel bir düzenleme gerçekleştiremeyeceği için yakıtı en verimli şekilde kullanmanın yollarını arar oldu. Bitmek bilmeyen benzin zamları için yapabileceğimiz bir şey yok. Fakat, “Aracın az yakması için ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtını merak eden sürücüler için hazırladığımız yakıt tasarrufu konusundaki ipuçları sayesinde, en azından aracınızı daha ekonomik şekilde kullanmanıza yardımcı olabiliriz.


Ekonomik Sürüş Tekniklerini Kullanın

Sürücüler, araçlarını farklı tarzlarda kullanıyor. Ancak otomotiv sektöründeki profesyonellere göre farklı sürüş tekniklerini benimsemek, en ideal ve hesaplı sürüş deneyiminin temellerini oluşturuyor. Peki, ekonomik sürüş teknikleri nelerdir?


Yakıt tasarruflu sürüş teknikleri, aracın sabit hızlarda sürülmesi, gerekmediği sürece bekleme yapılmaması ve yüksek hız seviyelerine çıkılmaması gibi püf noktalarından oluşuyor. Yüksek hız ve tutarsız bir sürüş performansı, motorun daha çok çalışmasına ve bu sebeple daha fazla yakıt tüketmesine neden oluyor. Bu istikrarlı sürüş tekniklerini uygulamak kalabalık şehirlerde oldukça zor olsa da araç yakıt tasarrufu için bu sürüş tekniklerini benimseyebilirsiniz.


Araç Bakımınızı İhmal Etmeyin

Benzin fiyatı gün geçtikçe artıyor. Bu sebeple sürücülerin tasarruf için kapsamlı önlem ve teknikleri benimsemesi de büyük önem taşıyor. Sürücüler tarafından genellikle göz ardı edilse de araç bakım ve kontrolleri de tasarrufun önemli bir parçası. Başta motor olmak üzere işlevini gerektiği gibi yerine getiremeyen araç parçaları, daha fazla yakıt tüketimine sebep olabiliyor. “Araba nasıl az benzin yakar?” sorusunun cevabını merak eden sürücülerin ilk olarak araç bakım ve kontrollerini eksiksiz ve zamanında yaptırması gerekiyor.


Lastiklerinizi Kontrol Etmeyi Unutmayın

Araç lastikleri, otomobillerin yolla temasını sağlar. Bu durum, sürtünmeyle birlikte yakıt tüketimini de doğrudan etkiler. Dizel ve benzinli araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için tekerleklerin mevsim şartlarına uygun ve ideal basınç değerlerinde olması gerekmekte. Bu kriterler istenen maksimum yol tutuşu ve az yakıt tüketimine katkı sağlayabilir. Mevsim geçişlerinde lastiklerinizin fiziksel sağlamlığını ve sık aralıklarla basınç değerlerini kontrol etmeyi unutmayın.Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun

Otomobillerdeki ekstra ağırlıklar, daha fazla güç ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu gücün sağlanması için araç motorları daha fazla yakıt tüketir. Dolayısıyla yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler arasında araçlardaki ekstra yükün çıkarılması da büyük önem taşıyor. Benzinli ve dizel araçlarda yakıt tasarrufu için aracınızın bagajındaki ve iç bölümdeki gereksiz ağırlıklardan kurtularak yakıt masraflarında gözle görülür bir düşüş elde etmeniz mümkün. Bagaj ve yolcu yükünün daha fazla olduğu uzun yolda yakıt tasarrufu sağlamak için bu yöntemi tercih etmeniz zor olsa da elinizden geldiğince ağırlığı azaltmaya çalışabilirsiniz.


Aerodinamik Avantajları Kullanın

Aerodinamik tasarım, otomobillerin hız alanında sahip oldukları en büyük avantajlardan biri. Her otomotiv üreticisi, araç tasarımlarında hava akımını ideal şekilde kullanabilecek tasarımlara yer veriyor. Ancak tavan bagajı, aksesuar ve benzeri unsurlar aerodinamik etkiyi azaltarak yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Hava akışını sekteye uğratan bu küçük detaylar, aracınızın hareket etmek için daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir. Zira uzmanlar da camları açık şekilde seyahat eden araçların da aynı şekilde daha fazla yakıt tükettiğini hatırlatıyorlar genellikle. Maksimum verim elde etmek için bu tarz aksesuarlardan uzak durabilir, yolculuk sırasındamevsime uygun kıyafetleri tercih edebilirsiniz.


Benzin ve motorin fiyatları küresel faktörlere bağlı olarak her geçen gün değişkenlik gösteriyor. Öyle ki benzin litre fiyatı, sürücüler tarafından bile güçlükle takip edilebilir hale geldi. Siz de bu püf noktalarını kullanarak yakıt tüketimini azaltabilir, bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.


bottom of page