top of page

Yol Yardımı Çağırmak vs. Kendin Halletmek

Araç arızaları sürücülerin en sık karşılaştığı durumların başında geliyor. Bu noktada ikiye ayrılan sürücüler, arızayı kendileri halletmek veya yol yardım hizmeti çağırmak seçenekleri arasında kararsız kalabiliyorlar.


Evet, belki doğru bilgi ve uygun araçlara sahipseniz ve arabanın durumu da çok kötü değilse, arızayı stres altına girmeden kontrol altına almanız mümkün olabilir. Yol yardım hizmetini aramak, bir çekici çağırmaya çalışmak yerine aracınızı kendiniz onarmak size zaman ve para da kazandırabilir. Ancak bilginize ve yeteneklerinize tam olarak güvenmiyorsanız, arabayı kurcalamamak en iyisidir.


Gelin olası bir arıza durumunu inceleyelim ve bu ikilemi çözmenize yardımcı olacak kriterlere birlikte göz atalım.


Durum Ne Kadar Kötü?

Olası arıza durumlarında aracınızın size yaşattığı sürprizin boyutlarını açık bir şekilde görebilmeniz gerekiyor. Genellikle sorunlar patlamış bir lastik, bitmiş bir akü veya benzeri sebeplerden kaynaklanabiliyor. Arıza hakkında kesin ve ayrıntılı bilgi sahibi olmanız, aracınızı tamir etme seçeneğini bir adım öne çıkarıyor. Ancak unutmayın, durumu yanlış analiz etmek, işleri içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Yanlış bir müdahale, yolda kalma süresini uzattığı kadar aracınızın çıkaracağı masrafı da doğru orantılı şekilde artırabilir. oysa, profesyonel bir oto kurtarıcı hizmeti, şansa yer bırakmadan sorunu kolay bir şekilde anlayıp çözüm sunabilir. Bu sebeple aracınızdaki arızaya müdahale etmeye karar vermeden önce tekrar düşünmeniz ve karmaşık durumlarda profesyonel bir destek alabilirsiniz.


Güvenli Bir Bölgede Misiniz?

Yoğun trafiğe sahip alanlar, sürücüler için beklenmeyen arızaların yaşanabileceği en talihsiz yerler. Aracınızın ana cadde, otoyol gibi bir alanda arızalanması, daha gergin ve stresli bir süreci de beraberinde getirir. Üstelik arızanın ciddi boyutlarda olması, müdahale imkanını büyük ölçüde düşürür. Arızanın daha sakin bir yolda yaşanması halinde şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Ancak trafiğin en yoğun anlarında yaşadığınız arızalarda yol yardım çekici hizmeti almak, seçenekler arasında en mantıklısı olarak öne çıkıyor. Oto çekici, aracınızı en yakın profesyonel tamir hizmetine ulaştırarak hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvence altına alabilir.


Yeterli Ekipmana Sahip Misiniz?

Sorunları kendisi çözmek isteyen sürücülerin pek çok ekipmana sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak hayat sürprizlerle, aracınızsa yüzlerce farklı parçayla dolu. Sökme, takma ve şişirme gibi işlemleri kendiniz halledebilseniz belki, fakat parça değişimi gibi sorunlar açıkçası işleri epey zorlaştırır. Uzmanlık gerektiren parça değişimleri de göz önüne alındığında, araç arızalarını kendi halletmek isteyen sürücüler araç çekici çağırmak, aracınızın bozulan bir parçasını şaşırtıcı şekilde bagajınızda bulundurmadığınız sürece tercih edebileceğiniz en mantıklı seçeneklerden biri.


Hava Şartları Uygun Mu?

Acil yol yardım hizmetlerini tercih etmek veya sorunu kendiniz halletmek arasında en belirleyici koşullardan biri de hava şartları. Sürüş sırasında arızayla karşılaşmak zaten yeteri kadar tatsız bir durumken, sert hava koşulları işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale getirebiliyor. Belki sıcak bir yaz günü sürücüler, yol kenarında araçlarının sorununu anlamak ve bunu çözmek için yeteri kadar zamana sahip olabilir. Fakat dondurucu soğuklar ve fırtınalarda sürücülerin araçlarıyla ilgilenmeleri pek de olası olmuyor. Kötü hava şartları, sorunun tespit edilmesini ve giderilmesini zorlaştırdığı gibi sürücülerin sağlığı için de dezavantaj oluşturuyor. Hava şartları sorununun bireysel olarak halledilmesine imkan tanımadığında en yakın yol yardım hizmetini aramak, güvenli ve konforlu bir şekilde araç içinde beklerken profesyonel desteğin kısa sürede yardıma gelmesini beklemek en mantıklısı.


Yolculuklar iyi ve kötü pek çok sürprizle dolu. Sürüş sırasında karşılaşabileceğiniz küçük sorunlara karşı temkinli olmak ve gerektiğinde bu sorunları bireysel olarak çözmeye çalışmak, işleri kolaylaştırabilir. Ancak bazı durumlar var ki yaşadığınız deneyimi çok daha kötü bir hale getirebilir. Kısacası, aracınıza zarar vermemek için profesyonel bir destek almanız çoğu zaman en iyisidir. Bu gibi durumlar için Doost yol yardım hizmeti emrinize amadedir! En zorlu durumlarda dahi Doost çekici-kurtarıcı hizmeti dakikalar içinde yanınıza gelir ve günü kurtarır.


Arıza sürprizinin kabusa dönüşmemesi için sözlerimizi aklınıza Doost uygulamasını ise telefonunuza ekleyin ve unutmayın; çağırmanız yeter, Doost sorun neyse çözer.


bottom of page